| anonim_4396 a întrebat:

Salutare. Am si eu o intrebare si as dori niste raspunsuri de la niste persoane mai trecute prin viata daca se poate.

De ceva vreme (aproximativ 5 luni) am o relatie cu o fata. Ea este mai mare cu 3 ani ca mine, doar ca are si un copil dintr-o casatorie anterioara. Eu am stiut acest aspecte inca din prima zi de cand am inceput sa vorbim si sincer nu pot spune ca m-a deranjat chiar atat de tare. Noi suntem bine cu asta, am mai discutat, mi-a mai spus sa ma gandesc daca asta vreau sigur si am hotarat ca da, vreau ceva serios nu vreau aventuri sau ceva de genul, mi-as dori o familie cu ea. Eu cu copilul ei ne intelegem foarte bine. In ceea ce o priveste pe ea nu este cazul sa mai vrea sa se intoarca la fostul (am tinut sa mentionez asta in caz ca poate mai sunt unii pe aici care or sa spuna asta).

Bun, pana aici toate bune si frumoase... dupa aproximativ 2 luni am decis sa le spun si parintilor si de aici a urmat potopul... au inceput ca nu e de mine, ca merit pe cineva mai bun, ca doar ma foloseste, ca e o persoana rea din moment ce a divortat, ca nu stiu eu de ce a divortat si cate si mai cate, ca sa ma despart de ea. La un moment dat m-au facut sa ma simt ca ultimul om si chiar nu stiam ce e cu mine si mi-am pus semne de intrebare ca poate gresesc eu si ei au dreptate, dar am ajuns la concluzia ca mie imi este bine si ei la fel. La momentul respectiv ei au spus ca nu vor sa o cunoasca niciodata si tot felul de lucruri negative evident.

Acum intrebarea mea este: credeti ca gresesc eu ca fac asta sau ca patintii au dreptate si ar trebui sa fac ca si ei? Desi sincer daca as face ca ei pot spune ca as fi cel mai nefericit.

As aprecia daca as primi niste raspunsuri sincere

Răspuns Câştigător
| MihaiSpeedster a răspuns:

Pot ai tai să îți ofere vreo garanție că ai fi mai fericit cu una fără copil, eventual și virgină? Am în familie cupluri in genul ăsta. Ea cu un copil, a divorțat și a luat pe unul mai mic cu 3 ani. Cu soțul dinainte viața era mizerabila, cu cel nou e paradis. Unchi, în anii 80 a divorțat, el cu un copil, a luat nevastă nouă, și aia cu un copil. Se iubesc și acum. Care e problema? Ce vor bătrânii, să iei o neprihănită? Asta a fost spurcată de altul și nu mai știe să facă ce fac nevestele, recte gospodărie, gătit, etc? Dacă sunt mai pe modă veche, ia-i pe partea aia cu moralitatea. Și Sfântul Iosif a luat-o pe Fecioara Maria cu un copil. Dumnezeu ți-a scos-o în cale pentru ca vrea să faci un lucru bun, să ajuți un suflet rănit.

15 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Vrei un raspuns sincer? Ok... eu nu as putea niciodata sa ma indragostesc de o femeie care a nascut copilul altuia, pur si simplu nu pot. As accepta o relatie cu o femeie care are copil? Da, dar doar o relatie sexuala, fara obligatii, adica "friends with benefits". Nu as putea vreodata sa ma implic intr-o relatie serioasa sau sa ma insor cu o femeie care are copil. Eu stiu ca nu-ti place ceea ce ti-am scris, dar tu ai vrut raspunsuri sincere.

| ania a răspuns:

Conteaza sa stii de ce s-a despartit de fostul.sot, daca se poate si de la alte persoane care o cunosc. Daca el a inselat-o si a plecat, nu ai avea motive de ingrijorare, ai ptea avea o viata fericita cu ea.
Daca ea l-a inselat ai sanse bserioase sa patesti la fel.

| mihai69 a răspuns:

Nu greșești cu nimic; vezi-ți de viața ta și lasă-i pe ai tăi în ale lor.

| OldSoul a răspuns:

Tu stii cel mai bine cum te simti langa aceea persoana, si tot tu stii ce simti pentru ea.
Cred ca asta e tot ce conteaza, sa te intelegi cu persoana respectiva.

| Hammurabi a răspuns:

Gândește și tu puțin în perspectivă.
Cum vei fi tu cu ea este 10, 20, 30 de ani. "Fostul" nu va ieși niciodată definitiv din viața ei. Pentru că e tatăl copilului și va fi întotdeauna tatăl copilului. Și are dreptul legal să-și vadă copilul și să aibă o relație tată-fiu.
Ai avut până acum suficiente relații cu fetele ca să consideri că poți judeca clar și neinfluențat situația în care te afli?
Că dacă asta e prima ta relație mai serioasă și în care ți se oferă sex necondiționat, eu am dubii că știi foarte exact în ce te bagi.

Pentru binele tău și mai ales pentru a avea certitudinea că știi exact în ceea ce te bagi, eu te sfătuiesc să continui relația, cel puțin încă 2 ani în situația actuală fără a lua încă o hotărâre tranșantă (căsătorie).
Dacă și peste 2 ani hotărârea ta va mai fi la fel de fermă, iar relația dintre voi va mai fi la aceiași parametrii ca acum, probabil că e corect ceea ce vrei să faci.

| Crackman a răspuns:

Eh, sunt intr o situatie asemanatoare sau eram, orice tipa nu conteaza nu era buna ( faceau critica si mie ca nu sunt bun deci daca mie imi ziceau ) asa ca sfatul meu este sa nu te grabesti cu nimic, fii foarte atent la ce vrei si cum vrei iar hotararea este a ta.

| Eireann a răspuns:

Parintii au intentii bune dar nu inseamna ca au si dreptate. Poti sa le spui ca tu esti fericit si prin genul asta de comportament te indeparteaza de ei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred ca te deranjeaza ca am 13 ani dar am gasit solutia.
Eu nu pot sa ma indragostesc de femei care au fost casatorite! Poti face o familie cu alta femeie caci eu de as fi in locul tau nu as putea avea grija de copilul altuia! Nu as simti acea fericire cand vad ca sotia vine acasa cu un bebelus care imi va zice tata! Pur si simplu nu trebuie sa faci familie cu o femeie care a fost despartita! E oribil pentru mine + ca trebuie sa ascult sfatul parintilor ca ei au trecut prin viata si stiu ce trebuie sa fac, daca ei zic ca nu ma casatoresc cu ea, atunci nu ma casatoresc dar daca DA atunci bine! Nu imi place ca sa ma insor cu femei care deja au copii, il vreau pe al meu in brate, cel care are sangele meu, care s-a format din sperma mea!

Imi pare rau ca te jigneste dar pur si simplu ii spui ca parintii nu iti dau voie sa te insori cu ea! Va fi un pic dureros dar timpul va regla situatia! Asa e viata! Iti vei gasi una si vei uita instant de asta care are copil si de copilul ei! Iti iei ramas bun si pleci! daca iti vine sa plangi, o poti face!

Sper ca te-am ajutat si multa bafta in continuare!

| Sergiuu009 a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuze ca îți zic, dar la 13 ani ce ști tu despre femei și despre relații?

| Ștefaniq a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu știi nimic despre viața si femei la 13 ani. Așteaptă sa mai crești, apoi poți sa ți dai cu părerea, pentru că este foarte enervant când un copil cu gândirea asta dă sfaturi.

| anonim_4396 explică (pentru Sergiuu009):

Scuze ca ti-am raspuns, mai bine te lasam in pace si imi cautam de treaba, am vrut sa te ajut cu ce pot dar daca nu accepti asta, scuze si zi buna

| Ștefaniq a răspuns:

Dacă as fi în locul tău as fi cu fata aceea. Dacă știi ca ține la tine și tu ții la ea, nu mai contează ce zice lumea. Copilul acela nu are nicio vină, și o sa te iubească foarte mult dacă ramai alături de el. Nu contează din ce sânge este făcut, contează cine are grija de el și îl iubește. Iar părinții tăi sunt foarte încuiați la minte dacă nici măcar nu vor sa o cunoască. Pur și simplu nu sunt de acord ca are un copil, de aceea nu o vor lângă tine. Asta este o gândire de tot căcatul. Rămâi lângă ea și o sa fii fericit. Și dacă o sa va despărțiți mai târziu, sa nu ti para rău. Contează sa faci ceea ce simți pe moment, iar dacă ea îți aduce fericirea acum, asta e tot ce contează. Iubiți-vă și lăsați gura lumii.

| Sergiuu009 a răspuns:

Dar ce ți se pare așa de grav la " ce am făcut eu "? Sincer acum... și ca să îți răspund la afirmație nu mai stau cu părinții de vreo 4 ani

Până la urmă consider ca fiecare trebuie sa ia niște decizii în viata și sa și le asume. Niciodată nu o sa poți mulțumi pe toată lumea și pana la urma și părinții si-au făcut viața așa cum au dorit.

| Sergiuu009 a răspuns:

Și sincer, decât să mă cerut cu ei toată ziua pe tema asta mai bine aș prefera să facă ce ai spus tu ca ai face... uneori simt ca am obosit ca să le tot explic ca eu sunt fericit cu ea și cu alegerile mele

| Sergiuu009 a răspuns:

Și ce te face să crezi că nu am o carieră, ca nu sunt realizat? Sunt aproximativ ce ai pus tu acolo în poză?