| anonim_4396 a întrebat:

Salut tuturor! Am o nelamurire, eu folosesc Anticonceptionale de mai bine de un an. Menstruatia vine normal, de obicei in a 5 a sau a 6 a zi de pauza. Insa, astazi sunt in a 7 a zi de pauza si menstruatia e ciudata, ieri am avut 2 pete mici pe absorbant,astazi la fel. Nu curge,e mai vizibila dupa ce folosesc hartia igienica. Nu mi s-a mai intamplat sa am asa si in ultima zi de pauza. Tin sa mentionez ca,AC sunt luate corect, fara intarzieri sau greseli. Simptome specifice menstruatiei am, dureri de burta, etc. Maine incep blister nou.Sa fie vorba de o dereglare hormonala? Are vreo legatura cu faptul ca luna aceasta este mai scurta si s-a dat totul peste cap?
Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Pot fi efectele secundare ale anticonceptionalelor pe care le iei (citeste prospectul sa afli),poate fi o dereglare hormonala de la stres,oboseala,dieta,stil de viata, poate ca ai luat pastile pentru raceala (cu efect de "strangulare" a vaselor de sange, vasoconstrictoare se numesc) sau antibiotice, poate fi orice.
Daca situatia continua consulta medicul, sa afli ce se intampla exact cu tine!
happy

| Violleta2022 a răspuns:

Nu are nici o treaba cat de scurta este luna asta, ca nu avea cum sa ti influenteze ciclul tie, odata ce a venit cu intarziere la inceput de februarie.
Cand iei anticonceptionale, care sunt niste hormoni sintetici cu efecte secundare urate, pot apare sangerari in timpul lunii, dar pot apare si cicluri reduse sau chiar lipsa.
Ti-as sugera sa vezi un medic ginecolog.