| Ariana12321 a întrebat:

Am 18 ani, luna aceasta menstruația nu mi-a venit, luna trecută am avut-o pe 3 Ianuarie. Am făcut sex neprotejat, dar iubitul meu nu și-a dat drumul in mine, sânii ma dor, mi-au apărut niște vene pe ei și sunt puțin tari, iar in burta m-am îngrășat ceva nu stiu dacă e din cauza ca am luat 3 kg in plus sau nu. Am făcut test de sarcina și a ieșit negativ, n am stări de greață sau alte stări de gravida. Țin sa precizez ca menstruația mea este neregulată. Ma poate ajuta cineva cu un sfat? Ce am? Exista riscul sa fiu însărcinată chiar dacă mi-a ieșit negativ testul?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pe baza datelor privind inceperea ultimelor 3 cicluri menstruale complete reiese ca este vorba de o activitate hormonala putin dereglata, ceea ce genereaza cicluri menstruale lungi dar si NEREGULATE. 01.09.17 - 13.10.17 = 43 zile,; 14.10.17 - 26.11/17 = 44 zile,; 27.11.17 - 02.01.18 = 37 ziile,; 03.01.18 - 14.02.18 = 43 zile. Pe baza acestor date foarte putine si din acest motiv si neconcludente, se pot face doar simple presupuneri si/sau speculatii conform carora este posibil ca si in ciclul menstrual actual, perioada fertila sa se fi situate intre a 20 si a 31 zi, sau altfel spus intre 23/24 Ianuarie si 2/3 Februarie. Doar daca ati intretinut sex neprotejat in perioada mentionata (23 Ianurie- 3 Februarie), ar putea exista o anumita probabilitate de a se forma o sarcina bineinteles cu conditia ca sa fi ajuns din neatentie sperma in vagin. Rezultatele testelor de sarcina efectuate pana in prezent au VALOAREA ZERO, fiindca chiar si in situatia in care ar exista o sarcina instalata, aceasta nu ar fi avut timpul fizic necesar sa produca o cantitate suficienta de hormone de sarcina hCG in urina incat sa reactioneze si sa pozitiveze testerul, si in consecinta rezultatul sa fie de fapt FALS NEGATIV (este o speculatie, insa perfect posibila). Fiindca au aparut anumite simptome care pot sa fie/sa reprezinte simptome premenstruale, exista posibilitatea ca si acest ciclu sa aiba de fapt tot 44-45 de zile si din aceste motive este posibil ca menstruatia sa inceapa/sa porneasca in zilele imediat urmatoare. Multa sanatate!

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Avand sex neprotejat bineinteles ca poti ramane insarcinata chiar daca el nu a ejaculat in tine, mai ales daca au fost mai multe partide consecutive de sex, cand ramane sperma pe teava, care se scurge imediat in vaginul tau, la urmatoarea partida de sex.
Singura conditie ca sa ramai insarcinata este ca tu sa fii in perioada fertila.

Cat priveste testuld e sarcina, daca a fost facut prea devreme, este nromal sa arate negativ.

Un test de sarcina se afce DUPA 21 de zile de la ultima partida de sex!
Orice test facut inainte de 21 de zile, va arata neagtiv, chiar daca esti insarcinata, pentru ca-i facut in eroare.

| sofisis a răspuns:

Daca ai facu sex neprotejat, da, exista risc de sarcina. Si da, in functie de momentul in care ai facut testul, poate fi fals negativ.

| cristimihailov a răspuns:

Yey! Baby!
V-ati gandit la nume?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sansele ca tu sa ramai insarcinata fara ca el sa ejaculeze in interiorul vaginului tau sunt extrem de mici. Probabil este vorba de organizmul tau si felul in care se manifesta el, prin hormonii care sunt eliberati in timpul actului sexual. Nu-ti mai face atatea griji. Iar pentru linistea ta, data viitoare fa-o cu protectie. Multa sanatate!

| Lina1993 a răspuns:

De obicei e mai bine sa faci 2 teste de sarcina pentru ca unele care sunt un pic mai ieftine, pot da erori. Deci in primul rand, repeta testul de sarcina. Putin probabil sa fii dar in orice caz pe viitor gandeste-te ca spermatozoizii se pot afla si in lichidul seminal care apare inaintea ejacularii si de care nici el nici tu nu va dati seama ca exista, asa ca nu mai riscati.

Răspuns utilizator avertizat
| Randomuser2000 a răspuns:

Negativ inseamna ca este negativa situatia, adica esti insarcinata, fata sau baiat?

| AmiPotan a răspuns:

Cate zile ti a intarziat menstruatia?

| Ariana12321 explică (pentru AmiPotan):

In Septembrie mi-a venit pe 1, Octombrie pe 14, Noiembrie pe 27 și in Ianuarie pe 3. Ma gândesc ca ar trebui sa mi vina cam in perioada asta, pana in 20. Nu?

| AmiPotan a răspuns (pentru Ariana12321):

Da,cam in perioada asta trebuie sa iti vina, dar nu se stie sigur pentru ca ai un ciclu neregulat.Nu iti face probleme stai relaxata, si eu sunt in aceiasi situatie mi-a intarziat 10 zile maine fac un test de sarcina

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Ariana12321):

Pe baza datelor privind inceperea ultimelor 3 cicluri menstruale complete reiese ca este vorba de o activitate hormonala putin dereglata, ceea ce genereaza cicluri menstruale lungi dar si NEREGULATE. 01.09.17 - 13.10.17 = 43 zile,; 14.10.17 - 26.11/17 = 44 zile,; 27.11.17 - 02.01.18 = 37 ziile,; 03.01.18 - 14.02.18 = 43 zile. Pe baza acestor date foarte putine si din acest motiv si neconcludente, se pot face doar simple presupuneri si/sau speculatii conform carora este posibil ca si in ciclul menstrual actual, perioada fertila sa se fi situate intre a 20 si a 31 zi, sau altfel spus intre 23/24 Ianuarie si 2/3 Februarie. Doar daca ati intretinut sex neprotejat in perioada mentionata (23 Ianurie- 3 Februarie), ar putea exista o anumita probabilitate de a se forma o sarcina bineinteles cu conditia ca sa fi ajuns din neatentie sperma in vagin. Rezultatele testelor de sarcina efectuate pana in prezent au VALOAREA ZERO, fiindca chiar si in situatia in care ar exista o sarcina instalata, aceasta nu ar fi avut timpul fizic necesar sa produca o cantitate suficienta de hormone de sarcina hCG in urina incat sa reactioneze si sa pozitiveze testerul, si in consecinta rezultatul sa fie de fapt FALS NEGATIV (este o speculatie, insa perfect posibila). Fiindca au aparut anumite simptome care pot sa fie/sa reprezinte simptome premenstruale, exista posibilitatea ca si acest ciclu sa aiba de fapt tot 44-45 de zile si din aceste motive este posibil ca menstruatia sa inceapa/sa porneasca in zilele imediat urmatoare. Multa sanatate!