| anonim_4396 a întrebat:

Salutare.Eu am 12 ani si am o intrebare importanta.Cum pot sa scap de masturbare?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu mai stai cu mainile pe cuc toata ziua!
fa teme, invata si tine usa deschisa la camera, sa te vada toata lumea, in felul asta iti va fi rusine, sa stai cu mana pe cuculet.

8 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

1. O tai;
2. O freci până nu se mai scoală orice i-ai face;
3. Nu știu, eu încă o fac...

| doctorandus a răspuns:

Dorinta ta de a scapa de masturbare este o anomalie psihiatrica (simptom de boala mentala).

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza de mai multe ori pe zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

| doctorandus a răspuns:

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

| Jonas94 a răspuns:

Taie-ți mâinile!

| CristianPetre2002 a răspuns:

Ai o rigla dtati cu ea peste maini

| UnOmOarecare3000 a răspuns:

Cand te vei gandi sau vei spune cu voce tare rugaciunea:
,, Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatosul '''' (Invata Rugaciunea lui Iisus)
Doar asa vei scapa de masturbare si de alte pacate, dar trebuie sa faci asta de fiecare data cand iti va veni in gand (de exemplu) vreo fata dezbracata. Trebuie sa ai vointa foarte mare sa faci asta de fiecare data. Daca vei uita sa te gandesti la rugaciune, nu dispera, nu te lasa, incearca mereu pana vei reusi, apoi vei realiza ca vor mai fi si alte pacate, doar gandeste-te la rugaciunea mentionata de mine la inceput si va fi bine. Sunt mai multe variante de care poti scapa de masturbare, iar asta este cea mai buna parerea mea. Ca sa scapi de acest pacat trebuie sa spui mai departe la cei asa ca tine:,, Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatosul ''''. Vorba aia ajuta si vei fi ajutat. Mai important este sa ai incredere in tine si asculta ce-ti spune inima. Pe cele bune pune-le deoparte, iar pe cele rele in alta parte. Esti liber sa alegi daca vrei sa mergi pe calea cea buna sau pe calea cea rea.
Fa exercitii fizice, mai citeste o carte interesanta, care nu-ti face rau, etc.
Vei avea un drum lung pana vei scapa de acest pacat. Mai citeste cate o gluma. Poate fi usor dar poate fi si greu, depine cum vrei sa vezi lucrurile. Orice om invata din greseli, tu ( oricine ai fi) de ce nu ai invata? Cu rabdare te vei putea schimba spre bine. Sunt foarte multi oameni care iti vor raul, dar ar trebui sa se gandeasca si ei ca va veni o vreme in care va trebui sa se schimbe spre bine. Pare o nebunie dar doar asa putem invige raul.
Sunt multe de spus. Sper ca am ajutat si ca puteti scapa de acest pacat, chiar daca mai exista si covid in ziua de astazi.
Cauta proverbe: Niciodata sa nu spui niciodata, etc.
Cele 10 porunci sa le mai inveti daca poti si alte rugaciuni.
Cam asta-i tot, cu, cuvintele mele. Nu uita: A gresi e omeneste a ierta este divin.
,, Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatosul ''''
Succes.

| Anonim5695 a răspuns:

Poti cu multa ambitie, insa nu inteleg motivul. Nu e o rusine sa te masturbezi, e chiar foarte sanatos. Daca consideri ca o faci excesiv si de aia ai intrebat, ai nevoie de o ocupatie, te plictisesti prea mult si incepi sa te masturbezi. Sanatate