| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema ucigatoare. Sunt intr-o relatie cu o fata minunata de mult timp. Face totul pentru mine, ma iubeste enorm. De aproximativ 1 luna m-am reintalnit cu o prietena si mi s-au aprins calcaiele dupa ea. Ma gandesc non stop la ea, simt ca innebunesc. Am dormit cu ea foarte mult, aproape zilnic in ultima luna.
Va rog, spuneti-mi ce sa fac. Nu vreau sa o ranesc pe prietena mea actuala, nu e corect, ar suferii foarte mult..insa eu ma gandesc la cealalta fata, mereu. Cand nu o vad, mor de dorul ei. Iar pe prietena mea nu o mai pot iubii. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| NH4OH a răspuns:

De ce să nu lase fata care-l iubește? Să stea cu ea doar pentru că probabil cândva se va întoarce roata împotriva lui? laughing Să nu ne gândim la viitor sau la trecut, să trăim prezentul și facem totul pentru a fi fericiți, iar dacă el nu o iubește pe acea fată, de ce să stea cu ea? Dacă această fată nu-l face atât de fericit cum o face cealaltă, de ce să o păstreze? Doar de dragul ei? Nu e corect așa.

6 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

Sa te desparti de actuala prietena. Crede-ma, altfel nu ai reusi decat sa ii faci mai mult rau ei, dar si tie.

| pink07 a răspuns:

Gandeste-te foarte bine! Prietena pe care ai reintalnit-o ar putea fi doar un capriciu pentru tine atractie fizica si atat. Daca ai stat doi ani cu cealalta fata inseamna ca ai iubit-o si inca o mai iubesti doar ca nu iti dai seama ce e in sufletul tau acum. Daca o parasesti roata se va intoarce si cel mai probabil o sa iti para rau. Ga deste-te daca merita noua fata sa faci un sacirificiu pentru ea si daca o sa ajungi sa ai o relatie indelungata. Nu cumva ai fost si cu iubita de acum doi ani la fel? Ar fi pacat sa ramai fara niciuna dintre ele. Succes sper sa faci alegerea corecta sa nu fie nimeni ranit sau ranita.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

desparte-te de ea, nu merită să fie mințită. o vei răni oricum, indiferent că o faci acum sau mai târziu.

| NH4OH a răspuns:

Hei.
Ceva asemănător am pățit și eu, doar că eu sunt fată. Am ales de cuviință să las băiatul care mă iubea enrm doar pentru că m-am distanțat de el din cauza necompatibilității pe care eu o simțea asupra lui. Am luat o decizie gândită foarte bine, ceea ce mă făcea pe mine fericită și am ales să mă despart de el. Acum îmi este mult mai bine.
Fă și tu la fel, fă ce te face pe tine fericit, asta e tot ceea ce contează. Fata își va găsi pe altcineva, tu pe altcineva, viața merge înainte, dar nu e bine nici să o rănești în halul ăsta, înșelând-o practic cu așa-zisa prietenă. Dacă îți place de această prietenă și simți că o iubești, lasă-ți "iubita" pentru că de asemenea îi faci și ei un rău dacă mai continui așa, probabil o să afle. Spune-i că sentimentele tale s-au slăbit și este numai din cauza ta, nu a ei, pur si simplu tu asta simți și dacă vrea ea să rămâneți prieteni sau cel puțin nu dușmani.
Baftă.

| TPUuser199 a răspuns:

Pai daca esti de mult timp cu ea, si totusi te atrag alte fete, e clar ca nu este corect nici pentru ea, insa nici pentru tine. Pentru ea deoarece isi pierde timpul, si ofera dragostea cuiva care nu o poate da inapoi, iar pentru tine deoarece beneficiezi de iubirea ei. Nu o mai tine "incurcata" degeaba. Mai tarziu o sa sufere si mai mult. Mie una daca mi s-ar intampla asta, as intelege si nu l-as mai cauta, insa l-as uri din tot sufletul. Incearca sa te desparti de ea, si sa o lasi in pace. Insa, inainte gandeste-te daca e corect sa ii faci asta fetei care te iubeste? Probabil asta o sa ti se intample si tie, dupa cum stii: Ce dai, aia primesti. oricum, gandeste-te mai bine, si ia decizia corecta. Bafta happy

| TPUuser199 a răspuns (pentru NH4OH):

Tu nu ai inteles ce am vrut eu sa spun. Sa se gandeasca de 2 ori, probabil acum nu isi da seama ca tine la fata aceea. Si cand isi va da seama de asta va fi prea tarziuwinking

| NH4OH a răspuns (pentru TPUuser199):

De ce să nu lase fata care-l iubește? Să stea cu ea doar pentru că probabil cândva se va întoarce roata împotriva lui? laughing Să nu ne gândim la viitor sau la trecut, să trăim prezentul și facem totul pentru a fi fericiți, iar dacă el nu o iubește pe acea fată, de ce să stea cu ea? Dacă această fată nu-l face atât de fericit cum o face cealaltă, de ce să o păstreze? Doar de dragul ei? Nu e corect așa.