| anonim_4396 a întrebat:

Am fost la 2 psihiatri pana acum, ambii ineficienti. Tratamentul lor nu a fost deloc eficient, ce-i drept 2 luni am luat dar ceva tot trebuia sa simt o ameliorare a anxietatii.Ar trebui sa merg la un neuro-psihiatru? Tremur si sufar de o anxietate foarte severa, nu reusesc sa ies afara din casa, mi-e teama sa nu fie ceva mai grav.Sa continui si sa merg la alt psihiatru sau sa merg la acelasi psihiatru si sa ii spun ca tratamentul nu e deloc ok?
Chiar atat de grava este anxietatea generalizata sa nu poate reusi un om puternic sa iasa afara din casa? Mie imi pare mai mult fobie sociala adica cand vad oameni incep sa tremur si am niste emotii incredibile si transpir tot, ud fleasca. Ar putea fi psihoza sau schizofrenie? Mentionez ca nu am halucinatii si sunt constient de realitate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Daca ma uit in ochii lor
stop, aici este o chestie cu biocâmp. Dacă te uiți în ochii lor, și ei se uită exact în ochii tăi, atunci se face o transmisie de biocâmp exact pe nervii optici cu efect foarte puternic. Poți să contracarezi asta prin tehnică. Te uiți în ochii lui, ai ei, dar nu fixezi, doar scurt, apoi îți muți privirea la baza nasului persoanei, exact sub nas. Ea rămâne sub controlul tău, că este acolo un punct energetic, dar ea nu te mai poate controla cu privirea. Ea nu va tremura poate din cauza ta, dar se va simți sub controlul tău, nu te va putea ignora, va trebui să țină cont de tine.
le-au bufnit rasu mai sa se pise pe ele.
Stop. Ele nu au râs te tine. Dta cu mutra pe care ai făcut-o în prezența lor, le-ai transmis emoția ta, care era o emoție sexuală.
Aceasta a fost foarte intensă. Acea față a ta, disperată, asta spunea. Dacă vrei traduc eu mesajul resimțit de ele. Fața ta asta spunea. Simt că mor acum dacă nu fac sex cu voi acum. Era pe ea disperarea morții legată de sex. Astfel, acea disperare s-a transmis brusc la tot grupul de fete la fiecare în parte. Și fiecare a resimțit exact ce simți dta acea anxietate, pentru o fracțiune de secundă. Dacă ați fi fost și tu și ele maimuțe prin copaci, ai fi făcut amor cu toate în minutele următoare, pe rând cu câte una. Dar erați oameni civilizați, așa zis, din ziua de azi. Poate că unele din ele când au ajuns acasă s-au simțit deochiate, și ar fi avut o mică criză de așa zisă isterie. Dar atunci, pe moment ele nu puteau să facă crize, nu era elegant din partea lor. Și ca să se descarce au început să aibă acel râs nervos, pe care ca să îl justifice, să nu pară nebune, trebuiau să găsească un motiv ca să râdă. Și ce motiv mai bun puteau să aibă decât mutra ta de speriat bombe. De tine râdeau? Nu ele râdeau de ele, dta erai pretextul.
Îmi amintesc cu această ocazie că am trecut și eu cel puțin de trei ori prin această situație. O să fac o nuvelă mâine pe tema asta și o să o pun și la dispoziția dtale să înțelegi mai bine cum stă chestia cu trestia.

74 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Tratamentul trebuie sa dureze mai mult, nu doar 1-2-3 luni, chiar si pentru anxietate, cu un antidepresiv ma refer, minim 6 luni.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu considera ceea ce ai ca o boală psihică. Nu vreau să îți pierzi încrederea în psihiatrii tăi, dar ascultă-mă și pe mine.
Nu merge la amândoi de o dată. Alege unul din ei în care ai cea mai mare încredere.
În al doilea rând, nu medicamentul sau recomandarea lui sunt de vină de faptul că dtale nu reușești cu el. Fiecare organism e diferi și intepretează medicamentul diferit.
Medicamentele pe care le recomandă un psihiatru sunt de obicei pentru bolnavii psihici, iar dacă dta nu ești unul din ei, nu are cuim să te ajute prea mult.
Anxietatea este un simptom adaptativ.
Am un exemplu mai dur din cărțile lui Sven Hassel, cărți despre război, al unui batalion discplinar din armata germană în al doilea război mondial. Romane dure, extraordinar de dure.
Acolo povestește cum a reușit acel pluton să supraviețuiască. Nu este o carte pentru papă lapte, este o carte pentru bărbați, mai exact un ciclu de mai multe cărți. Au reușit să supraviețuiască fiindcă erau foarte uniți în luptă. O dată cel puțin unul din ei în toiul luptei a fost cuprins de panică. Lipsa lui din dispozitivul de luptă ar fi însemnat să piară toți. Avea nevoie de el cu mintea întreagă. Au procedat ce știau că va avea efect rapid. o mamă de bătaie, dar bătaie din aceea în care trebuie să ai oase tari, ca să rămână întregi, până s-a trezit la realitatea că, ori luptă și el, ori vor muri cu toții. Așa că, și anxietatea dtale e adaptativă, în raport de situații la care trebuie să le faci față, iar medicamentele acelea nu reușesc să modifice suficient coordonatele dtale interne. De exemplu o disfuncție a tiroidei poate cauza atacuri de panică nelegate de ceva din exterior. Hormonii proveniți din exterior de la produse animale care au fost drogate cu hormoni de creștere, chiar și de la așa zise animale inocente ca peștii de acvacultură pot și ei să perturbe.
Așa că eu zic să nu renunți neapărat la medicația prescrisă, căci are și ea rostul ei. Dar dacă treci pe un regim vegetarian, măcar câteva zile bune din săptămână, zic eu că o să redobândești treptat controlul de care ai nevoie.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Magistral raspunsul tau sa stii ca si eu de 1 an de zile m-am gandit ca anxietatea ar putea fi intr-o mica masura cauzata de glanda tiroida
Mai ales ca m-am ingrasat brusc 10-12 kg deci sunt suspect de hipotiroidism dar cine stie poate fi si hashimoto tiroida autoimuna eu doar presupun legat de hipotiridism am aproape toate simptomele.da ar trebui sa modic stilu de carnivor si devin vegetarian este si asta o alta idee buna, mersi pentru sfat o sa tin cont

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am vrut să spun hipotiroidism, da am avut și eu o vară întreagă o anxietate din asta și mă săturasem de un psihiatru, care de altfel mă ajutase foarte mult. Am scris două nuvele cu tema asta, o să ți le trimit în privat mâine probabil.
Iar cu veganismul eu așa procedez. Mă strădui să respect și din când în când, mai rar, păcătuiesc cu mâncare păcătoasă.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Din cand in cand organismul nostru are nevoie si de asa ceva (mancare pacatoasa )

| Donsavas a răspuns:

Nu e o boala gravă. E doar anxietate socială provocată de stres. Stii, uneori ne stresam singuri cu propriile gânduri. De aceea e bine sa mergem mai des la psiholog. Tratamentul psihiatric te ajuta sa treci mai usor peste perioada asta mai grea din viata ta.
Consulta același psihiatru si discuta despre problema ta la următorul consult, dar nu te grăbi să reduci medicatia! Pastilele își fac efectul cu timpul.

| anonim_4396 explică (pentru Donsavas):

Da de la stres post traumatic am facut anxietatea am avut niste probleme si am ramas cu sechele si dupa 5 ani au inceput sa apara simptomele

| alina2k18 a răspuns:

Poate pe langa tratamentul medicamentos ai nevoie si de psihoterapie.

| anonim_4396 explică (pentru alina2k18):

Mai mult ca sigur ca da

| RoCkKiD a răspuns:

Nu e psihoza sau schizofrenie (schizofrenia e o psihoza pentru ca ala e termenul mai larg pentru afectiunile care rup pacientul de realitate in diferite feluri) fara halucinatii sau credinte iluzorii.

E posibl ca tratamentul respectiv sa nu fie cel mai bun pentru tine, daca nu ma lasa memoria la afectiunile respective tind sa existe mai multe tratamente care au efecte putin diferite de la persoana la persoana.

Cand mergi la psihiatru intreba-l in cat timp ar trebuui sa observi o imbunatatire si cam in ce masura ar trebui sa te astepti la ea. Daca dupa perioada respectiva nu vezi nici o imbunatatire nu sta 2 luni, mergi imediat sa-i spui ca tratamentul nu are efect (e posibil sa existe cazuri in care tratamentul are efect dupa ce il iei x zile/saptamani dar ar trebui sa-ti spuna asta).

Medicul ti-l alegi tu, iar daca simti ca nu te ajuta poti oricand sa ti-l schimbi sau sa ceri inca o opinie e dreptul si alegerea ta, nu conteaza cati schimbi.

Iti sugerez ca in paralel sa incepi si cu sedinte de terapie, in multe cazuri complementarea tratamentului medicamentos cu terapia poate aduce schimbari mult mai drastice pentru ca nu cred ca doar medicatia va face problema sa dispara. Cel mai probabil va reduce din reactiile fizice pe care le ai insa daca nu cumva te sedeaza anxietate tot va fi acolo la fel ca si celelate ganduri negative.

| anonim_4396 explică (pentru RoCkKiD):

Din pacate am tot intrerupt tratamentul din cauza banilor, stiu ca am nevoie de psihoterapie si stiu si ce e schizofrenia si psihoza
Numa ca anul trecut o retardata ma diagnosticat cu psihoza de unde o scos-o si pe asta nu stiu pe ce baza de la anxietate la psihoza

| RoCkKiD a răspuns (pentru anonim_4396):

Tratamentul nu e decontat prin casa de asigurari? Ar trebui sa fie, vezi cu medicul.

Din pacate nu te stiu si n-am idee care e motivul pentru care te-a diagnosticat. Partea buna e ca daca e intr-adevar falsa verifica daca nu poti sa profiti sa obti pensie de hadicap. In finctie de grad ai o gramada de beneficii.

| anonim_4396 explică (pentru RoCkKiD):

Nu e decondat, m-am gandit si eu la pensie, o vrut celalalt medic psihiatru sa imi faca pensie din cauza anxietatii extreme dar imi dadea doar 300 de lei happy o nimic toata. La psihoza poate imi da mai mult cine stie laughing nu prea ai ce sa profiti man maxim daca iti da 400-500 de lei pe luna la psihoza mi greu sa cred ca iti da mai mult.eu vreau sa lupt sa inving aceasta anxietate si sa ma angajez happy

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Ok. Pastilele nu te ajută la nimic! Alea sunt eventual acolo așa, doar pentru „efectul placebo" sau cum era ăla. Dar totul trebuie să fie alegerea ta! Dacă te gândești prea mult la asta, dacă mereu spui „așa o să fiu toată viața", așa o să fi! Dar dacă dorești o schimbare, gândește cât mai pozitiv posibil! Încearcă să ieși pe afară! Știu, știu! Nu poți! Dar încearcă! Bucură-te de viața asta! Știu că eventual vrei să te sinucizi. Și eu mai am momente când mă apucă de vreau să mă sinucid. Dar dacă mă sinucideam prima dată când m-am gândit, nici nu mă mai vedeai scriind aici!
Hai noroc!

| anonim_4396 explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Chiar ca au efect placebo foarte bun raspunsul tau :p

| anonim_4396 explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Daca nu iti gasesti vreo ocupatie sau vreun hobby nu te vad bine nici pe tine laughing

| anonim_4396 explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Si eu ma confrunt cu anxietate generala, Mi-au provocat dureri cardiatice, am ritmul inimii marit. Pastile am incercat diferite calmante cu efect minim. Ganduri suicid am demult, cu cateva temptative mai minore, insa am ramas cu cicatrici.
Ies afara numai cand am treaba : job/cumparaturi. Insa acum am o perioada mai naspa emotional... sunt constient ca imi pot pierde controlul...
Tokio Hotel -Don`t Jump
https://www.youtube.com/watch?v=NTwYdiuQa34

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Daca ai anxietate generala si ai si job inseamna ca esti norocos, eu nu reusesc nici pan la magazin sa ies si magazinul este apropiat de mine. Deci la tine dracu nu e asa de negru happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sincer nu stiu sa cataloghez afectiunea mea. Tind sa cred ca nu este atat innascut, pe cat efectul interactiunilor, educatiei. Am crescut fara a interactiona cu altii creierul meu s-a dezvoltat diferit. Nu ma pot integra /nici nu mai vreau in societate. Insa sunt constient ca izolarea duce la afectiuni mai grave.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

La ce ma gandesc uite cum esti tu, eu si mai sunt multi altii pe TPU de genu, Ce ar fi daca s-ar crea un fel de terapie pentru cei ca noi. Ma gandesc la psiholog, insa ma indoiesc ca ma poate ajuta

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ciudat mie imi pari un baiat inteligent ce da raspunsuri complexe si inteligente.
Dar si marile genii ale lumii erau tot asa, mai mult sau mai putin cei drept. cred ca suferi si tu de o tulburare care ai dobandito cu timpul nu te-ai nascut cu ea, sau cine stie nu te cunosc asa de bine nu stiu de ce alegi sa fii asa cand tu de fapt ai un iq nivel de inteligenta peste mediu. e ciudat rau!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mc,tinand cont ca nu am viata sociala, prefer sa mai mai documentez de istorie in general.Dar si despre curiozitati de toate felurile

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mi greu sa cred ca sar crea, mai degraba sa mergem noi invidual la terapeuti dar costurile sunt explozive si ce sa zic avem nevoie de o groaza de sedinte fiindca avem probleme serioase care le cam vedem cu superficialitate mai tarziu vom regreta ca nu am facut ce trebuia si ca nu putem da timpul inapoi probabil o sa ne trezim cand va fi prea tarziu dar sper sa nu fie asa si sa ma insel.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Consider ineficient sa vorbesti cu un profesionist (care desi a studiat psihologia) a avut o viata perfecta, in afara de teatrul ce-l joaca sa-ti arate compasiune, te priveste de sus

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

E bine ca citesti te documentezi da viata in general bate filmu si cartea

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu unu nu cred ca suferi de anxietate generalizata avand in vedere ca ai un job si poti iesi din casa o pers ce sufera de aceasta boala nu prea poate iesi singura din casa.eu cred ca te ai autodiagnosticat singur.da ai anxietate dar nu generala.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru anonim_4396):

Încearcă să comunici cu cineva! Și eu am senzația că sunt în depresie, n-am fost încă la psiholog de aia zic că am senzația. Dacă ai nevoie de cineva aici sunt. tongue

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce să fac? Nimeni n-are chef de mine big grin

| anonim_4396 explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Poate ai un stil de fata pocaita si de aia esti respinsa dar daca asa esti tu ce poti sa faci, sa te schimbi nu cred ca o sa poti, poate, poate daca mergi la psiholog cine stie...

| anonim_4396 explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Nu stiu dar mie unu mi drag de tine laughing

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru anonim_4396):

Da dar părinții mei nici odată nu m-au luat în serios când le-am spus că aș vrea să merg la psiholog, așa că trebuie să-mi țin în mine toate nenorocitele astea de gânduri.
Nu sunt prea religioasă. Dar mereu mă gândesc c-alții au o viață mai bună, și mereu visez „cu ochii deschiși".

| anonim_4396 explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Deci le-ai spus in fata intentiile tale. Esti curajoasa.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Trebuie să vrei si tu. Mie mi-au spus din start: pastilele nu inseamna nimic. Nu fac minuni. Am învins în proporție de 70% depresie majoră. Deci se poate si la tine, chiar mai usor de atat. App am 10 luni de tratament. Nu e tocmai ok sa întrerup schema de capul tau, pastilele astea nu sunt simple medicamente. Majoritatea se "joacă" cu, creierasul.

| anonim_4396 explică (pentru BuLaNNNeL):

Nu cred ca e mai usor eu am de 14 ani depresie si fara tratament luat si nu mo afectat asa de mult cat mo afectat anxietatea asta depresia ce o am e pepsi pe langa anxietate

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru anonim_4396):

14 ani? Inseamna ca faci confuzie. O depresie reală te omoară sau te înnebunește in cateva luni-maxim 1-3 anișori (de la om la om). Eu in decurs de cateva luni ajunsesem de la gânduri la șoapte de suicid. Deja nu mai aveam mult. Anxietatea e o tulburare mai mult imaginară, e foarte usor de tratat daca te menti cu picioarele pe pământ.

| anonim_4396 explică (pentru BuLaNNNeL):

Nu fac nici o confuzie de 12-14 ani sufar cam de cand o murit taicameu, ganduri de sinucidere am de multi ani dar nu am avut nici o tentativa. doar persoanele idioate si vulnerabile innebunesc trebuie sa stii sa o gestionezi cu ganduri pozitive anxietatea in schimb nu functioneaza oricat de pozitiv ai fi in momentu cand iesi afara din casa e ca in iad anxietatea ce o am de 1 an 2 ani mi-a produs mai multa suferinta decat depresia care e destul de grava. am avut noroc ca am avut si prieteni si mai ieseam cu toate ca ma simteam rau dar acum o simt din plin depresia de cand nu mai am prieteni. eu m-am nascut cu tulburare de personalitate schizoida e normal sa sufar de atatia ani de depresie.nu cred ca exista schizoid care sa nu sufere si de deresie vine la pachet depresia cu tulburararea. Mai sunt cazuri care sufera de atatia ani de depresie dar nu sti tu dar persoanele alea sunt aproape distruse. eu am un pshihic foarte puternic si stiu cum sa lupt cu depresia in schimb cu anxietatea nu.

| anonim_4396 explică (pentru BuLaNNNeL):

Inseamna ca esti o persoana slaba o persoana vulnerabila daca in cateva luni ai avut ganduri de sinucidere. daca sufereai de tulburare de personalitate schizoida iti dadeam maxim 1 luna de zile.eu de cand ma stiu din cauza tulburarii sunt singuratic si izolat mai mereu mi am petrecut viata in singuratate tu nu ai rezista nici 2 saptamani sa fi asa izolat si uite ca nu am innebunit, am fost de 3 ori consecutiv premiant.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe foaie gândești bine. Imi pare rau pentru tine. Nu poti iesi? De cat timp? Eu ajunsesem la izolare, fobie sociala etc. Toate astea in termen de aproape 1 an. După care a venit depresia piz***. Dacă ai psihic puternic scapi usor. Mai ales cu tratament. Ceva de genul tau eram si eu. Izolare +fobie sociala. Dar la mine nu asta era "interesant" ci soaptele care m-au făcut să.mi pun cuțitul la gât happy. Am scăpat destul de usor de izolare și fobie. Luptăm cu mine însumi, ieșeam 5 minute daca ieșeam, a 2 a zi 6 minute si tot asa. Pana am reusit sa stau afara. După ma băgam în seamă cu oamenii, vecini după care chiar cu necunoscuti. Iar acum pot spune că ma simt chiar bine între oameni. Si eu cand am ajuns la psihiatrie, s.au dus si prietenii si prietena. Din 80kg ajunsesem la 57-58 laughing. Stii cum se luptă cu anxietatea? Ai auzit de vorba aia "cea mai grea luptă e cea cu tine însuți" cam la asta se refera. Cand creierul si chiar organismul zic NU, iar tu zici DA. Eu aveam si simptome fizice; voma, bătăi ale inimii atât de puternice incat imi tăiau respiratia happy etc. Si tot ieșeam 5 minute daca le stăteam era ok. Promiti ca mâine iesi macar 2 minute?

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil ca ai dreptate. Din cauza împrejurărilor, tu esti invatat asa. Eu nu am fost, probabil de asta am fost atât de afectat într-un timp atât de scurt.

| anonim_4396 explică (pentru BuLaNNNeL):

Am mai iesit ca am avut niste prieteni ce erau pe interes da cand ieseam tremuram sau cand treceau oameni pe langa mine ma prefaceam ca ma uit in alta parte sau mergeam cu privirea in pamant fiindca daca avem contact vizual eye to eye cu cei ce treceau pe langa mine imi sarea inima din piept si tremuram din toate incheieturile dar erau si momente cand ma puteam stapani.am intrerupt tratamentul de 3-4 ori si acum nu mai simt nimic cand iau pastile.cam de 7 luni sunt izolat complet de societate de cand nu mai am prieteni si sufar de anxietate generalizata.depresia si anxietatea sunt 0 comparativ cu tulburarea ce o am de la nastere.de la tulburare am ajuns la atatia ani de depresie si anxietate. fiindca mereu am tendinta sa ma izolez sa fiu singur din pacate nu exista tratament pentru aceasta tulburare doar psihoterapie. Dar e imposibil de vindecat dupa parerea mea. Da o sa ies maine chiar mai mult de de 2 minute laughing.tu cred ca ai avut depresie psihotica daca auzeai soapte ai mare noroc daca ai scapat de asa ceva fiindca se vindeca greu

| anonim_4396 explică (pentru BuLaNNNeL):

Nu stiu ce sa zic daca nu sufeream de aceasta tulburare nu cred ca aveam de a face vreodata cu depresia. din pacate aceasta tulburare duce cu anii chiar la schizofrenie. este cea mai parsiva afectiune psihica.

| anonim_4396 explică (pentru BuLaNNNeL):

Eu nu pot sa ma bag in seama cu oamenii fiindca incep sa tremur de la emotii, mi aproape imposibil laughing

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ce daca tremuri? Crezi ca te bate cineva? Eu vomitam in fata lor happy. Diagnosticul plus pe foaie a fost următorul: tulburare depresivă majoră cu elemente fobice. Si aici a inclus fobia, izolarea. Mi-ai spus că eviți contactul cu oamenii "eye to eye", stii ce e asta? Un obicei creat de tine. Stii care-i treaba cu obiceiurile? Toate au si dezvat. Eu ca sa ies pe ușă afara, ma uitam pe vizor ca nu cumva sa treaca vreun vecin. Cand era liniste completă, atunci ieșeam. Pana mi-am luat inima în dinți și am ieșit fără să mă uit. Azi ma uitam pe vizor, mâine nu si tot asa. Am avut si un medicament care este folosit in tratarea schizofrenie. Se numeste zyprexa, doar ca eu aveam 5 mg, iar pentru schizo se baga de la 20 in sus. Mie mi l-a dat pentru pofta de mâncare (nu mai simteam nevoia de a manca) si pentru a forța efectul antidepresivului. Cel mai important lucru este sa NU întrerupi tratamentul. Schema de tratament se începe cu sferturi de pastile si se termina la fel. Mi-ai promis că iesi maine, sper sa te ti de promisiune. Sa stii ca NU ma minti pe mine ci pe tine. Somnul are un rol important, ar fi cazul sa dormi. Apuca-te Si de un sport, ușurel cum poti tu. LUPTA. Pe mine dintr.un om normal, obsedat de sala si stil de viata sănătos m-a transformat în leguma. Dar in 10 luni De tratament si vointa din partea mea, aproape ca mi-am revenit complet. Sa stii ca tratamentele, in functie de fiecare om in parte, te pot face sa te simti rau de la ele, o perioada de cateva zile, 1 săptămână. După care totul va reveni la normal. Dar ai facut foarte rau ca le.ai întrerupt. Cauta in specialist bun, de exemplu unde merg eu, doctorita te citeste după față. Cand am ajuns prima dată acolo, m-a băgat în fața, peste oameni, in ce hal eram. Am apucat sa-i spun 2 simptome după care mi-a completat ea cu restul happy. Promiti ca mâine iesi? Si in timp (iti dau maxim 1 luna sa te bagi in seama cu vecinii, macar?)

| anonim_4396 explică (pentru BuLaNNNeL):

Da o sa ies laughing cu vecinii man pot vorbi desi cu unii am observat ca tremur cand vorbesc, cu strange people nu reusesc. da psihiatru nu ti-a zis ca ai si elemente psihotice i-o scapat chestia asta.da ce sa zic prin momente nasoale ai trecut si tu la randu tau te inteleg. asa este ai dreptate este un obicei creat de mine dar daca ma uit in ochii lor si ei spre mine incep sa tremur laughing nu stiu pentru mine e o umilinta sa fiu vazut de catre cineva ca tremur ca un parkinsonian laughing uneori am si fata de speriat bombe si mi greu sa imi controlez mutra laughing tin minte ca treceau niste fete pe langa mine si m-a luat anxietatea si am facut o fata de milog de la emotii si le-au bufnit rasu mai sa se pise pe ele laughing dracu stie ce s si cu bolile astea esti un baiat fain nu credeam ca esti asa de empatic laughing

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu eram. Eram fix opusul. Am râs si facut mișto de oameni, unii chiar cu probleme. Am fost retardat, până mi-a dat si mie destinul ce "mi-a trebuit" laughing. Nu conteaza daca tremuri, eu vomitam, intelegi? Trebuie sa te doara in cot de ce crede restul sau de ce o sa zică x, y daca te vor vedea ca tremuri sau ca te schimbi la față. Vei reusi si cu străini. Nu-i mare lucru. O simpla întrebare: cat e ceasul? Sau un simplu salut. De la astea trebuie sa pleci. Dar prima dată iesi, treptat începe să vorbești cu oamenii, după care treci la necunoscuti. Acum, am o slabiciune pentru anxiosi/oase, depresivi/e etc. Doar ca mai nou e chiar o "moda" sa te dai depresiv si chestii din astea. Ăștia care cred lucrurile astea sunt mai duși ca cei cu probleme reale happy. Luptă; Da?

| anonim_4396 explică (pentru BuLaNNNeL):

Inseamna ca karma sau dumnezeu ne-o ars pe amandoi pe buna dreptate, e bine ca te ai schimbat ramai asa cum esti acum te descurci destul de bine si atragi si simpatie asupra ta.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Nu stiu daca era o emotie sexuala laughing poate teroare, panica nicidecum dorinta sexuala.de fiecare data cand trece cate o fata sau mai multe si daca arata bine incep sa tremur si sa fac fata acea tipica de idiot dar chestia e ca ies doar cu ochelari de soare asa ca nu mai simt asa intens emotiile alea si fobia respectiva. dar la faza cu privitul si "campul " ai mare dreptate o sa tin cont si de chestia asta.se pare ca dai numa raspunsuri complexe si utile se vede ca esti o persoana citita happy

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu numai citită, dar mai ales pățită.

| anonim_4396 explică (pentru BuLaNNNeL):

Sunt putin in confuzie : deci u erai sanatos si ulterior te-a lovit boala?
Inseamna ca ai avut o viata normala pana atunci, ai avut o copilarie fericita. Si am auzit cuvantul "prietena" deci cu asta m-ai dat gata. Un om care are prietena e normal++. Ok, ai suferit o depresie dar ai avut persoane care sa te ajute in momente grele. Imagineaza-ti ca altii poate au fost singuri de mici, nimeni n-a dat 2 bani pe ei, ba chiar mai rau.
Supravietuiesti sau mori. Dar a supravietui nu inseamna a si triumfa in viata.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru anonim_4396):

Și eu sunt prea „introvertită", mereu îmi spun asta părinții mei! big grinDar csf, am senzația că toți vor să mă distrugă. Dar totuș bine ar face! sad

| anonim_4396 explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Da asa e felu tau, parintii tai ar trebui sa te iubeasca si sa te respecte asa cum esti. tu esti tare scumpa si simpstica nu inteleg de ce nu te apreciaza lumea.eu unu sa stii ca te apreciez. happy

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru anonim_4396):

Salut, da am fost perfect sănătos de mic, prieteni, familie, iar intr.un final "iubită". Încă am "avut" grija de sănătatea mea. (Poti vedea in raspunsurile mele din anii trecuti, dati aici la categoria sport). Am făcut culturism, mâncăm după cântar, in rest eram om normal cu anturaj, iesiri, distractie. Aveam si partile proaste: mi-am pus familia pe ultimul loc, pe primul loc erau banii; am facut mișto, ma legam de oameni fara motiv anume. Iar cand soarta, destinul, divinitatea, karma sau cum s.o numi m-a lovit și pe mine... A fost dezastru. Iad. Din 80kg, ajunsesem la 57, 58. (Sa.ti dau un timp, cam 6 luni sau mai putin), nu mai simteam nevoia să mănânc, nici stomacul nu ma supăra happy; izolarea (aici a fost momentul cand anturajul m-a lăsat balta); au urmat gandurile de suicid (prima persoana careia i-am spus, a fost "bineînteles" "iubita", cand a auzit, s-a speriat si a plecat si ea happy; in decurs de 2 săptămâni daca tin bine minte (nici macar nu vreau sa-mi amintesc, tot ce tin minte e ca pe zi ce trece ma scufundam într-o negură completă), daca tin bine minte, in decurs de 2 săptămâni de la gânduri ajunsesem la șoapte. Închipuie-ti, stai linistit in pat si "iti șoptește cineva: "omoara-te; ai devenit un ratat, viata ta nu mai are sens, arunca-te printre balustrazi, sari de pe geam, taie-ti gatu" (ti-am scris toate astea TREMURÂND). Ti-am scris astea fiindca ai zis ca "ai avut persoane care sa te ajute in momente grele", stii cine au fost acele persoane? FAMILIA. Oamenii pe care i-am disprețuit, pe care i-am pus pe ultimul loc. Probabil ca am primit ce meritam sau a fost o simplă coincidență sau "cineva" incearca sa ma puna pe drumul cel drept happy. Dracu stie. De la un "buricul pământului" am ajuns sa ascult oameni (din toate categoriile sociale, chiar si asa zisi boschetari), si sa sprijin persoane care sunt încercate, după puterile mele.

| anonim_4396 explică (pentru BuLaNNNeL):

Interesant, Ok eu recunosc ca nu am probleme atat de grave. Adica depresia si anxietatea sunt ceva comun in ziua de azi. Dar eu sunt total singur.
in fine, stau pe picioarele mele, si nu e problema a ma descurca in lume, insa cand vine vorba de interactiune "se rupe filmul". Sunt constient ca ca izolarea duce la afectiuni mai grave

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Daca esti constient ca izolarea duce la probleme mai grave de ce nu faci nimic in privinta asta? Cat esti tanar si sanatos

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si Ce sa fac? Adica nu pot spune asa ceva in viata reala la cineva. Decat sa ajung in situatii jenante mai bine tac dracului, si raman rezervat. Crezi ca cineva are compasiune? vrajeli
Aici suntem in anonimat deci putem vorbi orice. dar in viata reala logic ca nu spun asa ceva

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu trebuie sa spui nimic fiindca vei fi judecat sau luat la misto
Fi tu insuti, fi sociabil si nimeni nu isi va da seama ca ai probleme
Cred ca niste antidepresive tear ajuta si niste anxiolitice sa iti depasesti neincrederea si gandurile negative. Dar si ceva psihoterapie

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru anonim_4396):

Viata-i prea faina ca sa stai izolat. Izolarea e mai rea ca pușcăria, cel putin asa am interpretat-o eu. Ce lucrezi? Nu interactionezi cu, colegii? După munca sa iesi la un suc, etc? La mine fobia sociala era atât de puternică încât vomitam happy (i-am spus si tipului cu intrebarea). Dar ca sa te faci bine nu mai contează nimic. Cel puțin eu, ma băgam în seamă cu oameni, necunoscuti, etc la început vomitam in fata lor, sau poate după 2-3 secunde de "comunicare" laughing. Nu mi-a pasat de ce vor crede sau zice, oricum o parte din ei plecau si ziceau ca sa nu ma mai droghez happy. Ceea ce voi aplica si eu si as putea sa va recomand si voua este sa plecati din zona, orașul în care sunteți acum. Sa va faceti viata in alt oras, județ, țară. Acolo nu va mai cunoaște nimeni, puteti fi ce vreti voi. În rest, ai dreptate cu anonimatul. "Plange-te" familiei si atat, restul, cel putin oamenii sănătoși, te vor cataloga drept nebun. Dar cel mai bine e să lasi plansetele si sa LUPTI. Hau, Hau, Hau. Ce zici? Te duci la un suc "pe centru"? Interacțiunea cu chelnerul, etc e un început. O intrebare de care mi-am adus aminte (mai mult in somn) atât pentru tine cat si pentru tipul cu intrebarea: daca te suna un număr necunoscut pe telefon, răspunzi? Răspunde sincer.

| anonim_4396 explică (pentru BuLaNNNeL):

Daca ma suna un numar necunoscut DA, mai negraba nu nraspund cand ma suna un numar cunoscut laughing.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu puteam răspunde nici la cunoscuți, nici la necunoscuti rolling on the floor. Deci esti "mai sănătos" decât am fost eu in perioada neagra happy. Te poti recupera mai rapid. Ce ai facut azi? Ai iesit pe undeva?

| anonim_4396 explică (pentru BuLaNNNeL):

La mine programul meu zilnic este : Merg la lucru si dupa aia, cand merg acasa pana a2-a zi stau la pc sau dorm. Atat Ies afara numai daca am treaba gen cumparaturi sau acte etc.
Sa ma plimb aiurea singur? Asa ceva nu se face in orase mici mai ales ca am cunoscuti si daca ma vad nu-mi place ca arat ca un "ciudat " asa singur.
Locuiesc singur, la job cu colegii in putinele ocazii cand schimb cate un cuvant vorbesc generalitati, despre munca sau fotball etc. Dar dupa job nu ma vad cu ei in special ca ei sunt de "gasca" eu nu, DAR mai important sunt inconjurat in mare parte de oameni ba de la tara cu mentalitatea aia tipica, ba multi romi. sau si daca nu-s romi au acelasi cultura. Iar ceilalti is mai realizati au prieteni, prietene. eu is gen "social outcast". in special ca deja am 25+ ani, cu astia de varsta mea chiar n-am ce conversa.
La liceu, sau cand am fost putin la facultate Mi-am irosit eu sansele. Atunci am fost si eu de vina, fiind Imatur Recunosc asta.
+ Probleme de familie grave, care ma depasesc si toti se uita la mine ca la isus sa le rezolv probleme de nerezolvat. De aia am plecat de acasa, insa tot am responsabilitati.
Vad ca anii trec, dar la stadiul de socializare sunt cu peste 10 ani in urma laughing De fete nici nu mai poman.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Man nu te supara dar cand ai avut ultima oara o relatie cu o fata? Sau ai avut vreodata? Relatii sexuale ai avut?

| anonim_4396 explică (pentru BuLaNNNeL):

Aceleasi probleme le am si eu ca AA1CK3D ma suna neamurile pe Facebook si nu le raspund, dar nu pentru ca sunt eu un bou ci pentru ca nu am ce sa le spun daca stau toata ziua in casa ce as putea sa le spun? Asa ca evit orice apel, singurele apeluri pe care nu le evit sunt cand pun un anunt pe olx laughing dar o sa am o situatie financiara mai ok si voi iesi afara dar e aiurea ca eu aveam'' prieteni'' cu care mai ieseam acum mau tradat si nu mai am nici un prieten nu mai am cu cine sa ies, mi se pare aiurea sa ies singur mereu. deja mi si rusine cand ies sa fac cumparaturi ca mai mereu merg singur unii se intreaba cei si cu asta ..nici nu stiu daca era mai bine cand aveam prieteni profitori sau acum cand sunt izolat total

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi si cand iesi afara cu treaba, nu te vad cunoscuții? Esti mai mare decat mine ca varsta, lasa prostiile. "Arat ca un ciudat singur" tu ai ales asta, iar pentru sănătatea ta, NU conteaza cum "arăți" sau cum te vor percepe restul, important este sa te redresezi. Deci, "plimba-te singur", iesi la un suc sau ce bei, iesi in parc, iesi la colt de bloc. Variante sunt, trebuie sa VREI. Stii ce mi-au spus mie specialiștii?(asa s-au recomandat). Ori faci ce spunem noi ori iti dam 2 variante: 1. Cămașa de forță, 2. Te sinucizi. Stii ce m-au pus sa fac? In 2 săptămâni de tratament (cand inca fobia era extrema) sa iau contact direct cu necunoscuti (bineînțeles că doar gândul ma făcea sa vomit, d-apai sa mai si intru in vorba cu oameni necunoscuti, dar am intrat in vorba cu vecini). Imi luam inima in dinti si deschideam usa happy (pare nebunesc, nu?, asta ca sa vezi cam cum am stat eu). Totusi, nu esti mut, faci cumpărături, plătești facturi si mai spui ca mai schimbi cate un cuvânt cu, colegii. Invită-i tu la o "măslină" după munca sau macar pe 1-2 din ei. Tupeu, nu musca nimeni. Nu conteaza de cine esti înconjurat, foloseste-te de ei (nu, nu vei fi vreun pervers, bulangiu etc, e doar in scop medical happy ). Cum vrei sa cunosti fete daca stai in casa? BAI, eu am trecut prin IAD. Dar as vrea sa cred ca a fost doar o lecție pentru ceea ce am oferit societății. N-aș vrea să treacă nimeni prin asa ceva si as vrea sa va ajut pe toți care sunteți cu tulburări, anxietati, fel si fel de nivele ale depresiei etc, macar cu o vorba buna. Hai, iesi un pic pe afara? Crede-ma, esti pe drum de autodistrugere. Te va costa scump, chiar pretul vieții la un moment.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru anonim_4396):

Si pe mine "m-au trădat prietenii" chiar și "iubita" happy. Asta e una din greseli: amândoi va gânditi la ceea ce vor zice sau crede altii despre voi. Da-i in *** mea pe restul, NU conteaza restul.

| anonim_4396 explică (pentru BuLaNNNeL):

Da ai dreptate

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Relatie cu o fata? :N-am acut niciodata asa ceva, Ca foarte multi de aici. Am mai incercat la escorte. Financiar nu sunt stralucit, dar nici rau nu o duc am ceva pusi deoparte.
Cu fetele e diferit in ziua de azi, in primul rand is mai putine fete raportat la baieti, dar sunt si foarte fitoase, smechere se cred printese. Mai demult mai bagam cate o vrajeala, incercare de conversatie. Insa acu m-am potolit
Pentru fete conteaza pozitia sociala, sa fi prezentabil Pe mine fizicul nu ma ajuta, ca nici pe tine din cate ai spus sus. Sa nu mai spun ca fetele de varsta mea deja se gandesc la chestii serioase nu "primele iubiri"

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Unde am scris eu man ca fizicul nu ma ajuta?laughing sa stii ca sunt foarte multi baieti urati care atrag fete nu conteaza aspectul fizic ci personalitatea unui om

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ma uit in ochii lor
stop, aici este o chestie cu biocâmp. Dacă te uiți în ochii lor, și ei se uită exact în ochii tăi, atunci se face o transmisie de biocâmp exact pe nervii optici cu efect foarte puternic. Poți să contracarezi asta prin tehnică. Te uiți în ochii lui, ai ei, dar nu fixezi, doar scurt, apoi îți muți privirea la baza nasului persoanei, exact sub nas. Ea rămâne sub controlul tău, că este acolo un punct energetic, dar ea nu te mai poate controla cu privirea. Ea nu va tremura poate din cauza ta, dar se va simți sub controlul tău, nu te va putea ignora, va trebui să țină cont de tine.
le-au bufnit rasu mai sa se pise pe ele.
Stop. Ele nu au râs te tine. Dta cu mutra pe care ai făcut-o în prezența lor, le-ai transmis emoția ta, care era o emoție sexuală.
Aceasta a fost foarte intensă. Acea față a ta, disperată, asta spunea. Dacă vrei traduc eu mesajul resimțit de ele. Fața ta asta spunea. Simt că mor acum dacă nu fac sex cu voi acum. Era pe ea disperarea morții legată de sex. Astfel, acea disperare s-a transmis brusc la tot grupul de fete la fiecare în parte. Și fiecare a resimțit exact ce simți dta acea anxietate, pentru o fracțiune de secundă. Dacă ați fi fost și tu și ele maimuțe prin copaci, ai fi făcut amor cu toate în minutele următoare, pe rând cu câte una. Dar erați oameni civilizați, așa zis, din ziua de azi. Poate că unele din ele când au ajuns acasă s-au simțit deochiate, și ar fi avut o mică criză de așa zisă isterie. Dar atunci, pe moment ele nu puteau să facă crize, nu era elegant din partea lor. Și ca să se descarce au început să aibă acel râs nervos, pe care ca să îl justifice, să nu pară nebune, trebuiau să găsească un motiv ca să râdă. Și ce motiv mai bun puteau să aibă decât mutra ta de speriat bombe. De tine râdeau? Nu ele râdeau de ele, dta erai pretextul.
Îmi amintesc cu această ocazie că am trecut și eu cel puțin de trei ori prin această situație. O să fac o nuvelă mâine pe tema asta și o să o pun și la dispoziția dtale să înțelegi mai bine cum stă chestia cu trestia.

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Trebuie sa descoperi cauza anxietatii tale. Ceva ti s-a intamplat de ai inceput sa ai starile astea.
Si eu m-am confruntat cu asa ceva dar am reusit oarecum sa trec peste, mai am momente.
Totul ține doar de tine, trebuie sa incepi sa gandesti pozitiv, nu te m-ai gandi ca ar putea sa se intample ceva rau.
Si sa continui sa mergi la psiholog pentru ca rezultatele sa inceapa sa apara.

| acerr a răspuns:

.Trebuie sa ai mereu ceva de facut,activitati,poate nu respiri bine,ai palpitatii? invata sa respiri corect
nu te mai bloka din orice,suntem toti la fel,traiesti intre oameni, crezi ca noi suntem mai buni? pentru ce sa te panikezi? pentru niste oameni care practic nu sunt nimic pentru tine,,, unii recomanda yoga, altii muzica spiritauala, asculata mantre, muzica pentru creier, incearca sa nu te agati si sa te enervezi din nimicuri

| christine99 a răspuns:

Eu daca as fi psihiatru si as auzi ca ai refuzat deja alti 2 psihiatri, nici nu te-as lua ca pacient. Gandeste-te ca orice medic a facut atatia ani de scoala. Explica, vorbeste, nu poate nimeni citi gandurile mai ales ca ei se bazeaza mult pe ce le spui tu.

| anonim_4396 explică (pentru christine99):

O facut degeaba creda sunt prosti bata unii dintre ei, unii dintre ei au diagnosticat oameni cu depresie cu schizofrenie si le-au dat tratament pentru schizofrenie eu zic sa te abtii ca nu ai deloc habar la ce psihiatri idioti am fost esti superficiala.sa nu mai zic ca anul trecut am fost diagnosticat de o idioata cu psihoza cand te fapt eu am anxietate si mi s-a dat tratament pentru psihoza cand eu nu aveam deloc probleme cu perceperea realitatii si nici halucinatii. Si sa stii ca si eu sunt bine documentat despre bolile psihice si pot spune ca mai documentat sunt eu ca unii doctori
Habar nu ai cat am dat numa de medici idioti si superficiali care mau diagnosticat dupa ureche fara sa ma intrebe si de restul simptomelor eu zic sa te abtii ca habar nu ai cati medici nepregatiti si idioti avem in tara.toti medici buni sunt plecati pe dincolo.du-te tu ba desteapto cu depresie la un pdihiatru retard de asta sa iti dea tratament pentru schizofrenie si in cativa ani din neglijenta unui idiot ca asta sa ajungi de la depresie la boli de nevindecat la boli cronice doar din cauza ca nu o stiut sa faca diferenta dintre o boala si cealalta.

| PitR a răspuns:

De cand patesti asta?

| anonim_4396 explică (pentru PitR):

De 1 an jumate