| Iulianmzq1 a întrebat:

Vreau sa va cer un sfat despre cum ar trebui sa procedez in asa fel incat prietena mea sa nu o doara cand se va intampla pentru prima data cu ea deoarece este virgina. Daca stiti ceva mai mult decat preludiu, gen pozitia perfecta sau ceva

6 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Pozitia recomandata e pozitia misionarului,in care fata e intinsa pe spate si baiatul vine deasupra ei.
In afara faptului ca fata sta comod si pozitia o incurajeaza sa se relaxeze,aveti si o mare libertate de miscare,mainile pot mangaia,va puteti saruta,comunicati si,cel mai important,pastrati contactul vizual tot timpul,lucru care sporeste increderea si sentimentul de unitate intre voi.
Sa nu te grabesti absolut deloc, rabdarea se impune in cazul de fata, sa folositi prezervativ, chiar si un lubrifiant pe baza de apa si durerile ei vor fi mult micsorate, pot fi chiar inexistente.

| cristimihailov a răspuns:

Nu exista pozitia perfecta.
Excit-o pana zgarie peretii. Nu te grabi.

| Felys a răspuns:

Am auzit si eu de un anestezic local, lidocaina spray, incearca si tu cu asa ceva

| Alcyon a răspuns:

De durut tot o s-o doara. Sa nu te iei dupa cel de mai sus. Sprayul ala poate sa o irite si sa fie mai rau. N-ai cum sa scapi de durere, fiindca vaginul virginelor nu este elastic. Pana o sa prinda "antrenament" o s-a cam stranga din dinti. Abia dupa saptamani bune, o sa reusiti s-o faceti normal. Oricum durerea aia e un fleac, pe langa problemele care or sa apara o data cu debutul vietii sexuale. Trebuie sa aveti mare grija ce metode ce contraceptie folositi, fiindca sa stii ca prezervativele uneori mai aluneca sau se rup. De aceea e bine sa utilizati doua metode in paralel (prezervativ+ metoda calendarul si/sau coitul intrerupt). Multi se bazeaza prea mult pe siguranta oferita de "caciulita". El insa ofera protectie de 98% DOAR daca e folosit corect, ceea ce in practica nu se prea intampla. In cazul in care prezervativul nu e folosit corect, riscul lui de esec devine considerabil, ajungand cam la 18-24%. Pentru a nu avea surprize neplacute, e bine sa respectati anumite reguli: prezervativul trebuie folosit de la inceputul partidei, pana la sfarsit (nu merge sa o faceti intai fara si abia pe la jumatatea partidei sa va amintiti sa-l puneti), de asemenea, baiatul trebuie sa aiba grija sa se retraga inainte sa-i dispara erectia, pentru a evita alunecarile, de asemenea, fata trebuie sa fie tot timpul bine lubrifiata (daca fata nu e foarte excitata, latexul ala se poate rupe de la frecarea pe "uscat"), aveti grija unde-l tineti (prezervativul nu trebuit tinut la caldura sau cu lunile prin buzunare) si nu in ultimul rand folositi o marca mai scumpa. Alta metoda cu o siguranta mai mare, e contraceptia orala, ce insa trebuie prescrisa de un medic, dupa un consult. In afara de asta, anticonceptionalele, pot sa-ti afecteze in mod nedorit sanatatea. Problema cu ele e ca nu poti fi sigur de nimic. Unele femei nu patesc nimic, in timp ce altele se imbolnavesc destul de grav : poti sa ai probleme cu ficatul, sa faci fibrom, risc crescut de atac cerebral, iti maresc tensiunea etc. In afara de asta, e posibil sa aiba si anumite efecte secundare precum: amenoree, dureri de cap, stari depresive sau de nervozitate, scadere a libidoului etc.

| Daalalifnuunalif a răspuns:

Buna, indiferent, in orice pozitie ai face-o, tot o va durea catusi de putin, caci asa este normal. Cauta sa nu o bruschezi, fii bland cu ea.

Răspuns utilizator avertizat