| anonim_4396 a întrebat:

Salut tuturor! In legatura cu intrebarea de acum o luna (http://www.tpu.ro/......pe-3-luni/ ) as dori sa va cer un sfat. Sper din tot sufletul sa aveti rabdare sa cititi tot.Am nevoie de cat mai multe pareri, pro sau contra.Deci dupa evenimentul de acum o luna totul a decurs bine o perioada de doua saptamani.Insa cu timpul, a inceput sa-mi spuna ca s-a saturat de relatia asta, de distanta in prima instanta.In a doua instanta a inceput sa-mi spuna ca s-a saturat sa-i minta pe ai ei ca sunt la facultate, ca mama ei o intreba mereu ce fac la facultate, cum ma descurc.Ok, i-am spus ca o inteleg, si eu mi-am mintit mama spunandu-i ca ma duc sa o vizitez intr-un oras aflat la 30km distanta, nu 300 dar spune ca nu e aceeasi poveste(poate chiar asa e). Problema e ca nu o inteleg, o zi e perfecta, spune ca nu ar renunta la mine pentru nimic, ca abia astepta sa ne vedem acum pe 22(cand ma voi duce la ea) iar in alta zi spune ca s-a saturat, ca nu mai are deloc incredere in mine, ca s-a saturat de minciuni si ca nu vrea sa ma mai vada.Pur si simplu nu inteleg, se contrazice singura.In afara de chestia cu bac-ul nu am mintit-o cu absolut nimic.Dar tot continua sa spuna ca eu nu sunt asa cum ma credea,ca cine stie ce alte lucruri mai ascund ba chiar ma jigneste facandu-ma idiot sau prost ca n-am fost in stare sa iau bac-ul.Ok,nu am luat bacul, nu sunt deloc mandru de asta, dar asta nu inseamna ca sunt prost sau sunt altfel fata de cum ma credea, intotdeauna (nu ca ma laud) am fost la olimpiade de Lb Engleza, Geografie, Lb Romana, am invatat chiar bine dar dupa decesul tatalui meu(de acum 5 ani) am cazut oarecum intr-o depresie si nu am mai fost atat de interesat de invatat, greseala mea.Plus de asta nu fumez, nu beau, de bine de rau continui studiile la un colegiu de medicina generala, am autoturism luat din banii mei, am facut sport de performanta..nu sunt vreun vagabont sau cretin.Am sugerat chiar sa ne despartim, sa fie ea fericita, sa se axeze pe bac-ul pe care il are de dat in vara, sa ajunga la Bucuresti asa cum amandoi ne dorim si sa faca ceva cu viata ei. Spun ca ne dorim pentru ca si eu vreau sa-mi gasesc de munca in Capitala, sa ma mut acolo si din tot sufletul imi doresc sa continui cu ea relatia acolo.Revenind la problema, ca un exemplu, asa cum am spus am sugerat sa ne despartim (prin telefon) doar sa fie ea impacata, i-am spus "Daca asta iti doresti asa sa fie.Ai grija de tine M(numele ei incepe cu aceasta litera), poate ne mai auzim"(aveam lacrimi in ochi) si mi-a raspuns "Nu-mi spune M, nu-mi place, si vorbim maine, vacuto!"Dupa care m-a sunat plangand sa-mi spuna ca a vrut doar sa-mi zica ca ma iubeste mult si ca ii pare rau dar e confuza.Chiar nu stiu ce sa mi inteleg, nu e hotarata, inclina intr-o zi la o concluzie iar in alta zi la cea total diferita.Intotdeauna am incercat sa-i explic si punctul meu de vedere, dar spune ca ma victimizez si nu suporta.Prin cate am trecut, intotdeauna am fost un tip extrovertit, am glumit cu toata lumea, dar simt ca incet incet incep sa-mi pierd calmul, m-am saturat sa-mi vorbeasca o zi in sila iar in alta cu dragoste.Pe 13 facem 4 luni iar pe 22 vreau sa ma duc la ea.Stiu ca am gresit dar simt ca nu merit sa fiu tratat chiar asa.Chiar nu stiu ce sa fac, nu vreau sa renunt in ruptul capului la ea, sper ca timpul va face ca totul sa fie bine dar nu stiu ce sa mai cred.Voi ce ma sfatuiti prieteni? Weekend placut tuturor!

2 răspunsuri:
| MikeyMinnieMouse a răspuns:

Nu stiu ce sa mai zic.Ti-am raspuns si la povestea cealalta. Dar la asta chiar am ramas.Adica parerea mea e ca daca ea te-ar iubi intr-adevar nu ar fi asa confuza si nu stiu.Te-ar aprecia asa cum esti. E o fata ciudata O.o Adica ti-a zis "vacuto" O.o? E ciudat. Ceva nu e in regula cu ea.Nu pare a fi f interesata de aceasta relatie. De obicei fetele nu se comporta asa cand iubesc un baiat si eu stiu asta! Dupa parerea mea relatia asta nu prea poate continua.Nu vreau sa te superi dar ai gresit si tu cand ai mintit-o. Din cauza minciunii acuma e presiune pe ea si o inteleg si o poate minti mereu pe mama ei, are si ea dreptate. Dar pe-o parte ai si tu dreptate ea pare nu stiu confuza cum ai spus tu daca te-ar iubi nu ar trebui sa ai aiba acest sentiment de nehotarare.Nu stiu ce sa zic asta depinde doar de tine! Inima ta va decide! Dar inainte de a lua o hotarare vreau sa te gandesti la viitor in mintea ta si intreaba-te cam cum ar fi daca as continua cu ea? Si iti spun eu ca nu o sa-ti imaginezi prea bine relatia.
Minciuna nu face bine! Daca continui cu minciuna va fi f rau! La un moment dat se va afla adevarul (mama ei va afla) si atunci vei fi o dezamagire pentru intreaga familie.
Si de ce sa suferi asa cand poti cunoaste alta fata?
Stiu ce simti, stiu ca nu poti renunta la ea dar crede-ma ca e mult mai bine asa! Tu esti un baiat dragut dupa cum am vazut in poza sigur vei gasi o fata care sa te apreciezi asa cum esti! Deci eu zic sa o termini cu ea. Un sfat: Nu mai minti in legatura cu bacul laughing Multa bafta! Sa mai scrii pe TPU ce se intampla happy Weekend placut!

| Grosariu_Adina_1997 a răspuns:

Eu una cred ca cel mai bine e sa stai cu ea si sa ii spui cat de mult o iubesti fiind sincer cu ea sa o impresionezi prin felul tau de a fi sau sa o impresionezi mai mult de atat sa ii faci toate mofturile pentru cateva zile si dupa ea isi va da seama singura ca tu o iubesti cu adevarat si ca nu ai vrut sa o minti. fa-o sa se simta iubita sa se simta fericita si daca nu vrea sa te asculte insista sau dai dreptate pentru un timp recunoasteti vina si dupa spune-i ce simti tu cu adevarat dar fi atent sa nu spui ceva gresit si sa fi sincer cu ea sa nu creada ca o minti.