| Raducu321 a întrebat:

Vreau sa stiu cand se poate de facut sex si cand nu am invedere de zilele fetile etc.
Si daca ma puteti ajuta sa aflu cand sunt zilele fertile
La ea sa inceput pe data de 1 decembrie 2020
Si urmatoarea trebuie sa fie
Pe una din zilele de la 1-6 ianuarie 2021

Si mai important va rog sa-mi spuneti
Daca este posibila o sarcina
Daca din greseala a ajuns sperma in zona vaginului chiar si in zilele fertile
Merci!

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca data de incepere a viitoarei menstruatii NU este cunoscuta in mod cert/sigur ci doar cu o aproximatie de circa o saptamana, in acest caz NU se poate stabili in ce data se va produce OVULATIA si din acest motiv NU se poate stabili care vor fi zilele PERIOADEI FERTILE.
Cu o aproximatie foarte relativa in acest caz prezentat si precizat OVULATIA ar fi putut sa se produca in oricare zi a intervalul care este cuprins intre 18 si 23 Decembrie si in acest caz perioada fertila EXTINSA s-ar putea presupune ca s-a suprapus cel mai probabil peste intervalul cuprins intre 14 si 24 Decembrie.
,, Daca din greseala a ajuns sperma in zona vaginului chiar si in zilele fertile'' atunci intr-o asemenea situatie bineinteles ca poate sa existe si posibilitatea sa se formeze sarcina, insa absolut nimeni nu ar putea sa aprecieze care ar putea fi posibilitatea in procente.
Te sfatuiesc sa accesezi si sa citesti cu atentie raspunsul urmator : https://www.tpu.ro/......mei-asa-a/
Sanatate!

| CodrutElian1990 a răspuns:

Metoda calendarului se calculeaza asa:
Daca perioada ciclului menstrual este regulata de 30-31 de zile, prima zi a urmatoarei menstuatii va fi 30 sau31 decembrie. De la 30 vii inapoi 19 zile si afli ca prima zi fertila a fost pe data de 11 decembrie. De la 31 decembrie vii inapoi 12 zile si afli ca ultima zi fertila este 19 decembrie.
E adevarat ca perioada fertila este mai mica, dar trebuie tinut cont ca viata unui spermatozoid ajunge la 3 zile.
O perioada a cicluluicare variaza mai mult de trei zile (la tine variatia este e 6 zile) nu poate fi socotita o perioada regulata si nu i se poate aplica metoda calendarului. Poti face sex neprotejat doar cu cel mult 6 zile inainte de venirea ciclului, dar si asta este cu ceva risc.

| Teo29 a răspuns:

Sfat ->
---Pe viitor, foloseste protectie mereu
Daca a ajuns doar in zona vaginului si nu in interiorul acestuia, nu cred ca sunt probleme de sarcina.

| Roberrt21 a răspuns:

Salut, o fata/femeie poate sa ramana însărcinată numai daca se îndeplinesc cele două conditii:
1. Femeia sa fie in perioada fertilă
2. Ca sperma sa ajunga in vagin.
Cand ciclul este unul regulat, este foarte usor sa se spuna cu exactitate cand va fi perioada fertilă, când este unul neregulat e mai greu de dat seama.
Perioada fertilă o poti vedea prin "Calculatorul ovulatie ", il poti gasi pe internet. Mai este si metoda calendarului, în care calculezi tu cand ar trebui să fie parodia fertilă, însă cred ca nu poti face acest lucru deoarece nu stii.
Dacă mai ai alte nelămuriri poti da imi scrii. O seara făină!