| Kleb a întrebat:

Salutare! Am o problema mai mult sau mai putin grava...Sunt impreuna cu o fata de 10 luni, totul bine si frumos sa zic asa, ma iubeste foarte mult, si eu o iubesc insa problema este ca nu cred ca imi mai doresc aceasta relatie, nu stiu, parca simt nevoia sa fiu singur sa fiu liber, desi si eu o iubesc mult si nu mi-as dori sa pierd o persoana ca ea. Am incercat sa o iau pe ocolite sa ii explic dar izbucnind in mare plans am sfarsit in a-i spune a fost o gluma proasta si nu imi doresc despartire. Nu as vrea nici sa ii pierd ei timpul aiurea mintindo ca imi doresc aceasta relatie, nici nu as vrea sa stau cu forta sa zic asa, dar nici nu mi-as dori sa o pierd, este o persoana minunata...Nici n as vrea sa ma gandesc cat ar plange apoi, sau ce ar spune parintii ei, care sunt niste oameni de nota 10. Imi este foarte foarte dificil, un sfat m-ar ajuta enorm! Multumesc mult anticipat sa aveti o zi cat mai placuta!

6 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

If you love someone set him free

| doctorandus a răspuns:

Sa-ti spun un secret: casatoria este bazata pe obligatie si nu pe iubire. Si e un mit ca a fi casatorit te face fericit. Pentru iubit iti poti face amante.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Asta e adevarul: iubirea (indragosteala) nu dureaza mult. De aceea casatoriile intemeiate pe iubire nu rezista. Casatoriile rezista daca sunt intemeiate pe obligatii reciproce.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Tu doar ai " respect" pentru ea, nu o " iubești ".
Ori aveți o monotonie pentru ca faceți totul împreună și timpul singur= 0, ori tie îți este dor de perioada de " vagabonteala" în care le mai combina și pe altele ".
Oricum dacă decizi " sa se termine" gandeste-te ca nu o sa te mai poți întoarce din nou, deci ia o decizie cu cap.
Și despărțirea fă-o matura și într-un mod frumos, logic ca o sa o rănești indiferent de ce faci, asa ca.

| Kleb explică (pentru Alexia999997777777777777):

Sincer da, cred ca asta este chestia imi e dor de perioada aia in care eram singur, nu neaparat sa combin pe altele dar cand faceam ce voiam fara sa stiu ca supar pe cineva sau am un fel de obligatie sa zic asa..Problema e ca nu vreau sa renunt nici la ea cum ai spu si tu daca ma despart de ea nu mai am cum sa ma intorc

| Alexia999997777777777777 a răspuns (pentru Kleb):

Dar cine spune " ca nu ai voie" sa faci lucrurile pe care le făceai când erai singur dacă ești într-o relație?
Aici lipsește doar comunicarea, cu siguranță iubita ta te-ar înțelege dacă ai vrea nu știu sa ai ieșirile cu băieții, etc.