| kjfld a întrebat:

Salut.Vreau să vă întreb, pot rămâne însărcinată dacă prietenul meu nu a ejaculat în mine, neprotejat, simt dureri de burtă și de spate. Totul s-a început cam cu vreo săptămână în urmă. Vă rog ajutor

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca nu ai prezentat nici un indiciu cert, exact privind tipul sau caracteristicile ciclului menstrual de a fi unul REGULAT sau NEREGULAT si mai ales fara sa precizezi lungimea ca numar de zile a ciclului, NU se poate formula niciun raspuns catusi de cat apropiat de realitate. Asa cum este prezentata intrebarea in cel mai bun caz se pot emite cel mult presupuneri sau simple pareri subiective, dar care practic sunt lipsite de orice valoare. Totul depinde de momentul ciclului menstrual in care a fost intretinut sexul si de capacitatea partenerului de a nu scapa sperma in vagin. Asa cum este pusa intrebare la modul general si raspunsul oferit poate fi la fel doar unul incert, ambiguu fiindca atat posibilitatea cat si probabilitatea de a se forma o sarcina in asemenea cazuri este cuprinsa intre 0 si 100%. Este determinat stiintific si medical, faptul ca sarcina poate sa se formeze DOAR, NUMAI in cazul in care/sau daca sperma ajunge in vagin intruna din cele 4-5 zile ale PERIOADEI FERTILE a ciclului menstrual. Durerile aparute in abdomen si de spate, pot sa reprezinte primele simptome premenstruale. Sanatate!