| pitika_1557 a întrebat:

Salutare. Am luat pilula de a doua zi, totul ok, mi-a venit menstruatia cu o saptamana mai devreme..am avut contacte sexuale cu prietenul meu dar fara ejaculare interna..si acum imi intarzie..este o posibila dereglare de la pilula?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

De obicei dupa trecerea a 4-7 zile fata de momentul administrarii pastilei de a 2-a zi se produce o sangerare slaba cantitativ si cu o durata de 2-3 zile dar care nu reprezinta menstruatia ci este un efect de aparare al organismului femeii fata de "invazia" agresiva a hormonilor sintetici introdusi in mod abuziv in corp. Fata de ce moment te raportezi cand anunti actuala intarziere a menstruatiei? Un raspuns cert, sigur si corect se poate formula doar daca vei prezenta date exacte cu privire la ziua de incepere a ultimei menstruatii, data la care ar fi urmat sa inceapa noua menstruatie, tipul ciclului menstrual, daca este regulat sau neregulat, lungimea ciclului, data la care s-a folosit pastila, etc. Doar cunoscand aceste date se poate formula un raspuns si nu o simpla presupunere subiectiva. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Cel mai probabil este din cauza pastilei, deregleaza organismul.
Fa un test de sarcina, e ieftin si te scapa de griji. Oricum, nu cred ca ai de ce sa iti faci griji.

| neutrino a răspuns:

Spre linistea ta este posibil si ceea ce spui tu, dar mai este posibila si varianta la care iti este teama sa te gandesti.

| RoxanaGhost a răspuns:

Cred ca e din vina pilulei.

| pitika_1557 explică:

Eram si in perioada nefertila, mentionez ca in ultimele zile am luat antibiotice si stiu ca si din aceasta cauza mai poate intarzia.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru pitika_1557):

Folosirea pastilei contraceptive in cazul in care esti constienta si convinsa ca actul sexual s-a practicat intr-o perioada nefertila reprezinta o crasa IRESPONSABILITATE. Intro astfel de situatie folosirea pastilei de a 2-a zi este complet INUTILA si aberanta din moment ce probabilitatea de a se forma o sarcina nu depaseste 5-10% in perioada nefertila.

| pitika_1557 explică:

Zic de contactul sexual neprotejat dar fara ejaculare interna a avut loc dupa administrarea pilulei..am ciclul destul de regulat.28-30 de zile..si imi intarzie de 3 zile cam asa..si imi e oarecum teama..mentionez ca am luat si antibiotice si destule pastile zilele trecute.