| Nelamutitul a întrebat:

Am o nelamurire si nu stiu daca sa actionez sau nu. Am facut "sex uscat" (adica ne-am frecat) neprotejat cu prietena mea, ea fiind virgina. Maxim o luna a trecut, nici atat de la ultimul contact sexual. Intre timp i-a venit menstruatia. Ea are menstruatie foarte neregulata de la inceput, cu decalaje chiar si de o saptamana. M-am documentat si am aflat ca exista riscul de sarcina scazut, dar exista din cauza lichidului seminal. La o distanta de cateva zile de la terminarea menstruatiei a avut dureri de cap, oboseala (are dereglari de somn si insomnii, de cand o stiu), dureri la ovare, greturi, dar lucrurile acestea sunt normale pentru ea, asa este de cand am cunoscut-o. Se consulta cu medicul periodic, dar de data asta medicul a intrebat-o daca a avut o luna cand nu i-a venit menstruatia deloc si daca nu este insarcinata. A zis ca nu, bineinteles. Acum, ea nu stie ca exista riscul de a ramane din cauza "sexului uscat", numai ce am aflat si eu. Si nu stiu daca sa las asa lucrurile, deoarece sansele sunt aproape nule si plus majoritatea baietilor fac sex normal neprotejat si nu s-a intamplat nimic din cauza lichidului seminal, sau sa ii spun ce si cum si sa faca un test de sarcina. Voi ce parere aveti?

8 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ești prea speriat. Dacă nu ai ejaculat în apropierea vaginului și pe deasupra a mai avut și menstruație de atunci, nu e niciun pericol.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Probabil nu e insarcinata.

| Emilian65 a răspuns:

Daca in urma actului sexual pe care l-ati avut, i-a venit menstruatia nu poti fi gravida. Simptomele de care vorbesti sunt din cauza unor tulburari hormonale pe care le-a avut in urma actului sexual avut cu tine.

| Oana92 a răspuns:

Pana acum nu am auzit niciodata de sex uscat. Am ajuns degeaba la 23 de ani...

| Oana92 a răspuns:

Si eu vreau asta. Hai sa facem o petitie! happy

| CLCQ a răspuns:

Nu este insarcinata, are tulburari hormonale, cel mai probabil, si ceva anemie. Oricum un medic ginecolog, dupa niste analize, ii poate recomanda ceva.
Si data viitoare cumpara si tu un test de sarcina, nu mai cauta pe net dupa, cauta inainte de a face ceva, nu esti primul si nici ultimul care are/avut problema, invata din greselile altora dar deja sunt prea multe sfaturi pentru intrebarea ta.

| AGreatMan a răspuns:

Daca e inca virgina nu are cum sa fie insarcinata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AGreatMan):

I-auzi si la asta... Sarcina apare in urma dezvirginarii si nu a fecundarii. Pun pariu ca ai fost premiant!