| anonim_4396 a întrebat:

Am făcut dragoste cu iubita mea și am folosit ca metodă de contracepție, ovulele contraceptive Contracept-M. Am folosit corect, la fiecare contact sexual, câte un ovul. Țin să menționez că NU a existat ejaculare. Totuși, de precizat este, că după terminarea actului sexual, iubita mea, a avut o toaletă EXTERNĂ cu o cantitate nesemnificativă de săpun. Contactul a avut loc la 3 zile după terminarea ciclului menstrual. După aproximativ 13 zile de la contact, i-a venit o sângerare care a durat în jur de 5 zile. Noi, am crezut că este posibil sa fie o sângerare de nidare, dar a venit destul de abundent și culoarea sângelui a fost roșie. Doar că, a venit cu 10 zile mai devreme decât termenul în care trebuia să ii vina menstruația. În 16-a zi, a făcut un test de sarcină barza ultrasensibil care a ieșit NEGATIV. Țin să menționez că testul a fost făcut cu prima urină a dimineții și a fost un test ultrasensibil. Și totuși, contactul sexual a avut loc la 3 zile după încheierea menstruației. Care sunt însă șansele instalării unei sarcini? Mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In prospectul de utilizare a produsului ContraceptM este specificat cat se poate de clar si pe intelesul oricui de a NU fi folosit sapunul pentru toaletarea si igienizarea ''pasaricii'' nici inainte si nici dupa terminarea contactului sexual un timp de cateva ore. Fiindca sperma NU a fost ejaculata in vagin (chiar daca se putea face), reiese cat se poate de clar ca NU se putea forma o sarcina fiindca a lipsit spermatozoidul dar si datorita faptului ca in interiorul vaginului a existat substanta chimica care ar fi impiedicat supravietuirea oricarui ''intrus'' nedorit. Fiindca contactul amintit a fost intretinut probabil in a 8-a zi a ciclului menstrual asa cum reiese din afirmatia ta : ''Contactul a avut loc la 3 zile după terminarea ciclului menstrual.'' si de asemenea '' După aproximativ 13 zile de la contact, I-a venit o sangerare..." Fiindca 8 + 13 = 21, rezulta ca sangerarea amintita s-a produs/pornit in a 21 zi a ciclului menstrual, si findca cel mai scurt ciclu menstrual considerat normal d.p.d.v medical si ginecologic are 21 de zile si fiindca a fost abundenta si a tinut 5 zile, se poate aprecia/considera ca a fost vorba/ca a reprezentat de fapt o menstruatie autentica. Fiindca testul de sarcina a fost efectuat cu 5 zile inainte de momentul optim, pentru a avea garantia ca rezultatul negative este valid/corect, dupa 5 zile se efectueaza un nou test al carui rezultat va confirma sau infirma primul rezultat si veti ajunge in situatia de a fi 100% siguri de starea de fapt existent. Multa sanatate!