| 23ndjdmxla a întrebat:

Am avut contact sexual neprotejat pe data de 4 iulie (tin sa mentionez ca nu a ejaculat in interior), iar pe 6 iulie trebuia sa imi vina menstruatia, însă nici acum nu a venit. Am făcut un test de sarcina Ultrasensibil Barza si a 2a liniuta se vede foarte greu.E aproape invizibila...Sunt însărcinată? Nu vreau sa fiu, ce pot sa Fac?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

DOAR in situatia/cazul in care ciclul tau menstrual este de obicei FOARTE DEREGLAT, si in mod frecvent are lungimi de peste 35-42 de zile sau altfel spus intarzieri de peste 14 zile fata de data prognozata/presupusa de a incepe menstruatia, NUMAI in acel caz/atunci poate sa devina posibila situatia de a se forma o sarcina in urma unui sex intretinut cu 2-3 sau 8-9 zile inainte dedata ''calculata'' a menstruatiei. In cazul in care ciclul tau menstrual este catusi de cat regulat, adica nu a prezentat pana in prezent intarzieri de peste 5-7 zile fata de data de incepere a menstruatiei, reiesita din calcul sau pe baza observatiilor privind ciclurile anterioare, atunci formarea sarcinii in ultimele 7-8 zile ale ciclului menstrual este d.p.d.v. medical si ginecologic total IMPOSIBIL de a se produce. De asemenea chiar si daca am presupune ca in urma actului sexual intretinut in data de 4 Iulie s-ar fi produs chiar in aceeasi zi fecundarea ovulului, reiese ca sarcina ar putea avea varsta de 5 maxim 6 zile, si in acest caz : 1. ) este 100% imposibil sa se fi produs procesul de NIDATIE deoarece acesta NU se poate produce medical/stiintific inainte de a trece minim 8 zile de la data fecundarii ovulului. si 2. ) Este determinat stiintific ca sarcina produce hormonul de sarcina hCG numai dupa implantarea in endometru, adica cel mai devreme posibil incepand din a 9-10-a zi de viata a sarcinii respective, astfel ca in acest moment (azi 10 Iulie) este 100% IMPOSIBIL sa existe hormon de sarcina hCG in sangele sau urina ta, deci nici cel mai ultra-ultra sensibil test de sarcina NU ar putea determina ceva ce INCA deocamdata este IMPOSIBIL SA EXISTE (hormonul hCG) bineinteles admitand ca s-ar fi produs sarcina in data de 4-5 Iulie. In aceasta situatie, insemna ca : A.) Ori data calculata de a incepe menstruatia (6 Iulie) este GRESITA/INCORECTA, ori B.) Testul de sarcina a fost incorect efectuat si din acest motiv rezultatul obtinut este GRESIT/INCORECT. Daca ciclul tau menstrual este FOARTE DEREGLAT in acel caz testul de sarcina trebuie repetat peste 3-4 zile, dar daca ciclul menstrual este catusi de cat REGULAT, in acel caz este vorba doar de o dereglare hormonala si in mod cert menstruatia va porni in urmatoarele cateva zile. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Nu poti fi gravida.

| alina2k18 a răspuns:

Mmmm imaculare interioara, oh ja babywinking
Pai daca nu ai facut prostioare cu 2 sapt inaintewinking sanse minime sa fii gravidawinking vine si menstruatia daca ai semne deja.

| 23ndjdmxla explică (pentru alina2k18):

Ejaculare*.ce semne?

| eliza7943 a răspuns:

Mai așteaptă încă o săptămâna, dacă și atunci apare și a 2 liniuța înseamnă ca ești însărcinată
(Din moment ce pe testul de sarcina apar 2 linii înseamnă ca ești însărcinată)
Cu cât faci testul de sarcina mai târziu cu atât testul de sarcina va fi mai corect.

Iar dacă este o posibila sarcina, nu ai ce sa ii faci ca sa nu evolueze doar dacă faci avort.( dar
Funda?