| kyoushouryuu a întrebat:

Salutare, TPU
Ma numesc Radu.
Am o relatie de 5 luni, ne iubim foarte mult insa, ca in toate relatiile, apar probleme.
Problema este ca : In aceste 5 luni, nu am avut nici un contact sexual, si in afara de scoala nu prea petrecem timp impreuna.
Nu va ganditi ca problema este contactul sexual, nu e vorba de asta, sunt dispus sa astept cat ar trebui, mai ales ca este virgina.
Problema, cum am spus, se traduce prin monotonie.
Eu locuiesc la 10 kilometri de ea, deci de o plimbare nu prea este cazul...
Programul este "prestabilit" : Timpul saptamanii, ne intalnim la scoala, dupa care o sun in jurul orei 7-8.
In weekend, o sun de obicei pe la pranz, apoi seara, pe la 7-8.
Ma simt frustrat, iar aceasta monotonie ma afecteaza.
Frustrarea provine si din faptul ca nu ne putem intalni, sau sa vine ea la mine acasa/sau invers. De ce? Parintii ei, mai ales tatal (vitreg) care este cam... violent/sever in unele situatii. Eu nu am avut deloc tangente cu el, doar o data, la majoratul ei.
Nu stiu ce sa fac. Eu am sfatuit'o sa isi ia inima in dinti si sa ii intrebe pe parinti : Ce ar zice daca eu as invita'o la mine? Pentru ca vedeti voi, ea nici nu le'a spus ca am dori sa facem acest lucru. Gasesc aceasta situatie foarte dificila, stresanta si in general daunatoare relatiei noastre.
Eu nu incerc sa o fortez deloc, insa, trebuie sa admit, in cele din urma o sa mi se faca lehamite sa mai intreb daca le'a pomenit alor sai vreo ceva, si o sa se produca o despartire.
Ea nu prea isi da sentimentele sau parerile pe fata, asa ca eu trebuie sa merg cam la ghici in ceea ce priveste ce decizii ar trebui sa luam...
As dori ceva sfaturi utile, daca se poate.
Cu respect, Radu.

Răspuns Câştigător
| NoSmile a răspuns:

Buna Radu!
In primul rand ai felicitarile mele ca esti dispus s-o astepti cat este nevoie! Mai rar asa baieti.
Incearca s-o intelegi. II e teama sa le spuna parintilor,in primul rand ca poate nu vor fii de acord cu relatia voastra,iar ea nu e dispusa sa te piarda. De aceea considera ca mai bine lasa problema asa.
Trebuie sa va multumiti si cu faptul ca va puteti vedea la scoala. Cam putin,ce-i drept. Dar stii cum se zice ''nemultumitului i se ia darul''.
Sun-o mai des,da-i mesaje! Va mai disparea din monotonie.
Incearca in weekend sa mergi la ea,cu maxi,cu un prieten cu masina, cu orice. Daca nu poti mereu, macar odata la o luna. Va aprecia asta, iar voi veti fii mai in largul vostru.
Aveti nevoie de intimitatea voastra.
Spune-i ca te deranjeaza faptul ca ''trebuie sa mergi la ghici''.
Trebuie sa-ti spuna ce o deranjeaza, ce simte ca sa va puteti rezolva problemele. Succes!

10 răspunsuri:
| lolly a răspuns:

Buna.Daca va iubiti foarte mult de ce pe ea nu o deranjeaza ca petreceti un timp atat de scurt impreuna? Nu mi se pare ok daca va puteti vedea mai des.De ce doar la scoala? Ce relatie mai este si asta? Deci a avut majorat, are 18+.Ok, de ce mai conteaza parerea tatalui? Eu zic ca la 18 ani nu mai trebuie sa asculta de parintii ei(in legatura cu relatia voastra), nu este treaba lor sa intervina intre voi.Nu trebuie sa va afecteze decizile. Spune-i ca are 18 ani si este ceva normal sa aiba un prieten la varsta ei.

| 666_7474 a răspuns:

Raspund la intrebare cu drag chiar pentru ca e scrisa corect gramatical si se vede ca nu esti la nivelul unora de aici.
Inainte sa spui de majorat, am crezut ca e sub 18 ani si m-a surprins faptul ca desi are o varsta, inca depinde de parinti in sensul ca ii spun ce sa faca. Sfatul meu e ca ar fi necesara o discutie pe tema asta, sa ii spui ca poate lua propriile decizii, sa le explice parintilor si in final, sa isi dea seama ca te va pierde. (Ai grija sa nu sune a "ori ramai cu ai tai si ne despartim, ori vii cu mine"!).
Succes, Radu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti propun sa o ceri in casatorie!
Dumnezeu sa te binecuvinteze! happy

| jessikz0r a răspuns:

Tu esti un baiat de nota 10! Felicitarile mele happy

Răspuns utilizator avertizat
| extreme0708 a răspuns:

Dupa scoala nu mai puteti ramane impreuna voi 2 si sa mergeti mai tarziu acasa? Macar vinerea cand nu aveti nikic de pregatit pe a2a zi.
Si eu sunt de parere ca ar trebui sa vorbesti cu ea mai mult si sa ii spui exact asa cum ne-ai spus si noua: ca doresti sa petreceti mai mult timp.
Pari un baiat ok.
Succes si tine-ne la curent:d

| kyoushouryuu explică (pentru extreme0708):

Problema este ca scoala este in oras, iar noi stam fiecare la 5 km de oras, in directii diferite.
Singurele mijloace de transport sunt imediat dupa scoala, asa ca ceea ce ai sugerat tu... cam iese din discutie.

| extreme0708 a răspuns (pentru kyoushouryuu):

Ma gandeam ca sunteti la aceeasi scoalahappy