| alexandra2000155 a întrebat:

Cum faci să nu-i mai duci dorul cuiva? Mă gândesc non-stop la el. Pur și simplu simt că înnebunesc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Heei!

Nu stiu daca functioneaza acelasi lucru la toata lumea, dar eu prin "dor" am inteles ca e de fapt atasament, dependenta, iar atasamentul e despre iubirea de sine, in timp ce dependenta duce in obsesie si de ce sa depinda starea mea de niste ganduri sau de orice?

In concluzie, am inceput sa gandesc mult mai rational si obiectiv, doar asa am reusit sa ies din situatii limita, fie chiar si "dorul" asta

Succes!

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Credeam ca ai vreo 13-14 ani dar ai 20 de ani. Daca e vorba de ala cu care ai fost 5 zile si a plecat in strainatate, deja cand a ajuns acolo te-a si uitat.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Nu te mai gandi

| ania a răspuns:

Si eu am plans 2 ani dupa un tip zilnic dupa ce s-a insurat cu alta. Dumnezeu ne-a creat in asa fel incat sa il iubim in primul rand pe El cu toata mintea, cu tot sufletul si ce toata energia noastra. Daca noi punem oameni pe primul loc, asta e idolatrie si avem mult de suferit, putem fi nefericiti toata viata. Eu cand am inteles acest lucru, m- am rugat lui Dumbezeu sa me ierte pentru idolatria pentru acel baiat si sa- mi curateasca mintea de aceasta idolatrie cu sangele Mantuitorului Hristos.M- am rugat sa ma ierte si sa ma curateasca de toste pacatele pe care le aveam pe constiinta si nu mi-a venit sa cred cand m- am sculat de pe genunchi ca trecusera 6 ore.Dar m- am sculat de pe genunchi complet un alt om, eliberata complet de idolatria pentru aceea persoana si de suferinta si obsesia legata de ea.

| Violleta2022 a răspuns:

Te apuci de curatenie in casa! Speli tot, calci, freci pereti, podele, bai, wc, dulapuri selectezi hainele si le triezi faci tot ce nu ai facut ani de zile si 2 luni mai tarziu esti epuizata dar casa este curata si "fostul" demult uitat si ingropat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă te atacă acum un tigru, tot la el te gândești? Nu. Deci caută ceva important și vital. De exemplu. alt băiat.

| Paul754880338 a răspuns:

Trebuie sa iti gasesti o activitate care sa iti atraga atentia si care sa iti consume energia, sau sa gasesti o alta persoana care sa iti umple golul lasat de el si care sa iti "coloreze" viata.

| Saiko10 a răspuns:

Timp, asta este cel mai important factor pentru a trece peste o despartire, asteapta, cu timpul se va duce si dorul.

| luffypk a răspuns:

Incearca sa iesi cu alti prieteni, sa faci diferite activitati care sa te faca sa uiti de el. Gandeste-te ca ti-a facut rau si nu mai vrei sa ai de-a face cu el, cred ca e suficient...

| Mihozx a răspuns:

Asta incerc și eu să aflu dar nu prea reușesc...

| GigaChad a răspuns:

Suna-l

| Kupito a răspuns:

Ocupă-ți timpul. Când ești ocupată nu mai ai timp să te gândești?