| anonim_4396 a întrebat:

Salutare. Am 21 de ani si nu am avut o prietena pana acum. Am fobie socială si un fel de anxietate generalizată. Si parca lucrurile n-ar fi destul de complicate, sunt si o persoana timida si introvertită si mi-e imposibil sa ma bag in seama cu o fata pe care nu o cunosc - fie sunt prea indiferent, fie prea enervant si sâcâitor.
Am încercat de câteva ori sa intru in vorba cu fete din zona mea, dar o dădeam in bara in ultimul hal din cauza ca anxietatea mea era evidentă: fie vorbeam prea repede, fie nu puteam rămâne calm etc.
Am folosit si aplicații gen Tinder (care mi se pare o porcărie, dar la insistentele unui prieten am folosit-o) dar nu am reușit sa mențin o conversatie cu nimeni. Si partea naspa e ca după fiecare eșec ma interiorizam și mai mult.

Vreo sugestie?
Ma gândeam sa încerc ceva la distanță, în felul asta sa ma vad cu tipa doar periodic, dar nu știu ce sa zic; nu prea mi-e îndemâna sa-mi dau datele de contact unei persoane necunoscute. Plus ca nu știu cum încep (si cum se termina) astfel de relații.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu am incercat sa fiu sociabil cu lumea pana am aflat cat de tarfa e si ipocrita, asa ca n-am ce sasi recomand eu personal evit orice contact uman ca asa e mai bine

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Te sfatuiesc sa ceri ajutorul unui psiholog. Cateva sedinte te-ar putea ajuta sa-ti depasesti aceasta teama.

| theeternal a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Am făcut consiliere psihologică o perioada si pentru moment m-a ajutat. Însă după un timp, am revenit in aceasta stare.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru theeternal):

Daca te-a ajutat, zic sa continui. Poate se schimba ceva in bine in rastimp de cateva luni.

| SufletDivin a răspuns:

Draga Suflet,
Stiu prin ce treci, am simtit si eu.Trebuie sa faci pasi marunti,sa iesi putin din casa, sa citesti, sa te plimbi, sa vorbesti putin cate putin cu persoanele din jurul tau. Daca incerci direct sa faci aceste lucruri, nu vei reusi si vei fi si mai complexat.Trebuie sa iti creezi un comfort necesar al tau, unde sa te simti linistit, fara sa fii speriat.Asta va fi cam greu de facut.Dar daca faci pasi micuti, si nu sari direct in nebunia lumii este foarte probabil sa reusesti.

| Guesswhat01 a răspuns:

Tocmai mi-am găsit sufletul pereche laughing)