| anamaradanut a întrebat:

Bună

Am o mare, mare nelămurire, în urma cu o luna jumate, m.am,,jucat" putin cu partenerul meu, și el a ejaculat lângă vagin ( actul sexual în sine nu a avut loc, doar ca înainte de a ejaculat și.a băgat penisul în vagin cam un cm) am citit pe net dacă se poate rămâne insarcinata în felul acesta, și răspunsul a fost DA, va întreb și pe voi dacă se poate, țin sa va spun ca am un ciclu foarte neregulate, îmi vine odată la 2 luni, 3, depinde, după acea joacă la 6 zile mi.a venit, da luna aceasta nu, acum va intreb pe voi, dacă chiar este posibil sa fiu însărcinată, va rog sa nu ma judecați. Mulțumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ciclul tau menstrual este foarte neregulat NU se poate stabili ziua ovulatiei nici perioada fertila si nici data de incepere a menstruatiei urmatoare si din acest motiv esti "condamnata" sa intretii doar sex protejat de fiecare data. Caracteristica principala a ciclului menstrual NEREGULAT este insasi IMPREDICTIBILITATE, privind atat momentul de incepere si/sau producere a menstruatiei deci si IMPOSIBILITATEA de a reusi sa fie anticipata care va fi lungimea ciclului menstrual, fiindca nu exista un reper fix fata de care sa se poata calcula/prezice sau determina ziua ovulatiei. Fiindca o caracteristica principala a unui ciclului menstrual NEREGULAT este de asemenea si IMPREVIZIBILITATEA, reiese ca lungimea ciclului poate sa difere de la un ciclu la altul si diferentele sa fie chiar foarte mari uneori chiar de multe saptamani sau luni. Aceste modificari privind lungimea diferita a ciclului de fiecare data se datoreaza dereglariilor hormonale care apar pe fondul functionarii incorecte/defectuoase a glandelor endocrine (tiroida, hipofiza, glanda pituitara, folicul ovarian, etc.) care nu produc la timp si in cantitatile normale si intr-o proportie echilibrata a celor 2 hormoni feminini estrogen si progesteron. Din aceste motive NU se poate sti/aprecia daca sexul intretinut in a 20 zi a ciclului s-a consumat dupa ovulatie si terminarea perioadei fertile, adica in perioada acelor 9-10 zile nefertile situate inainte de menstruatie asa cum se intampla in cazul ciclului REGULAT. Deoarece un ciclu menstrual neregulat poate avea orice lungime ca numar de zile care depaseste cele minim 21 de zile ale ciclului menstrual ovulatoriu, NU se poate aprecia sau considera ca menstruatia intarzie deoarece NU exista reperul precis si fix adica data OVULATIEI fata de care sa ne raportam. In aceasta situatie trebuie sa-l crezi pe cuvant ca are experienta si a fost capabil sa-si controleze si retina ejacularea, sa traiesti cu speranta ca sexul nu a avut loc intruna din zilele perioadei fertile si de asemenea ca simptomele premenstruale sunt reale findca aceste apar/se produc numai in cazul in care in uter NU este instalata o sarcina. Din pacate NU vei putea sa iti testezi urina decat doar dupa minim 8-9 zile, bineinteles doar in cazul in care pana atunci nu se va porni menstruatia, Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Denisya a răspuns:

Eu sunt la a 3a sarcina si toate planificate. daca vrei sa te feresti de o sarcina nedorită te sfătuiesc sa.ti descarci de pe magazin play aplicația calculator menstrual si te va ajuta sa vezi zilele fertile..pe mine m-a ajutat f mult. pupici

| Gal124 a răspuns:

Daca ti-a venit ciclul dupa ''acea joaca'' nu s-a format o sarcina, totusi daca nu sunteti pregatiti sa va jucati cu un bebe nu mai faceti prostii neprotejati, bafta.

| Elene2000 a răspuns:

Este posibil, dar mai bine faci un test