| MihaiAlexandru005 a întrebat:

Stiu ca am mai pus intrebarea asta, asa ca va rog sa nu imi sariti in cap, dar mai vreau cateva pareri si din partea altor oameni.

Buna TPU. Am si eu o "mare" problema. Probabil ca pe aici sunt mai multi copii, dar la acesta intrebare as prefera daca se poate sa primesc niste raspunsuri de la niste persoane adulte, trecute putin prin viata.

Deci: De ceva vreme, mai exact cateva luni am inceput o relatie cu o fata care are un copil dintr-o casatorie anterioara. Am stiut acest aspect inca de la inceput si pot spune ca nu m-a deranjat.
Noi 2 ne intelegem din ce in ce mai bine, sincer eu sunt multumit cu situatia, la fel si ea. Am cunoscut si copilul ei (este mai mic) si ma inteleg bine si cu el, ne jucam, ma place. Totul este bine.

Acum ceva zile am decis sa le spun si parintilor despre ea. Le-am zis treptat si au fost multumiti pana in momentul in care au aflat de copil. Cand au aflat "parca le-am dat in cap". Si au inceput cu expresii de genul: ca nu te merita, ca esti mai bun ca ea, ca te foloseste, ca e trecuta prin viata, ca odata ce a fost casatorita si acum e divortata este o persoana rea si inca si mai cate.

Va dati seama ca nu mi-a picat bine. Ei tot insista sa ma despart de ea, eu tind sa raman cu ea pentru ca simt ca totul merge in spre bine cu noi. Parintii cu replici de genul ca ei nu stiu daca rezista la asa ceva. Am ajuns la concluzia ca mai bine nu le spuneam. Problema la ei este ca este copilul la mijloc.

Nu as vrea nici sa imi stric oarecum relatia cu parintii dar nici sa renunt la ea.

Ei nu i-am spus de cele intamplate pentru ca nu as vrea sa traga niste concluzii gresite si sa ia niste decizii pripite.

Eu chiar imi doresc un viitor cu ea pot spune. Sunt putin cum se spune intre ciocan si nicovala.

Mentionez ca ea este cu 3 ani mai mare ca mine.

As aprecia daca as primi niste raspunsuri putin mai complexe si daca se poate de la niste persoane cu putin experienta in viata.

5 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Problema sunt parintii tai si modul in care sunt dispusi sa-ti respecte alegerile,asa ca trebuie sa stai de vorba serios cu ei.
Explica-le ca fata asta te face fericit,ea si doar ea,ca alta nu-ti doresti si ca,daca e o greseala,o va demostra timpul,nu vorbele lor si nici dorinta lor de a te "apara".
De multe ori parintii,crezand ca fac bine,fac mai mult rau.
Uita ca si ei au facut o multime de prostii la tinerete si nu acorda copilului lor libertatea de decizie pe care si ei si-au luat-o candva.
Stai de vorba cu parintii tai,o data,de doua ori,de zece ori, fa-i sa inteleaga ca lucrurile nu se vor schimba decat in felul in care doresti tu si fetei tale dragi spune-i putin cam ce se intampla, iti va fi sprijin la greu si ajutor in clipele dificile, nu-i ascunde.
In definitiv, veti fi impreuna la toate!♥

| ania a răspuns:

Conteaza din ce cauza a avut loc despartirea de tatal copilului. Daca ea l-a inselat si parasit esti in pericol de a pati acelasi lucru. Daca ea a fost fidela dar celalalt a inselat- o si a parasit- o si simti ca poti iubi si accepta si copilul
si esti dispus sa te casatoresti cu ea si vreti sa va dedicati amandoi unei relatii de casatorie bazate pe fidelitate si incredere, cu ajutorul lui Dumnezru aveti toate sansele sa fiti fericiti.Si un nepot de- al meu s-a casatorit cu o doamna cu doua fetite in urma cu 5 ani si acum e foarte fericit, fetele il considera tatal lor, deja fetele stau si singure u eori la parintii lui si toti ne bucuram pentru ei. Dar doamna a fost o femeie cinstita inainte, a divortat pentru ca primul sot o tot insela.

| MihaiAlexandru005 explică (pentru ania):

Nu a fost vorba de inselat, nu pot sa spun exact despre ce a fost vorba, insa ce pot spune este ca a fost vorba despre lucruri mult mai grave decat inselatul venite din partea lui.

Insa cum fac cu parintii mei? Ca ei momentan nici nu vor sa auda de asa ceva

| haileewatson a răspuns:

Parintii tai sunt incuiati si nu pot sa-ti accepte alegerile in viata. Tu ce vrei mai exact? Sa-ti traiesti viata si sa faci propriile alegeri, sau ii lasi pe mami si tati sa-ti dicteze alegerile, asa cum o faceau cand aveai 7 ani?

| Bariel a răspuns:

Sugereaza i sa se intalneasca cu parintii tai. Altfel nu ai cum sa i faci sa si schimbe parerea despre ea, daca parintii tai sunt bagaciosi, nu o sa iasa deloc bine aceasta intalnire. In schimb, daca sunt cumpatati nu o sa i spuna nimic in fata si probabil o sa si schimbe partial parerea despre ea. Se stie foarte bine ca majoritatea femeilor cu copii care au divortat, ori isi cresc copii singure ori isi cauta alti parteneri care sa le sustina in cresterea copilului, ce trebuie tu sa stii, e ca pentru ea, copilul e prioritatea.