| klaudyu44 a întrebat:

Salutare lume, nu stiu daca aici e locul potrivit unde sa postez problema mea, dar nevermind.As avea nevoie de un sfat, cum ar trebui sa procedez mai departe, ce ar trebui sa fac.
Deci sa incepem, prin luna august am intalnit pe facebook o fata cu 5 ani mai mica decat mine, eu am 19 ani si ea tocmai a implinit azi 14 ani.Am inceput sa vorbesc cu ea din ce in ce mai mult in fiecare zi, am ajuns sa o cunosc foarte bine, sa stiu tot ce ii place sa faca, ce face ea zi de zi.In acest timp m-am intalnit si cu alta fata de cateva ori, la care am renuntat din cauza fetei de 14 ani. Timpul a trecut si am ajuns sa stiu totul despre ea, o vad zilnic pe la liceu, scoala ei este vizavi de mine.Ne-am intalnit o singura data fata in fata, doar 5 minute, intr-o pauza, am ajutat-o cu un referat, i-am cumparat si un trandafir atunci, dar mi-a zis ca nu il poate lua.Prietenia ce exista intre noi a inceput sa devina pentru mine altceva din acel moment, am inceput sa devin "obsedat" de ea, daca nu stiu ce se intampla cu ea, daca e bine, innebunesc, a ajuns sa devina cea mai importanta persoana din viata mea, desi ne-am intalnit doar o singura data, am ajuns sa tin la ea foarte mult datorita felului ei de a fi, de a gandi.Toate lucrurile care ii plac ei au inceput sa devina si pentru mine la fel de placute, m-a facut sa ascult muzica rock, sa ma uit la vampire diaries, sa imi placa chestiile gotice, pe scurt cam tot ce adora ea, ador si eu acum. M-a schimbat foarte mult doar prin vorba.Acum nu mai pot trai fara sa nu ma gandesc la ea, nu pot sa adorm fara sa ii zic noapte buna, ma trezesc cu gandul ca azi o sa vorbesc cu ea, am ajuns sa o visez la 2-3 zile, daca nu vorbesc cu ea ma simt "praf". Pe scurt o iubesc.In noaptea de revelion i-am marturisit ce simt pentru ea printr-un mesaj, a fost uimita, si mi-a spus ca nu stie ce sa faca, dupa care a schimbat subiectul. A venit ianuarie si am mai avut cateva discutii legate de ce simt pentru ea, dar de fiecare data m-a luat cu diferite motive, ba ca sunt prea mare ca varsta, ba ca nu ar lasa-o parintii, chestii de genul acesta. I-am spus ca as vrea sa petrec timpul cu ea si in viata reala, nu doar pe net, mi-a spus ca si ei, dar ca nu stie daca ar lasa-o mama ei cu mine.Eu ce sa mai cred din toate lucrurile acestea. Ii este frica de o posibila relatie cu un baiata mai mare, frica de parinti, sau este altceva? astept opinii daca se poate
Multumesc pentru ajutor tuturor. O seara buna!

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Tu o iubesti,esti mult mai matur,intelegi ce simti,iti poti defini sentimentele,dar ea e doar un copil,inca.
Oricat de frustrant,pe atat de adevarat.
Are nevoie de foarte mult timp,in primul rand sa se poata GANDI fara sa se panicheze la ceea ce i-ai spus.
Ceea ce tie ti se pare firesc,pentru ea e exagerat,ceea ce tu intelegi,pentru ea e un mister.
Adu-ti aminte de tine,cand te-a placut,prima oara, o fata, ea pe tine, nu tu pe ea.Cum te-ai simtit, cum ai reactionat...Aduce putin cu modul in care vede lucrurile,acum,fata ta draga!
Ai nevoie de calm si de rabdare, cea mai mica insistenta a ta, te poate scoate din joc complet!
Te-ai uitat vreodata la un melc? Locuieste in cochilia lui si iese numai in conditii de maxima siguranta.Se desfasoara incet incet si isi scoate usor cornitele ca sa tatueze discret terenul.La cea mai mica umbra de pericol,cornitele si intreg corpul, dispar!
Cu asta ai de-a face, in ce o priveste pe fata iubita.Mai ai,in plus,si pe parintii ei,care cu greu ar incuviinta o relatie intre voi doi.
Asa ca,incearca sa-ti revii cumva,sa-ti depasesti obsesia, sa te incurajezi singur si sa ai o rabdare enorma!
Pasesti pe nisip alunecator si poti disparea oricand din peisaj.
Ai grija, rabdare si tempereaza-te!

5 răspunsuri:
| ccriss a răspuns:

Hmm.Pai nu stiu punete in locul ei.Un baiat cu 5 ani mai mare ea avand 14 ani se gandeste la tot felul de chestii gen "asta desii e prieten bun cu mine pun pariu ca vrea doar sa profite de mine" stii la ce ma refer.Eu cred sa incerci sa o iei cu incetul sa nu o sperii spune-i in fata ceea ce simti pentru ea astfel ai putea sa-i vezi reactiile. Gandeste-te si la ce ar zice parintii ei daca ar afla sincer mama mea daac as fi avut eu 14 ani mi-ar fi spus tare si clar NICI VORBA.Incearca si tu sa o cuceresti pe ea eu cred ca te cam grabesti. Bafta :*

| Orte95 a răspuns:

Incearca sa faci cumva sa ajunga fata la link'u asta si daca il vede si maicasa e rezolvata problema... dupa parerea mea.
Iti urez bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde.Daca prezinta vreo atractie pentru tine sau nu, poate astea sunt pretexte pentru ca nu o atragi, nu esti genul ei.Incearca sa mai cunosti si alte fete daca ea nu este de acord sa fie cu tine,cred ca daca te-ar place cu adevarat,nu ar mai fi asa tematoare in privinta parintilor,sau nu stiu,daca ti-a marturisit ca si ea te place,sau ti-a dat semne,atunci poate e ea o fata foarte cuminte, tematoare retrasa. Dupa asta iti poti da seama, daca nu inseamna ca nu vrea sa iti raneasca sentimentelehappy

| klaudyu44 explică:

Multumesc pentru raspunsuri tuturor.am ascultat cateva din sfaturile date de voi,si astazi am vorbit "putin" cu ea,am salutat-o,am intrebat-o ce face,dupa care i-am zis ca as fi vrut sa ma intalnesc maine cu ea sa ii dau si eu cadoul pe care i-l cumparasem pentru ziua ei,am asteptat un raspuns,dar nu a mai zis nimic, dupa o ora a iesit de pe mess, i-am lasat un mesaj in legatura cu ce am scris eu aici mai sus si desigur si linkul postului.Au trecut 10 ore de atunci si nu a mai zis nimic cu exceptia unui update de status acum cateva zeci de minute care zicea - Some people are too si to express themself...probabil avea legatura cu mine, dar in fine, nu prea am inteles ce legatura avea.Am ajuns sa cred ca pentru ea aceste 2 cuvinte "te iubesc" nu inseamna nimic.habar am ce sa mai fac...
multumesc inca o data

| mylovecriss a răspuns:

Pai nu stiu ar trebui sa alegi intre ele