| anonim_4396 a întrebat:

Salutare!

Am o colega pe care am inceput sa o plac. Am vorbit de 3-4 ori putin, doar chestii de colegialitate in mare. Problema e ca este foarte frumoasa si sunt destul de multi tipi in jurul ei. Se imprieteneste aproape zilnic cu 2-3 tipi pe Facebook, fapt care ma cam descurajeaza. Imi place competitia in orice, doar in materie de femei o detest. Nu vreau sa concurez cu nimeni pentru o femeie. Vreau ca pur si simplu sa ma placa la fel cum o plac si eu. Nu consider ca e nevoie sa ii demonstrez eu nu stiu ce, la fel cum nici ea nu e nevoita sa imi demonstreze mie nu stiu ce. De exemplu eu o plac, pentru ca o plac. laughing La fel mi-ar placea sa fie si la ea.
Chestia asta ca e inconjurata de multi tipi, primeste si accepta cereri pe retele sociale, ma cam descurajeaza. Eu stiu ce am de oferit si cum sunt, doar ca nu imi place sa ma compar cu altii sau sa fiu comparat.

Cum pot avansa cu ea? Nu vreau sa imi iau nici vreun refuz, ca sa ii dau validare.

7 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Ei bine, dacă nu riști, nu piști.
Mi-a plăcut enorm partea cu : "îmi place competiția în orice, dar în materie de femei o detest".
O afirmatie pe care o inteleg, și asta pentru că majoritatea simțim la fel.
Părerea mea este că poți ieși învingător chiar și în condițiile in care ea te va dezamăgi.
Cel puțin, vei primi confirmarea faptului că nu are vreun sens să faci pași către ea.
Asta cu retelele de socializarea si felul in care se accepta cererile de prietenie te poate induce în eroare. Nu este ceva care să te oprească in a aborda pe cineva.
Ai încredere in tine și spune-i că ai vrea să vă cunoașteți.
Dacă iti adresezi n intrebari si iti mentii mintea ocupată cu incertitudini, s-ar putea să facă altul pasul in locul tău.
In cazul in care vei observa că te adună si amână, pur si simplu renunță.
Va exista și persoana care să te placă așa cum ești, fără să depui n eforturi pentru a o câștiga.

| Adry05 a răspuns:

Las-o în pace și găsește-ți una pentru care nu trebuie să concurezi, cum zici tu. dacă erai mai apropiat de ea, mai ziceam, dar din moment ce vorbești numa chestii legate strict de a fi colegi, n-are rost.

| Violleta2022 a răspuns:

Prieteniile de pe Facebook si alte site-uri online sunt total inutile, fiindca nu fac doi bani, fata de o intalnire reala.
Ai toate sansele sa ti-o faci de prietena, daca deschizi gura!
Inca ceva: nu exista concurenta cand este vorba de relatii online, de joaca si flirtat, in comparatie cu cele reale.
In ce priveste comparatul, inceteaza sa mai creezi probleme aoclo unde nu sunt ca ramai singur si virgin, la batranete.
Decside gura si spune-i ca-ti place de ea. invit-o la o inghetata, cafea, plimbare... oricunde, dar evita sa iti mai inventezi pierdi, mai ales ca ele nu sunt reale.
Si invata sa fii realist, ca pana nu deschizi gura, nu stii daca vei fii acceptat sau refuzat, fiindca nimeni nu-ti poate spune asta, pana nu intrebi cu propria-ti gurita.

| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să vorbești cu ea.

| cristimihailov a răspuns:

Cred ca cel mai bine o cobori de pe soclu: si ea e om, are menstruatie, se rahateste, etc.
Odata ce ai inteles asta, poti sa incepi si tu sa ataci inima ei.

| alina2k18 a răspuns:

''De exemplu eu o plac, pentru ca o plac. laughing La fel mi-ar placea sa fie si la ea.''
'' Vreau ca pur si simplu sa ma placa la fel cum o plac si eu.''
Ai nevoie de lectii de la locuitorii judetului Vasluiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut! Ai un mod sănătos de a gândi cu excepția ultimei părți. În opinia mea nu trebuie să îți fie teamă de un refuz, e de 1 milion de ori mai bine să încerci și să eșuezi decât să n-o faci, să crezi că oricum nu ar fi mers. Încearcă să o cunosti, nu ai nimic de pierdut, e o experiență până la urmă, nu trebuie sa se întâmple neaparat așa cum ai vrea tu întotdeauna. Succes!