| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, TPU! Am nevoie de ajutorul vostru și câteva sfaturi sau poate răspunsuri de la persoane care au trecut prin asta. Sunt împreună cu soția mea de 10 ani, avem un băiețel împreună, îmi iubesc soția la fel de mult ca în prima zi deși am trecut și trecem printr-o perioadă grea (eu lucrez în străinătate, ea este în România împreună cu copilul). Acum o lună am cunoscut o colegă de muncă, ne-am apropiat din ce în ce mai mult și începem să avem sentimente unul pentru celălalt ( ne-am sărutat, atingeri etc.) ea fiind, la fel ca mine, cu cineva de câțiva ani, avem o conexiune care e greu de explicat. Am început să îi răspund mai rar la mesaje, încerc să o evit deși îmi este foarte greu, am inceput sa am mustrări de conștiință și ma simt vinovat pentru asta, îmi iubesc familia, țin la soția mea și totuși mă întreb cum am putut să ajungem in situația asta?

15 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Fidelitatea e intotdeauna o alegere. Ispite sunt tot timpul. E o idee prosta ca doi sioti sa stea despartiti perioade lungi de timp. Degaba căști bani daca ti se duce de râpă familia.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca vrei, poti!
Daca iti iubesti sotia si copilul, cuplezi creierul si ii spui colegii sa se scarpine cu amnatul ei si sa-ti dea pace, ca o aventura ca asta iti distruge casnicia si familia.

Colega ta asta pare sa fie curvulita, daca are deja pe altul si se arunca la un al doilea ( sau cine stie cati mai sunteti), cu care vrae sa se scarpine.

Chiar vrei sa arunci cei 10 ani de casnicie, pe apa sambetei?
Mai bine auto-satisface-te cu propria-ti mana pana ajungi acasa si lasa curvulita asta in pace, ca nu merita pentru nimic in lume sa-ti distrugi casnicia.

Nu exista iubire pentru doua femei deodata, doar placere carnala, doar excitatie, si de data asta iti risti toata casinici ais viata linistita si fericta, doar ca sa-ti satisfaci madularul.

| mihai69 a răspuns:

Simplu: ochii văd, inima cere...
Așa se întâmplă când ești departe de perechea ta.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu te supara, daca iti iubeai sotia si copilul eu nu cred ca s-ar fi ajuns aici, reversul de asemenea fiind valabil.Presupun ca degeaba va prefaceti ca va iubiti in continuare pentru copil, el isi va da seama ca nu mai exista mama si tata, ci exista tata cu altcineva si mama cu altcineva probabil, la randul ei, pe viitor, asta daca nu vorbiti cat mai urgent despre ce se intampla aici.Fie ii spui adevarul si vezi cum decurge de acolo, fie ajungeti la divort.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Le iubești pe amândouă, și pe soție și pe colega de muncă în același timp.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Imposibil acest lucru, fiindca nu poti iubi doua femei in acelasi timp, asta-i doar minciuna.
Aici isi iubeste sotia, dar vrea cu disperare sex cu cealalta, fiindca colega il atrage sexual.

| mihai69 a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar nu e imposibil, miss violenta. Dar mno, dacă nu ți s-a întâmplat, nu există.
A! și Pământul este plat!

| Lupică27 a răspuns:

Tu crezi ca sotia ta sta pe uscat cat esti tu plecat? eu iti garantez ca nu, am vazut multe la viata mea, si crede-ma ca stiu ce zic.

| Ka0ru a răspuns (pentru Lupică27):

Stii un cct, nu mai generaliza

| dragodana a răspuns:

Salut!
Doar proiectezi pe colega iubirea pentru sotia ta.
E grea o relatie la distanta.Mai ales cand sunt perioade lungi, gen 5-6 luni.
Eu zic sa cedezi tentatiei.Dar sa ii clarifici colegei ca este doar o relatie cu beneficii.Cel putin te eliberezi.
Te vei simti vonovat? Da.Se merita? Pe moment.E de viitor? Nu.
"Tin la sotia mea."Aici e problema. Distanta omoara iubirea intre parteneri, devine obisnuinta.
Bro, nu te judec.Fa-ti de cap, cu cap, pana la cap.
Poti sa iei cu tine sotia si copilul? Atunci v-ati numi cu adevarat familie si altfel ar sta situatia.
Un sarut pe zi tine divortul departe.

| Ka0ru a răspuns:

Nu iti iubesti familia daca ai ajuns sa ai manifestarile alea dezgustatoare.

| Lupică27 a răspuns (pentru Ka0ru):

Isi iubeste familia, de colega de munca e doar atras, fiind ceva nou are impresia ca s-a indragostit, parerea mea.

| Ka0ru a răspuns (pentru Lupică27):

Indiferent ce simte, n-ar fi trebuit sa aiba vreun contact romantic cu colega lui. Sper ca afla nevasta-sa si ca il paraseste.

| Cosmin3412 a răspuns:

Nu e nici o problemă si soția are sau o sa aibă pe altul cat ești plecat si uite asa toți 4, 6 fericiți. Ptin faptul ca nu ii raspunzi o îndepărtezi si o faci sa caute alinare in alta parte.
Legat de situația ta e ceva normal sa ajungi sa te atasezi de altcineva odata ce nu esti langa soție. Zi mersi ca ai avut noroc sa găsești pe cineva, altii nu au norocul tau.
Trebuie sa te gândești asa. Ok eu înșel, dar accept sa fiu si înșelat? Daca nu accepți sa te insele nevasta, atunci nu face nici tu.
Astea se întorc. Karma.

| tunoi88 a răspuns:

Barbatii adevarati nu pun suflet la altele, doar se simt bine si atat.
Femeile cand inseala, o fac cu sufletul.
Multi se dau cu parerea dar ca sa te dai cu parerea trebuie sa ai si scoala vietii nu povesti si sfaturi.
Daca esti un barbat adevarat si deschis la minte, trebuie sa intelegi ca si barbatu si femeie sunt la fel. Cum si tu ai nevoie sa faci asa este si femeia. In mintea ta trebuie sa existe ca iti traiesti viata, o faci cu cap si eu nu zic, dar este posibil ca si sotia ta sa faca la fel. Eu doar m-am dat cu parerea! Repet cand pleci de acasa si lasi sotia mult tim singura trebuie sa iti asumi si alte lucuri. Daca vrei sa vb mai multe poti sa imi scrii in privat!