| Didu85 a întrebat:

Salutare! O fata poate rămâne însărcinată la 2 3 zile după actul sexual dacă prezintă simptome de oboseala sau somnolenta? Eu nu am auzit de varianta aceasta și ma întreb dacă, chiar este posibil. Ar dormi intr-una ca sa zic asa, se simte molesita.

3 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Nu stiu exact, exact ce vrei sa spui, dar a ramane insarcinata este echivalent cu implantarea zigotului (ovulului fecundat) in endometru, iar asta se poate intampla chiar si dupa 15-16 zile de la contact.

Insa in ceea ce priveste fecundarea, se poate fecunda un ovul eliberat azi de un spermatozoid rezultat dintr-un act sexual ce a avut loc si cu 4 zile in urma, deoarece odata ajunsi in vagin, in conditii prielnice acestia pot trai maxim 5 zile (de regula 3) in asteptarea eliberarii ovulului.Asta nu inseamna automat ca s-a format sarcina.Se considera a fi sarcina un zigot deja implantat, acest eveniment avand loc dupa 8-12 zile de la fecundare in majoritatea cazurilor.

Insa in mod cert nu va avea simptome de acest gen doar dupa 2 zile de la actul sexual.
Simptomele pot sa apara abia dupa implantare, cand nivelul hormonului hCG incepe sa creasca, dar femeile care au simptome atat de devreme in sarcina (4 saptamani calculate de la ultima menstruatie) sunt destul de rare.

Sarcina se poate forma numai daca spermatozoizii au ajuns in vagin strict in cele 6 zile fertile. Daca acesta este cazul, atunci aveti motive sa va ganditi la o posibila sarcina, chiar daca oboseala acuzata nu are nicio legatura cu sarcina in acest moment.
Dar daca cele doua conditii obligatorii nu s-au indeplinit, atunci nu exista sanse de sarcina.

| mi25 a răspuns:

Spermatozoizii pot trai pana la 5 zile, desi unii specialisti spun ca doar 3 zile. La 2-3 zile sarcina va aduce un baietel.

| Iulian2007 a răspuns:

Pai daca fata este la ovulatie, spermatoizi au fost luati. Spermatozoizii ajung în canalul deferent şi în uretră, unde se va amesteca cu secreţiile veziculelor seminale, prostatei şi glandelor bulbouretrale. Deci dupa 48h poti spera la o sarcina...