| andreipmds a întrebat:

Salut, vorbesc cu o fata de ceva timp cu pauze. O cunosc de aprox 3 ani si de 1 an vorbim constant. Ea a avut relatie in timp ce eram prieteni si mi-a scapat multe detalii. Sunt foarte gelos pe faptul ca a avut si primul act sexual (acum dezvolt gelozia, nu la momentul in care mi-a spus) cu o persoana nu musai potrivita spun eu. Ea recunoaste ca am dreptate dar mi-a spus ca ea nu a facut de placere si mai mult de dragul partenerului. Stiu multe lucruri si nu stiu daca merita sa mai vorbesc cu ea pentru ca imi dai capacitatea de a gandi peste cap ca ma frustreaza rau si de multe ori regret ce fac si ce vorbim. Pot spune ca mi-ar place sa iesim dar nu mi-as dori niciun fel de contact cu ea dar totusi sa vorbim. Cand ma gandesc ce mi-a povestit imi vine sa-mi iau zilele si nu pot sa accept ca a fost asa cand am fost cu mult peste persoana aia doar ca eu n-am fost fixat sa-i arat ca o vreau. Merita sa ma strezes in continuare sau trec peste ca oricum nu o sa uit si o sa regret constant?

13 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Fratioare, nu ai fost prima ei optiune, si-o tragea cu altul (si nici macar de placere) in timp ce pe tine te-a tinut in friend zone. Tu faci ce vrei, dar eu nu as putea sa fiu cu o femeie pentru care nu am fost prima optiune (adica l-a preferat pe altul desi era clar ca eu ii eram disponibil). O astfel de femeie nu merita stresul tau, fie ca e proasta si nu a inteles ca te doare ceea ce-ti face, fie ca nu i-a pasat. O femeie care te merita, nu te face sa suferi. Gaseste-ti una pentru care tu esti prima optiune.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Frate viață e scurtă, femeia aia vrea sa te transforme în SCLAVUL SOTIEI. Urgent Block și căutați alta cu care sa rupi patul

| MarianWLF a răspuns:

Poate nu o sa fii de acord dar vina e a ta, atata timp cat nu faci un pas cu acea fata, la ce stai in mesajele ei cu anii? Uite, gandeste-te putin, ea fiind in relatie, azi e vineri, vorbeste cu tine prin mesaje, poate va simtiti bine si ii ridici moralul, dupa vine "domnul" ei si face sex cu ea, ce baiat bun esti tu, roata de rezerva cu care are ce vorbi, imagineaza-ti numai scena cum inchide telefonul cu tine si se ia cu partenerul. Nu rad de tine dar pe bune bro, nu mai fa asa ceva, daca vrei, incearca sa fii intr-o relatie cu ea, daca nu vrei, tai orice legatura, irosesti timp pretios care l-ai putea indrepta care o posibila relatie cu o tipa faina pe gustul tau.

| Violleta2022 a răspuns:

Cauta-ti alta fata, daca esti incapabil sa accepti trecutul ei, ca vei avea numai frustrari si obsesii toata viata, care nu te vor face fericit.

| andreipmds explică (pentru Violleta2022):

Nu cred ca poate sa fie cineva capabil sa treaca peste asa ceva, e inuman si as face asa doar daca as uita cumva sau daca nu as putea sa mi gasesc un alt om sa convietiuesc

| Violleta2022 a răspuns (pentru andreipmds):

De fapt toata lumea trece peste asa ceva, ca toti am avut cel putin 1 relatie rupta si totusi nu a murit nimeni din atata lucru.
Psihologii spun clar ca trebuie sa ACCEPTI despartirea, fara sa mai faci obsesie din ceva trecut si terminat, ca trecutul nu se poate schimba si nici sa redevii fericit nu mai este posibil, cu persoana de care te-ai despartit.
Traieste prezentul si fa-ti planuri de viitor, dar lasa trecutul in pace, ca nu se mai poate schimba si nu mai merita sa te blochezi intr-un trecut care nu-ti poate aduce nimic bun sau fericit.

| andreipmds explică (pentru Violleta2022):

Nu o vad ca o despartire, o vad ca pe o pauza de care am nevoie dar de care nu pot sa scap ca-mi baga pretexte ca plange ca iar o sa aiba crize de plans etc. Eu o iubesc la fel de mult ca pe o prietena si faptul ca ne-am cunoscut de "mici"(sunt mai multi ani dar incerc sa evit sa spun exact orice ca doamne fereste sa verifice sectiunea si sa fie utilizator) in cel mai banal mod si trebuie sa o termin pentru ca eu nu ma simt bine si trebuie cumva sa o refuz. Parca este altceva cand stiu ca n-am obligatiile de acum si imi pot vedea de viata cum era pana acum (si daca i-as spune ca mi-ar place asa, stiu ca nu o sa mai fie si cu prima ocazie o sa se termine orice forma de prietenie sau o sa simt nevoia sa ignor contactul).

| Violleta2022 a răspuns (pentru andreipmds):

Esti tare micut de varsta, daca faci confuzii atat de grave intre una si alta.
NU exista pauza in dragoste, ca iubirea o simtis au nu o simti deloc, iar in cazul vostru fata nu a mai simtit nimic pentru tine, de aceea s-a mutat la altul.
Tu esti inca incapatanat si crezi ca-i suficient doar sa o iubesti tu, dar eu cred ca nici tu nu o mai iubesti, doar ca nu poti accepata frustrarea care te macina, ca ea este acum a altuia.
In orice caz, dragostea trebuei sa fie reciproca ca sa dureze o vesnicie si nu, nu exista pauza in dragsote!
Dragostea adevarata exista pana la moarte, alaturi de femeia sau barbatul pe care-l iubesti, sau nu exista deloc si atunci apare despartirea!

| dullcat a răspuns:

Buna.Eu percep tot ce ai scris aici ca niste dezavantaje pentru tine, cel putin din punct de vedere emotional.Deci de ce ai mai dori sa vorbesti cu ea, daca nici macar nu ti-ai propus o relatie? Nici gelozia strecurata in ecuatie nu iti face deloc bine, iar de spiritul de competitie, impreuna cu regretul ca ti-a luat-o ala inainte, nu mai zic.Ma mai gandesc ca daca fata respectiva s-a lasat folosita, poate pe tine nici nu ar fi stiut sa te aprecieze, inainte sa apara,, partenerul''.

| andreipmds explică (pentru dullcat):

Mi-a propus o relatie dar imi e greu sa cred ca nu intelege si i-am explicat cum imi pica sa aud astea. Raspunsul ei e ca nu a fost asa afectata dar din perspectiva mea nu vede nimic gresit.

| Hyperion7 a răspuns:

Treci peste.E dureros pe moment, dar benefic in viitor

| ziustin a răspuns:

Pai ori nu i-ai zis ca doresti ceva serios cu ea si ea a crezut ca vreti sa fiti amici si atat, ori te tine ca rezerva sigura. Depinde mult de tine dar clar nu trebuie sa te stresezi pentru ea, este viata ei, nu a ta. Balta are peste asa ca alege ce este mai bun pentru tine.

| andreipmds explică (pentru ziustin):

Eu nu i am cerut nimic niciodata dar acum parca a venit de la sine o sa o alint ironic si sa i placa. Nu ma strezes pentru ea, ma stresez ca stiu eu si cand ma gandesc mi se duce cheful sa vorbesc cu ea