| LordCristobal a întrebat:

Salutare la toata lumea!
Voi daca ati fi/sunteti intr-o relatie ati pune poze cu partenerul pe retelele de socializare?
Si ce parere aveti despre afisarea unei relatii pe retelele de socializare?
As vrea sa aud mai multe pareri.
Eu unul nu mi-as pune poze cu iubita pe Facebook/Instagram.

Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

"Si ce parere aveti despre afisarea unei relatii pe retelele de socializare?"

Nu doar că e total inutil să faci asta, dar mai mult, singurul efect al afișării relației în online este că denaturarează percepția tinerilor asupra stării naturale a unei relații, făcând "cherry picking", adică postând doar momentele plăcute, sau chiar mimând niste stări exagerat pozitive, fapt ce creează impresia falsă că o relație trebuie să fie numai lapte și miere, când de fapt, a face o relație să meargă presupune înțelegere, răbdare, diplomație, compromis și sacrificiu.

Sa fim sinceri, a văzut cineva vreodată un video postat de un cuplu, cu o cearta dintre ei? Sau o poză cu fiecare stând într-un colț de cameră cu telefonul în mână, aruncând din timp în timp priviri dușmănoase unul altuia? Nu, și nici nu o să posteze nimeni așa ceva. Dar tineretul se mută ușor-ușor în online și fără să-și dea seama, imaginea lor despre o relație se formează pe platformele sociale. Relația reală pe care o văd acasă, (care aproape întotdeauna include certuri, greutăți, nervi - in proporții variabile dar tot timpul prezente), este retrogradată la titlul de "excepție de la regulă", iar așteptările sunt setate pe baza "momentelor fericite" afișate în online.

Și ne mai miram de ce tinerii sunt din ce în ce mai singuri în secolul în care comunicarea nu a fost niciodată mai simplă, când lor li se inoculează permanent conceptul de relație perfectă, compatibilitate fără fisuri sau eforturi, și ideea că e suficient să caute febril și neîntrerupt ca să găsească fericire ce de fapt nu o să vină (probabil) niciodată, având în vedere că este bazată pe ficțiune.

10 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Cine nu posteaza poze cu partenerul vrea sa isi ascundă relația și ii este Rușine de cum arata partenerul și iei dorește ca admiratorii online sa nu știe ca e intr-o relație

| Violleta2022 a răspuns:

Da, am postat pe retele sociale poze cu noi, fiindca nu-mi este rusine cu partnerul meu si nu am de ce sa tin relatia ascunsa.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| Sofer a răspuns:

Nu as pune.

| Yuoia a răspuns:

Nu. Nu pun si nu mi-as pune. E viata noastra.
Cei care pun poze cu iubitii/iubitele, vor doar sa se laude cu o cucerire. Dar daca ii urmaresti vezi ca in scurt timp au alta cucerire. Nu e normal, e de prost gust.

| Eireann a răspuns:

Avem poze impreuna in oras, la evenimente, petreceri, etc. ca suntem impreuna de ani de zile.

| iulia0514 a răspuns:

Eu personal da am pus poze cu mine și partenerul că doar nu îmi este rușine cu el happy

| M679 a răspuns:

Bună, asta depinde mult de fiecare persoană in parte.
Pentru ca ține cont de validare a relației, unele cupluri pot pune, alții pot considera că relația, să rămana complet privată.
Eu, nu mă pot pronunța legat de asta, dar depinde de la cuplu la cuplu.