| DiidiiDuuda a întrebat:

Sper ca cineva sa aiba timp sa citeasca si sa ma ajute. Sunt cu un baiat de 3 luni de zile. El e plecat in Anglia, inainte sa plece ne-am intalnit o singura data. Cand a plecat am inceput sa tin enorm de mult la el. i-am spus totusi la inceput ca nu vreau sa ne spunem "te iubesc" daca nu simtim si prea degraba, insa nu au trecut 3 zile si el mi-a spus ca ma iubeste, dupa un timp i-am spus si eu ca il iubesc (nu tot atunci). Am trecut prin multe "virtual" iar eu m-am saturat sa il tot iert (o sa va spun pentru ce sa il iert), il iert simt ca vreau sa ma despart de el. dar nu pot jur, am incercat, nu pot sub nici o forma. Si acum sa va spun. Prima data cand a gresit a fost intr-o duminica cand eu am iesit cu o vecina si nu am stat mult pentru ca i-am zis ca trebuie sa vin sa vorbesc cu el, ea mi-a spus "vai e urat de ce vorbesti cu el bla bla bla" dupa aia bineinteles ca i-a turnat like-uri la toate pozele, el a facut la fel si i-a dat si comentariu. Buuun l-am iertat. 2. dadea likeuri la fete "cu care nu avea nici o treaba, dar avea comentarii de la ele ca si cum ar fi fost prieteni. 3. in ziua balului bobocilor mergeam cu o colega la Casa de Cultura, ea intr-un buz, eu in altul, si langa ea s-a pus o domnisoara care exact in acel moment a primit mesaj de la el, ea mi-a zis mie si tot asa si de la ea a ajuns mesajul la el si ne-am certat, iar in timpul ala ii reprosam ca inainte avea mai mult timp pentru mine, ca eu ii dau mereu mesaje lungi, romane de dragoste si el raspunde sec si el imi spune "eu nu am timp, pentru ca lucrez" si cand l-am intrebat de ce i-a dat mesaj acelei fete mi-a spus "pentru ca eram la munca si ma plictiseam" pai frate, ori te plictisesti ori nu ai ce face? si i-am spus sa imi dea sa vad ce i-a spus, si i-a spus ca e frumos in oras la mine si nu stiu ce ( ea fiind in oras cu mine, el fiind din alt oras) si l-am intrebat de ce nu mi-a dat mie mesaj, sau sa imi zica mie ca e frumos in oras, nu ei... Si se balbaia, si l-am iertat si pentru asta. 4. a dat like unei prietene de ale mele. muuuulte likes iar prietena mea mi-a dat captura, eu i-am dat lui si cand i-am cerut explicatii a iesit si nu am vorbit o seara intreaga ( eu am plans noaptea aceea pana la 5 dimineata si pe el l-o durut undeva. ) am rezolvat si problema asta. Si inca o problema, el imi reproseaza mie ca sunt copil si ca fac totul copilareste dar eu cand ii cer lui explicatii si nu mi le da presupun ca e foarte matur nu? Mereu sta pe facebook si mie nu imi da mesaj, numai cand se trezeste el ca isi aduce aminte de mine. Plus ca niciodata nu imi spune ce il deranjeaza sau ce are pe suflet imi tot spune ca "o sa iti spun candva" si nu stiu cum sa vorbesc cu el, se supara din orice si mi-e frica sa vorbesc cumva cu el sa nu se supere pe mine. Voi ce credeti ca ar trebui sa fac? Nu pot sa ma despart de el. am incercat dar mereu dupa ce ne certam el tot imi spune ca ma iubeste si ca o sa fie bine. nu exista seara cand ne certam sa nu terminam cu un "te iubesc, o sa fie bine". Dar totusi ma raneste asa mult. sad. Sper sa ma ajutati cu un sfat, multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| RalucaRus a răspuns:

Dependenta emotionala
Crede-ma o sa te poti desparti de el intr-o zi cand vei descoperi ca relatia voastra nesanatoasa iti face mult rau, efectele vazandu-se abia mai tarziu si daca vei avea o alta relatie cu un baiat care poate chiar te va iubi, tu fiind cuprinsa de toate aceste emotii negative te vei purta cu el asa cum se poarta acest gigolo cu tine in prezent. O sa vezi ca o sa " inveti " din aceasta experienta si o data vei rani la randul tau chiar o persoana care te iubeste cu adevarat. Aceasta rana de abandon iti va face o cicatrice cu care vei trai mult timp. Imi doresc sa incerci sa te detasezi de el, sa cunosti alti baieti si intr-o zi vei gasi unul potrivit pentru tine.Ai incredere in tine si vei vedea ca la inceput iti va fi greu, dar cand vei descoperi ca te simti mult mai bine fara acest baiat, imi vei da dreptate! Sincer cred ca esti o fata draguta si foarte de treaba, sincera, fidela, care merita un baiat pe masura!