| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, am o mare problema. imi place de o fata colega de facultate cu care am fost colegi si in liceu si vreau sa va spun ca suntem buni prieteni (in sensul de amici) si cand eram in liceu m-am tinut dupa ea 2 ani, dar nu am reusit sa avem o relatie dar am reusit sa ii devin un bun prieten, o ajut mereu, cand am nevoie de ea ma ajuta si ea, cand e vorba de mers cu masina o duc unde ma roaga sa o duc, si cand mergem la facultate ne ducem amandoi cu masina mea in orasu unde facem facultate si cand e in acultate parca e alta persoana, lasand detaliile la o parte vreau sa va zic ca o consider o buna prietena si numai pana la un punct, am observat mereu ca in liceu si in facultate ca mereu cand sunt inconjurat de colegi niciodata nu sta de vorba cu mine si trece in fuga pe langa mine, cineva mi-a zis ca ii este rusine cu mine si ma gandesc ca poate asa e, dar oare de ce sa ii fie rusine daca ii sunt prieten bun, o ajut mereu cand are nevoie de ceva, si in facultate daca vreau sa vorbesc cu ea ma evita, dar cand sunt doar eu cu ea sau la telefon vorbeste cu mine fara probleme. Acum cand am fost sa ne facem cazarile, ne-am luat in primire locurile de cazare cum am intrat pe usa facultatii chiar daca amandoi am stat la rand la secretariat ea nu a vorbit deloc cu mine, nici nu m-a bagat in seama
In luna mai cand veneam cu ea la facultate m-am intalnit cu un profesor, eu intrebandu-l pe profesor ceva de licenta, doar 2 minute am vorbit cu profesoru ea mi-a zis dupa asta exact asa "nu vreau sa ma vada nimeni cu tine"
Oare ce inseamna chestia asta? Un coleg care imi este bun prieten mi-a zis ca fata asta ma foloseste si ii este rusine cu mine. Voi ce parere aveti?

4 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Fata se foloseste de tine. Ii faci temele, o ajuti, foarte bine. II e rusine cu tine in public dar vorbeste in privat. Deschide ochii, esti folosit. Am avut si eu in facultate multi colegi care au suferit la finalul celor 4 ani pentru ca fetele le-au zis "multumesc ca m-ai trecut facultatea". Fii baiat destept si uit-o. Cauta o fata care sa te placa. Bafta

| Violleta2022 a răspuns:

Ar trebuii sa discutati serios acest comportament al ei, pentru ca nu este unul normal si nici corect fata de tine. Da, as putea spune ca si eu cred ca te foloseste si se fereste sa va vada lumea impreuna. Jenant intr-adevar, sa te trateze asa, chiar urat as putea spune.
Eu spun ca trebuie sa ai o discutie serioasa cu ea si sa o intrebi de ce se comporta asa cu tine si daca te considera amic bun, asa cum o consideri tu, sa faca bine sa nu te evite in public, pentru ca nu-i normal si nu esti lepros ori ultimul om de pe fata pamantului la care s-ar uita.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ia da-o in colo...
Pai stai tu dupa ea? Daca tu te gandesti asa de mult la ea, crezi ca ea se gandeste la tine?
Daca stai si incerci sa intelegi o fata, o sa inebunesti. Mai ales ca ea nu incearca. Serios. Fii atent, ca poate cand tu incerci sa fi langa ea, adevarata ta dragoste trece pe langa.

| raicard a răspuns:

Nu te considera atractiv, iar comenturile apar pe la facultate, si-i posibil sa-i fie rusine, sa fie vazuta cu tine.