| laviniavinia a întrebat:

Prietena mea a inceput sa ia anticonceptionale de joi, saptamana trecuta. Precizez ca ciclul menstrual l-a avut din aceeasi zi de joi pana duminica. Ciclul ei este relativ regulat cu diferente de maxim 3 zile. Ea mi-a spus ca anticonceptionalele ii reguleaza ciclul pentru ca a mai luat anterior. Ea a hotarat sa ia aceste anticonceptionale pe motivul placerii sporite in cazul sexului neprotejat, si am fost de acord. Intrebarea mea este : putem face sex neprotejat incepand de azi, fara sa ne facem griji? Exista vreo sansa de esuare a acestor anticonceptionale? Precizez ca ejacularea s-ar face afara de fiecare data si pastilele sunt prescrise de ginecolog. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca prima pastila de pe blister s-a administrat din prima zi de menstruatie protectia s-a instalat din acel moment. Trebuie folosita o metoda de protectie suplimentara (prezervativ, ovule spermigene, coit intrerupt) doar in cazul in care prima pastila s-a administrat intruna din zilele urmatoare adica din ziua 2-a pana in a 5-a zi. Anticonceptionalele au fost create cu scopul ca femeia sa nu ramana niciodata gravida cat timp se foloseste aceasta metoda. in conescinta barbatul POATE EJACULA DE FIECARE DATA IN VAGIN, fara nicio retinere deoarece teoretic formarea unei sarcini este IMPOSIBILA. In cazul in care pastilele sunt administrate corect NICIODATA nu se produce OVULATIA in perioada celor 21 de zile cat timp se administreaza pastilele. Protectia oferita de hormonii ramasi in organism dupa terminarea celor 21 de pastile, se mentine si in perioada de pauza de 7 zile dintre cele 2 seturi de pastile/blistere. Multa sanatate.

4 răspunsuri:
| Maria_Elena_Chirca_1991 a răspuns:

Buna! Eu am ramas insarcinata luad anticonceptionale, asa ca nu mi se par deloc sigure.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Maria_Elena_Chirca_1991):

Fiindca nu ti-le-ai administrat corect. Metoda are cel mai inalt nivel de protectie, care este de cateva zeci de ori mai mare decat cel oferit de prezervativ.

| Maria_Elena_Chirca_1991 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Le-am administrat cum trebuie, luam de aproape 2 ani, nu era prima data, stiam cum sa le iau. Dar, am un baietel superb!

| laviniavinia explică:

Multumesc pentru raspuns! Mai astept totusi pareri. Corbulalbrosu, daca ai putea sa imi raspunzi la intrebari as fi multumitor. Raspunsurile tale concrete si bazate pe cunostinte ma fac sa cred ca un raspuns de-al tau m-ar linisti. Desigur ca si alte raspunsuri ar fi binevenite!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru laviniavinia):

Daca prima pastila de pe blister s-a administrat din prima zi de menstruatie protectia s-a instalat din acel moment. Trebuie folosita o metoda de protectie suplimentara (prezervativ, ovule spermigene, coit intrerupt) doar in cazul in care prima pastila s-a administrat intruna din zilele urmatoare adica din ziua 2-a pana in a 5-a zi. Anticonceptionalele au fost create cu scopul ca femeia sa nu ramana niciodata gravida cat timp se foloseste aceasta metoda. in conescinta barbatul POATE EJACULA DE FIECARE DATA IN VAGIN, fara nicio retinere deoarece teoretic formarea unei sarcini este IMPOSIBILA. In cazul in care pastilele sunt administrate corect NICIODATA nu se produce OVULATIA in perioada celor 21 de zile cat timp se administreaza pastilele. Protectia oferita de hormonii ramasi in organism dupa terminarea celor 21 de pastile, se mentine si in perioada de pauza de 7 zile dintre cele 2 seturi de pastile/blistere. Multa sanatate.