| anonim_4396 a întrebat:

Salut tuturor! In legatura cu intrebarea de acum o luna (http://www.tpu.ro/......pe-3-luni/ ) as dori sa va cer un sfat. Sper din tot sufletul sa aveti rabdare sa cititi tot.Am nevoie de cat mai multe pareri, pro sau contra.Deci dupa evenimentul de acum o luna totul a decurs bine o perioada de doua saptamani.Insa cu timpul, a inceput sa-mi spuna ca s-a saturat de relatia asta, de distanta in prima instanta.In a doua instanta a inceput sa-mi spuna ca s-a saturat sa-i minta pe ai ei ca sunt la facultate, ca mama ei o intreba mereu ce fac la facultate, cum ma descurc.Ok, i-am spus ca o inteleg, si eu mi-am mintit mama spunandu-i ca ma duc sa o vizitez intr-un oras aflat la 30km distanta, nu 300 dar spune ca nu e aceeasi poveste(poate chiar asa e). Problema e ca nu o inteleg, o zi e perfecta, spune ca nu ar renunta la mine pentru nimic, ca abia astepta sa ne vedem acum pe 22(cand ma voi duce la ea) iar in alta zi spune ca s-a saturat, ca nu mai are deloc incredere in mine, ca s-a saturat de minciuni si ca nu vrea sa ma mai vada.Pur si simplu nu inteleg, se contrazice singura.In afara de chestia cu bac-ul nu am mintit-o cu absolut nimic.Dar tot continua sa spuna ca eu nu sunt asa cum ma credea,ca cine stie ce alte lucruri mai ascund ba chiar ma jigneste facandu-ma idiot sau prost ca n-am fost in stare sa iau bac-ul.Ok,nu am luat bacul,nu sunt deloc mandru de asta, dar asta nu inseamna ca sunt prost sau sunt altfel fata de cum ma credea, intotdeauna (nu ca ma laud) am fost la olimpiade de Lb Engleza, Geografie, Lb Romana, am invatat chiar bine dar dupa decesul tatalui meu(de acum 5 ani) am cazut oarecum intr-o depresie si nu am mai fost atat de interesat de invatat, greseala mea.Plus de asta nu fumez, nu beau, de bine de rau continui studiile la un colegiu de medicina generala, am autoturism luat din banii mei, am facut sport de performanta..nu sunt vreun vagabont sau cretin.Am sugerat chiar sa ne despartim, sa fie ea fericita, sa se axeze pe bac-ul pe care il are de dat in vara, sa ajunga la Bucuresti asa cum amandoi ne dorim si sa faca ceva cu viata ei. Spun ca ne dorim pentru ca si eu vreau sa-mi gasesc de munca in Capitala, sa ma mut acolo si din tot sufletul imi doresc sa continui cu ea relatia acolo.Revenind la problema, ca un exemplu, asa cum am spus am sugerat sa ne despartim (prin telefon) doar sa fie ea impacata, i-am spus "Daca asta iti doresti asa sa fie.Ai grija de tine M(numele ei incepe cu aceasta litera), poate ne mai auzim"(aveam lacrimi in ochi) si mi-a raspuns "Nu-mi spune M, nu-mi place, si vorbim maine, vacuto!"Dupa care m-a sunat plangand sa-mi spuna ca a vrut doar sa-mi zica ca ma iubeste mult si ca ii pare rau dar e confuza.Chiar nu stiu ce sa mi inteleg, nu e hotarata, inclina intr-o zi la o concluzie iar in alta zi la cea total diferita.Intotdeauna am incercat sa-i explic si punctul meu de vedere, dar spune ca ma victimizez si nu suporta.Prin cate am trecut, intotdeauna am fost un tip extrovertit, am glumit cu toata lumea, dar simt ca incet incet incep sa-mi pierd calmul, m-am saturat sa-mi vorbeasca o zi in sila iar in alta cu dragoste.Pe 13 facem 4 luni iar pe 22 vreau sa ma duc la ea.Stiu ca am gresit dar simt ca nu merit sa fiu tratat chiar asa.Chiar nu stiu ce sa fac, nu vreau sa renunt in ruptul capului la ea, sper ca timpul va face ca totul sa fie bine dar nu stiu ce sa mai cred.Voi ce ma sfatuiti prieteni? Weekend placut tuturor!

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna! Ti-am citit si cealalta postare. E ceva stupid faza cu bacul, pe bune nu l-ai luat asta e. Pe langa asta din cate ai zis tu nu esti un vagabont sau un cretin. Apreciez la tine ca continui studiile la un colegiu de medicina generala, ca ai autoturism luat din bani tai, ca ai facut sport de performanta. Ar trebui sa fie mandra de tine si sa te aprecieze.
Pana la urma gandeste-te ca parintii ei o sa afle ca tu nu faci facultate si o sa fie rau(o sa-si schimbe parerea despre tine).
Din punctul meu de vedere las-o frate, sunt 4 luni nu 4 ani! Meriti ceva mai bun! Se cam joaca cu tine si cu ea, ba plang, ba jigneste. Toata vita vrei s-o duci asa? Gandeste-te bine!

| anonimus321 a răspuns:

Of,of,ce suflet bun ai. La fel ca mine, iar noi nu avem deloc parte de oameni buni. Spune-i ca numai poti suport, o iubesti si vrei sa fi cu ea dar nu-i mai poti suporta comportamentul. Spune-i ca vei renunta daca se mai poarta asa, o zi alba una neagra, vei renunta pentru ca numai poti pur si simplu.Si fostul meu (m-am despartit de 4 zile de el) imi spune ca tine la mine si a plans ca ne-am despartit (la fel,i-am zis a doua oara deoarece se comporta la fel ca prietena ta,urat,si nu a acceptat sa ne impacam, a zis ca e orgolios) sa aflu mai apoi (desi nu mi-a zis el asta)ca a stat pentru bani, aseara cand a venit sa vorbim, tot el mi-a zis sa-i dau bani pentru taxi, a 4 oara. Nice! Ai grija,poate si prietena ta simte cu totul altceva,gaseste-ti o fata care sa te iubeasca oricum ai fi,cu sau fara bac, eu as iubi un baiat oricum ar fi el! Succes si gandeste-te bine, mai sunt fete, meriti ceva bun, bun!

| vlad93fcv a răspuns (pentru anonimus321):

Multumesc pentru cuvintele frumoase.Imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat, pari o fata foarte de treaba, sunt sigur ca-ti vei gasi pe cineva pentru tine asa cum ti-l doresti.E ciudat sa-ti spuna cineva strain ca ai suflet bun iar persoana la care ti sa nu vada acest lucru happy.Cat despre ce ai spus, i-am explicat ca o iubesc si ca nu mai suport sa ne certam si sa ma trateze aiurea iar raspunsul a fost unul de 100 de puncte: "Ti-ai facut-o cu mana ta" laughing) nah, ce era sa mai zic?! O sa ma gandesc la ce mi-ai spus, deocamdata imi e extrem de greu sa ma decid, dar cu timpul o sa gandesc mai limpede.Ai grija de tine, sa gasesti pe cineva care sa te iubeasca, meriti!

| anonimus321 a răspuns (pentru vlad93fcv):

Multumesc din suflet, meritam amandoi! Crede-ma, 4 zile am plans si i-am spus sa ne impacam,dar acum mi-am dat seama ca nu are rost,chiar nu are! Voi gasi o persoana mai bun,care ma va aprecia pentru ceea ce sunt. Tine minte: daca nu merge bine este pentru ca Dumnezeu vrea asta,a vazut ca nu e un om bun,acel om bun de care ai nevoie in viata,cu care sa treci peste multe si Dumnezeu face totul pentru binele tau si-ti va da o fata cu suflet bun,la fel ca al tau! Fii un timp indiferent sa vezi cum reactioneaza, chiar nu merita! Mi-as dori si eu un baiat ca tine, care sa ma iubeasca si care sa aiba nevoie de mine in viata lui, pe care sa-l sprijin, sa-l ajut mereu si sa-l iubesc!

| vlad93fcv a răspuns (pentru anonimus321):

Te cred happy.Am citit cu atentie ce ai spus, baieti ca fostul tau prieten se gasesc peste tot, si in loc sa-l eviti, dragostea isi spune cuvantul si ajungi sa-l vezi doar pe el in fata.Nu sunt un tip credincios de fel, dar sunt sensibil si ai perfecta dreptate, daca nu e ramas ca doi oameni sa se inteleaga, e pentru ca unul nu-l merita pe celalalt.Asa cum ai spus si tu,si eu mi-as dori o fata care sa ma iubeasca pentru ceea ce sunt, sa fie mandra de mine, sa ma sprijine, sa ma ajute, pentru ca va avea doar de castigat happy!