| AnotherKate a întrebat:

Salutare, salutare.

Mi-am facut din nou cont aici, poate un sfat din exterior m-ar ajuta in drama mea existentiala. Glumesc, poate doar sunt eu nebuna.

Sooo... De la inceputul anului am cunoscut un tip, am inceput sa vorbim, sa iesim, etc. Cand a venit vorba de relatie i-am spus ca nu vreau una momentan, nu vreau nimic serios. Asa au trecut 2 luni, se comporta foarte frumos cu mine, imi era alaturi, totul oki. Am avut parte de un mic episod peste care am trecut si am hotarat sa incerc treaba cu relatia. Booon, totul ok, dar nu mult timp. S-a mutat la mine, am zis ok, lui nu-i place sa stea la camin iar noua poate ne prinde bine... Cred ca a fost una dintre marile mele greseli din aceasta viata..meh. Dupa nu prea mult timp, doua luni sa zic, tot ce era ok s-a transformat. A devenit extrem de posesiv, nu ma lasa sa ma duc acasa (fiind in alt oras la facultate). Mereu cand plecam un weekend, trebuia sa mergem la el acasa si tot asa. Se lua de mine daca ieseam cu prietenii mei, pana la urma aveam si eu persoanele mele pe care le cunosteam inainte sa apara el, nu mi s-a parut corect sa pot sa ies mereu doar cu el si amicii lui. Intr-o perioada cheltuielile din casa erau suportate de catre ai mei, am crezut doar ca e o perioada proasta si o sa isi revina, el lucrand. Am vrut sa ma angajez, nu m-a lasat cu scuza ca nu as mai avea timp pentru el.
In concluzie, am ajuns sa imi fie dor de singuratatea mea, sa fac ce vreau si cand vreau la mine in casa, cu masina mea, fara sa se supere cineva ca nu i-o dau de fiecare data cand are nevoie. As vrea sa contez si eu, sa am cui sa-i spun ce ma deranjeaza fara sa mi se inchida gura brusc si sa vorbeasca din nou despre persoana sa, ce face el, etc.
Am discutat asta, de multe ori, de multe ori am crezut ca o sa revina totul la cum era primele luni.
Nu cred ca i-am gresit cu nimic, poate doar am acceptat destule si am devenit " nevasta" fara sa vreau. Suntem impreuna de 6 luni, deci nu cred ca ma poate trata chiar asa, am luat decizia de a sta impreuna, dar doar atat, crezand ca fac un bine.

Ceva sfaturi din exterior? Eu nu sunt genul de persoana care sa puna punct la ceva, chit ca poate imi dauneaza. Stiu ca o sa fiu privita drept scorpia fara suflet, iar din cauza a cele mentionate mai sus, mi-am pierdut prietenii, am ramas doar cu ai lui pentru ca doar cu el si cu ei am iesit.

Thanks, si scuze pentru roman xD.

Răspuns Apreciat de Editori
| antonimilk a răspuns:

Doamne, așa se întâmplă cu unii. Nu mai oferă libertate, tr cred proprietatea lor, sunt posesivi, sunt exagerati și le este frică... De ce frică? Daca vorbiți și va comunicati totul e oke dar nu va dura mult cu atâta exagerare. Se va transforma într-un coșmar și stres...
Nu-ți fie frică de el, nu ești nevasta lui, nu ai obligații sau copii, ești liberă dar ca sa nu pari scorpie sau neserioasa îi poți spune că nu te simti bine și nu-ți place, spune-i că exagereaza și nu așa trebuie sa fie cu tine.
Depinde ce fire e, daca e unul nebun cu alcoolul sau etc nu-l speria sau să-i spui, cine știe ce reacție a avea. Asta se îndreptară spre nebuneală...
Scapă dar ai grijă. Într-un fel să-și dea seama, el vrea sa fie părăsit.
Nu te mai chinui

8 răspunsuri:
| zăGhost a răspuns:

Ar trebui sa te desparti de un om care nu numai ca te foloseste, dar te si desparte de prieteni, datorita posesivitatii si imaturitatii lui. Invata sa spui 'nu', iar pe viitor nu iti mai lasa amicii pentru niciun iubit.

| Violleta2022 a răspuns:

Ai facut foarte bien luand decizia de a incerca sa convietuiesti cu el, tocmai pentru a vedea daca relatia asta are viitor si daca sunteti compatibili.
Evident ca, nu exista compatibilitate si nici viitor aici.
Nu asa se comporta un barbat care te iubeste, iar asta, nu vrea decat sa te manipuleze si controleze.
Sincer, cu cat va despartiti mai repede, cu atat mai bine pentru tine, ca oricum nu exista relatie fericita aici si nici viitor.

| mihai69 a răspuns:

Ți-o fi plăcând de el, dar nu vă potriviți.
Nu mai pierde timp și sentimente inutil!

| Dalmore a răspuns:

Multe relatii se strica dupa ce te muti cu partenerul. Greseala e ca v-ati mutat prea repede. Nu il cunosteai suficient de bine.
Eu zic sa te desparti de el si sa-i faci frumos bagajelul. N-as putea trai asa, fara libertatea mea. Nu e normal. Impaca-te cu prietenii tai, sigur o sa te inteleaga. Sa-i dai pentru o relatie de 6 luni, n-are rost. N-ai nicio obligatie fata de el.

Mic sfat: cheama pe cineva la tine cand ii spui ca vrei sa va despartiti. Astia posesivi o iau razna cand aud de despartiri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mă fetiță, tu ești proastă? Unde vă găsește mă așa proaste și cum reușiți de acceptați toți retardații, toate scârbele de oameni și toate câcaturile lor? Mie mi se pare imposibil... Tu cumva ești o cârpă? Dacă zici că ai o casă și o mașină, ori le ai de la mămica și de la tăticu' și atunci e de înțeles că e o posibilitate să fii într-adevăr proastă sub orice critică, iar dacă le ai pe banii tăi, munciți, atunci așa ceva nu există, nu e scuzabil, înseamnă că știi să fii om în viață și să te descurci... asta implică ori că minți de îngheață apele, ori ești troll. Atâta prostie într-un singur loc altfel nu e posibil.

| Quassaar a răspuns:

Scurt și la obiect: fugi de el cat te țin picioarele. De fapt dacă locuiți la tine acest lucru este mai dificil? Încearcă să te detașezi ușor de el, clar nu sunteți compatibili dpdv emoțional. Încearcă să faci pasul până când nu este prea târziu și ai să începi să te complaci in această situație. Practic din ce ai relatat nu ai nici o obligație față de el, ba din contra el se cam folosește de tine. Atitudinea lui este doar inceputul la ce o sa fie și mai rău. Să ne tii la curent..hehe..bafta!

| PreaDistinsul a răspuns:

Da-l afara din casa.

| Caliman_Cristi_1990 a răspuns:

Nu se va schimba nu incerca si daca se schimba sufera pe dinauntru si daca asta e viata care o vrei stai cu el, daca nu pune punct, ai testat 6 luni ai vazut cum e baiatu, il vrei sau nu?
Nu va inteleg pe voi astia care trageti de timp atata, sunt miliarde de oameni in lumea aceasta, fix cu unu gelos si posesiv? serios? Normal ca a fost frumos la inceput pentru ca nu ati avut obligatii, plimbari, sex etc si acum a devnit serioasa relatia si asa va fi daca decizi sa continui cu el. Nu esti psihologul lui sa il ajuti sa se schimbe si nici doctor, il accepti sau nu?