| DeliaCute a întrebat:

Salutare, dragi utilizatori! Vreau sa va cer părerea legat de ceva. Am 18 ani, o relație de aproape un an și mi-am început viata sexuala acum aproape jumătate de an. Am o relație închegată alături de un baiat care ma respecta, ne iubim, însă, cu toate astea, sexul imi impune niște bariere.
E totul foarte bine dacă doar se joaca în exterior, însă, dacă e vorba de orice fel de penetrare(cu degetul, cu penisul) simt disconfort. Nu simt disconfort cand e vorba sa îmi fac eu mie asta, doar când își folosește el degetul. La penetrarea propriu-zisă, ma doare la început, iar apoi se mai ameliorează, dar nu pot sa zic ca mor de placere.
Nu cred ca este vorba de vreo afecțiune, este singurul meu partener și e reciproc, nu am dureri /disconfort in restul timpului, nu am secreții /menstruații anormale, doar neregulate. Ceva sfaturi? Mulțumesc anticipat.

4 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Dacă tot vă iubiți, vă respectați căsătoriți/vă, nu mai trăiți în păcat. sexul fără mustrări de conștiință după, e mult mai plăcut.

| corbulalbrosu a răspuns:

In astfel de situatii este indicat si recomandat sa te prezinti la un cabinet ginecologic pentru o discutie binevenita si probabil si o consultatie de specialitate. Multa sanatate!

| Eireann a răspuns:

Folositi un lubrifiant? E posibil sa nu fie suficienta secretia ta vaginala. E posibil si el sa nu aiba suficienta rabdare pana esti suficient pregatita.

| Stegman a răspuns:

Pentru ca atunci cand esti tu cu tine esti relaxata. Cand esti cu el poate nu te simti in largul tau si din cauza asta se intampla asta. Incearca sa te relaxezi sa vezi ca o sa fie bine