| cipicu92 a întrebat:

Am și eu o intrebare sau mai bine spus o dilema in ceea ce privește o relație de cuplu. Am cunoscut o fata acum 2 ani de zile și mi-a plăcut de ea din prima clipa, dar atunci mai mult decât o relație de prietenie nu a fost. Ea in acea perioada și-a făcut relație și încetul cu încetul nu am mai ținut legătura. Acum o luna, am reîntâlnit aceeași persoana, dar in Anglia, ea tocmai ieșea din vechea ei relație și totul a venit de la sine și am ajuns sa fim împreuna. Totul a decurs bine și frumos, întâlniri, vorbit prin mesaje, noaptea pe camera pana acum vreo 2-3 zile când ceva s-a întâmplat și nu o mai recunosc. Vorbește sec, răspunde doar la ce o întreb fără alte discuții, genul cum era înainte și asta face discuția serioasa, scurta și plictisitoare. Am întrebat-o ce s-a întâmplat și a zis ca nu știe și nu are nici motiv și nici explicatie pentru asta, dar ii va trece, însă mie imi vine greu sa cred ca va fi ea, cea de la început. Doar mi-a zis ca "probabil mi-ai oferit totul și acum nu mai văd nimic interesant in asta", dar problema este ca, atunci când ma confrunt cu o astfel de stare și de atitudine parca imi taie tot curajul de a mai incerca ceva de frica sa nu cad in penibil. Ea nu suferă după fosta ei relație ca mi-a și zis și nici vorba de altcineva nu este, asa mi-a zis ea și o cred, dar nu știu de unde schimbarea asta asa brusca in rău și peste noapte. Am întrebat-o dacă ne despartim și a zis ca nu a dat de inteles asta, asa ca nu știe de unde am tras eu concluzia asta. Acum sa fiu sincer se comporta ca și cum am avea ani de relație in care ne știm perfect și nu mai vede nimic nou și interesant, nici in mine și nici in povestea noastră, dar înainte sa fie asa, era in culmea fericirii și zicea ca are totul și ca se bucura ca ne-am întâlnit și suntem împreuna. Și-am
incercat sa fac cum face ea, sa vorbesc sec si dezinteresat si nu e ca ea își schimba atitudinea, tot asa e. Adică dacă zic eu ceva, bine, dacă nu, rămâne asa. Va rog sa ma ajutați cu un sfat sau ceva pentru ca, o iubesc și nu vreau sa o pierd. Vreau sa fac ceva, înainte de a fi prea târziu.

2 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Renunta la ea, nu ai ce cauta cu asa persoana care se schimba de la o zi la alta, nu vei avea zile bune cu ea, sunt multe femei care te-ar vrea. De ce sa nu pierzi pe cineva care nu este okey? Nu stie, stie foarte bine de ce a reluat rel cu tine, cand ala nu a mai vrut-o sau ea s-a saturat, a trecut la tine. Cand da de altcineva, iar o ia urat cu tine, si tot asa, sau asa face cu toti.

Poti iubi si pe altele, altfel vei avea probleme, ca asta ii e caracterul. Un om care nu vede bine ca i-ai oferit tot, nu este sanatos la cap, din contra, sa fie multumita ca are un om asa langa ea.
Nu sufera dupa fosta relatie ca este nesentimentala, a renuntat si zice gen "daca nu vrei sa mai fim impreuna, aia e", un om caruia ii pasa zice "pai de ce vrei asa?! Ce am facut?". Sau daca ea renunta, nu renunta asa fara motive serioase.
Deci te va arunca la gunoi oricand si nu va regreta, cand ii vine. Asta vrei?

Dar oricum ai intrebat degeaba ca tu tot ce sti aia o sa faci indiferent ce zic altii, insa eu doar ti-am zis cum este treaba.
Intrebarea trebuia sa sune asa "cum sa fac sa nu mai vreau pe una care are caracter prost si ma face si ma va face sa sufar, ca ma impinge pacatul sa o vreau".

| Andreeush a răspuns:

Dacă știi că nu ai făcut nimic greșit atunci nu ai de ce să îți faci griji. Problema e la ea, dacă își schimbă comportamentul peste noapte înseamnă că ceva nu e în regulă cu ea.