| Ilusion00 a întrebat:

Salutare. Prietena mea a luat pastila yasmin la ora 20 si in 20 de minute a avut un diaree. E nevoie sa mai ia inca o pastila sau? E nevoie de protectie de timp de 7 zile? Dau funda

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Teoretic prin scaunul apos au fost eliminate fecalele care exista in intestinul gros sau colon nu si din intestinul subtire si cu atat mai putin din stomac, astfel ca componentii din compozitia pastilei AC in niciun caz NU putea fi eliminate. Dupa un timp scurt de 20-30 de minute componentele pastilei pot fi eliminate doar prin voma dar si atunci doar partial, iar dupa 30 de minute teoretic nici prin voma. Prin diaree este imposibil sa scada efectul si eficienta pasilei AC fiindca alimentele ingurgitate prcurg in 2-3 zile intregul traseu all intestinului subtire unde are loc asimilarea si trecerea in sange a hormonilor componentii pastilei si alimentele ingurgitate. Poate fi foarte linistita fiindca NU exista motive de ingrijorare.Inca 2-3 pastile de Furazolidon si pana maine seara este ca si ''noua''. Multa sanatate.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

O singura pastila nu are nici un efect, ca sunt multe din ele goale, puse in folie doar pentru numar.
Pastila Yasmin nu este pastila de a doua zi, este un anticonceptional care isi face efectul dupa cel putin 2 saptamani de luat in fiecare zi.

Nu stiu de ce prietena ta a luat 1 pastila de yasmin, nu o protejeaza de nimic.

| Ilusion00 explică (pentru Violleta2022):

Ori m-am exprimat gresit ori nu ai inteles. nu a luat o singura pastila, doar ca dupa ce a luat pastila yasmin la maxim 30 a avut scaun apos.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ilusion00):

In primul rand, Yasmin nu da diaree!
Diareea a facut-o de la ce a mancat in dupa amiaza respectiva, fiind doar o coincidenta ca a avut scaunul, dupa 20 de minute de cand a inghitit pastila.
Pastila nu se elimina prin scaun si nici nu-i scade potenta din cauza diareii.
Deja este intrata in sangne, pentru ca a fost luata pe care bucala, s-a dizolvat in stomac si si-a facut deja efectul.

| Ştefania1989 a răspuns:

Pastila nu ajunge asa de repede prin toate etapele organismului. Deci nu, nu trebuie sa mai iei o a doua pastila si nici nu este indicat o pastila se ia O DATA LA 6LUNI ele pot avea impact asupra noastra.