| Tinduora a întrebat:

Am facut sex cu prietena pe data de 18.12. 2020.
Vreau sa stiu daca am facut-o in perioada fertila.
Ei i s-a inceput menstruaţia pe data de 1.12. 2020 si acum trebuie sa-i apară pe data de 25-30, asa ceva nu stiu precis.
Am facut sex protejat.
Si mai am o intrebare.
Am facut prima partida de sex tot normal dupa ce am ejaculat, am mai facut 10-20sec. Dupa am plecat la baie, am scos prezervativul si am pus altul pentru a doua partida dar nu sunt sigur 100% ca mi-am sters mainile dupa ce l-am pus si posibil sa fi ramas sperma pe degete.
Am inceput a 2 partida si am umblat cu degetele pe acolo de 3-4 ori pentru ca era prima data si aluneca.
Dupa tot bine si dupa am ejaculat si tot asa am mai continuat 10-20sec. Dupa am stat asa pe ea 10m.
Am verificat ambele prezervative cu apa si nu aveau scurgeri.
Si vreau sa stiu daca este posibila sarcina.
Si inca una.
Daca facem sex in perioada care nu e fertila poate sa ramana insarcinata?
De ex: daca se rupe prezervativul

Ps: Merci pentru raspuns❤

8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca lungimea ciclului menstrual ca numar de zile variaza intre 25 si 30 de zile se incadreaza in categoria ciclului partial/ destul de NEREGULAT si din acest motiv se poate calcula doar o PERIOADA FERTILA EXTINSA, care din nefericire niciodata NU este si foarte precisa/corecta.
Fiindca ziua OVULATIEI are loc intotdeauna cu 14 zile inainte de ultima zi (inclusiv) a ciclului menstrual, in acest caz reiese ca :
-- in ciclul de 25 zile ovulul este eliberat in a 12-a zi a ciclului si astfel in cazul prezentat ovulatia sa fi avut loc in 12 Decembrie
-- in ciclul de 30 zile ovulul este eliberat in a 17-a zi a ciclului si in acest caz ovulatia sa fi avut loc in 17 Decembrie
Rezulta ca OVULATIA intr-un astfel de ciclu menstrual poate sa se produca in oricare zi dintre cea de a 12-a si a 17-a zi.
-- Fiindca spermatozoizii dupa ce ajung in vagin, in cazuri foarte rare pot supravietui maxim 5 zile, aceste 5 zile formeaza prima parte a PERIOADEI FERTILE + ziua de OVULATIE + 1, 2 zile marja de eroare. Concret, in acest caz PERIOADA FERTILA se suprapune peste intervalul zilelor : 8, 9, 10, 11, 12 + 13, 14, 15, 16, 17 + 18, (19) Decembrie. Conform calcului efectuat, reiese ca numai in cazul in care actualul ciclu este programat hormonal sa aiba lungimea de 30 de zile, doar in acel caz sexul intretinut in data de 18.12 s-ar fi situat la limita dintre perioada fertila si cea infertila.
In toate cazuri in care actualul ciclu menstrual va avea lungimea mai mica de 30 de zile, rezulta ca perioada fertila s-a terminat cu 1, 2, ... 5, 6 zile inainte de ziua de 18.12 cea in care a avut loc actul sexual.
Fiindca cele 2 reprize de sex au fost protejate cu prezervativ, si avand in vedere si faptul ca cel mai probabil partida de sex a avut loc dupa terminarea perioadei fertile, se poate considera ca este exclusa atat posibilitatea cat si probabilitatea sa se fi putut forma o sarcina in conditiile precizate.
Este cu totul IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina intr-o zi care este cert/sigur infertila a ciclului menstrual chiar si in situatia in care sperma este ejaculata in vagin in mod intentionat sau ''din greseala'' ori in urma unui ''accident'' cum ar fi ''pana de cauciuc''
Multa sanatate!

| Tinduora explică (pentru corbulalbrosu):

Pe 28 trebuie sa se inceapa.
Dar daca a facut prima data sex nu pot sa fie dereglari?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Tinduora):

1.),, Pe 28 trebuie sa se inceapa. ""
In acest caz ciclul are lungimea de 28 de zile, procesul OVULATIEI se produce in cea de a 15-a zi a ciclului menstrual si ca urmare PERIOADA FERTILA in acest caz s-a situat intre 11 si 16 Decembrie. Reiese ca partida de sex intretinuta in data de 18 Decembrie, a avut loc in PERIOADA INFERTILITATII ABSOLUTE cea in care este cu totul imposibil sa se formeze sarcina fiindca in aceste zile este 100%/ABSOLUT IMPOSIBIL sa mai existe un OVUL VIABIL in uterul femeii.
2.),,Dar daca a facut prima data sex nu pot sa fie dereglari?''
D.p.d.v. teoretic NU. D.p.d.v. practic in conformitate cu statisticile existente lungimea ciclului se poate modifica in +/- cu cateva zile in 3-5 % din cazuri.
Ignora aberatiile prezentate in raspunsul transmis de @Saby08.
Sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca actele sexuale au fost protejate nu sunt riscuri sa ramana gravida. Daca faci sex cu iubita in perioada nefertila nu poate sa ramana grsvida.

| CodrutElian1990 a răspuns:

In primul rand 25-30 nu este data ci perioada.

| ALEXXXL19 a răspuns:

Vezi ca tia ramas pe deget, glumesc du-te la un doctor un test de sarcina sau pastila de a doua zi, sa stii sa devi tata nu e o gluma dar nici o joaca

| Saby08 a răspuns:

Buna in primul rand noi femeile avem anumite date cand avem perioadele fertile din luni
In al doilea rand chiar daca o faci in perioada fertila si dau un exemplu nu te protejezi pentru ca stii cum sa te controlezi si sa nu ejaculezi in ea, ci pe ea doar sau in mana etc nu este nicio problema. Noi femeile suntem imprevizibile putem oricand si in orice moment sa ramanem insarcinate daca cantitatea este una destul de mare, in schimb daca cantitatea este extrem de mica, dau un ex o picatura cat varful degetului atunci nu avem cum sa ramanem insarcinate.

| Tinduora explică:

Eu am inteles gresit
Ea acum mia spui ca trebuie sa se inceapa in una din zilele
1-6 ianuarie
Pentru ca la ea are probleme de dereglare a hormonilor
Dar vreau sa stiu anume
Daca poate sa fie ceva daca am umblat cu degetele in locul intim, aveam sperma pe degete