| Denis67788 a întrebat:

Salut, verișorul meu își mângâie sfarcurile in fiecare seară și mi-a zis mie să întreb dacă asta e masturbare pentru că lui e rușine.

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

Nu e masturbare.
Conform definiției "Masturbarea reprezintă acțiunea de autostimulare, excitare manuală a organelor sexuale, de către bărbați sau femei."
Sfârcurile sânilor nu sunt organe sexuale ci numai zone erogene.
Deci nu se încadrează în definiție.

12 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu.E o autocunoastere a zonelor lui erogene.

| darrio2007 a răspuns:

La 18 ani face asa ceva? Foarte ciudat.

| Denis67788 explică (pentru darrio2007):

Sun unii care fac și la 15 da e ceva ciudat

| Denis67788 explică (pentru Hammurabi):

Poate deveni dependent de asta?

| Hammurabi a răspuns (pentru Denis67788):

Nu e masturbare.
Conform definiției "Masturbarea reprezintă acțiunea de autostimulare, excitare manuală a organelor sexuale, de către bărbați sau femei."
Sfârcurile sânilor nu sunt organe sexuale ci numai zone erogene.
Deci nu se încadrează în definiție.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Da se considera masturbare

| Emilian65 a răspuns:

Nu este masturbare ce face verisorul tau.

| Hammurabi a răspuns:

Sfârcurile e una din zonele erogene.
Și la femei și chiar și la bărbați.
Acum, ținând cont că o femeie poate ajunge la org*asm prin simpla excitare doar a sfârcurilor (excluzând zona genitală) e greu de spus dacă și la bărbați poate fi considerată mast*urbare.
Sincer eu n-am auzit până acum de ejac*ulare la bărbați doar prin excitarea sfârcurilor.

| Denis67788 explică (pentru Hammurabi):

El mângâie doar sfarcurile zona genitala nu ii face nimic

| Hammurabi a răspuns (pentru Denis67788):

Ce vârstă are?

| Denis67788 explică (pentru Hammurabi):

18 ani

| Goete a răspuns:

Ii e rusine ca isi mangaie sfarcurile?
Si daca e masturbare, ce are? - n-o s-o mai faci, verisorule?
S daca nu e masturbare, ce are? - o sa ti-o freci, verisorule?

| Lukasssz a răspuns:

Nu