| anonim_4396 a întrebat:

ro! Am o mare problema : nu stiu cum si despre ce sa vorbesc cu fata de care imi place! De aproximativ o saptamana m-am mutat impreuna in banca cu o colega foarte frumoasa de care imi place de 4 ani. La inceput am crezut ca se foloseste de mine ca sa scape de fostul ei coleg de banca care o teroriza. Insa lucrurile au evoluat si cred ca a inceput sa ii placa si ei de mine.Ma trezesc deseori ca ma magaie pe par, pe obraz sau chiar pe picior. Imi da semne ca ma place si asteapta sa fac eu pasul inainte, insa sunt timid si ma simt stanjenit in fata ei. Nu credeam ca o fata ca ea s-ar putea uita vreodata la un baiat ca mine. Problema mea este ca nu sunt o persoana foarte sociabila si stiu despre ce as putea vorbi cu ea. Imi este teama ca o voi deranja cu glumele mele sau voi parea un ciudat. Dati-mi un sfat cum sa fac sa fiu mai degajat in preajma ei, sa nu mai fiu asa timid, eventual propuneti si niste subiecte despre care sa vorbim pentru ca simt ca situatia este foarte tensionata intre noi doi.Nu vreau sa o pierd, pentru ca e posibil ca sansa asta sa fie unica in viata mea.

P.S.: Am pus aceasta intrebare pentru prietenul meu care stiu ca este un cititor inrait al acestei rubrici. Intrebarea nu este necesara si nu am nicio problema de acest gen happy.

3 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Intreaba-l pe prietenul tau cum a vorbit cu restul lumii,cum s-a apropiat de tine sa te faca prieten,de exemplu.
Pentru ca initial,erati doi necunoscuti.
Daca ii e rusine de el si considera ca nu poate fi acceptat de fata,sa renunte.
Viata,ori o traiesti cat mai bine poti facand orice pentru asta,ori stai pe margine si te uiti la vietile celorlalti gandindu-te cum ar fi fost daca...
Nimeni nu va intra in locul lui,in mintea lui sa-i spuna mereu "spune asta sau taci acum",trebuie sa incerce sa obtina in felul lui ceea ce-si doreste,nu sa astepte de la ceilalati.
Fiecare e pentru el,daca nu intelege lucrul asta, va fi intotdeauna un invins, asa sa-i spui.
Sa lupte cu propria timiditate, sa accepte din start ca ar putea fi refuzat si sa incerce.Ce are de pierdut?
Daca fata nu-l accepta, macar va sti ca a incercat!

| AdyAdeluş a răspuns:

Deci...prima chestie ar fi asa. Prietenul ala al tau ar trebui sa stie si el macar, nu stiu...de ce este interesata fata. Adica, sa afle si el despre ea putin sau sa intrebe despre diferite activitati pe care le practica. Adica sa o intrebe daca face sport, sau ce sport ii place (desigur va spune volei sau handball, doar sunt jocuri de fete) dar sa para si el interesat putin de ce ii place si ei. Poate chiar gaseste lucruri comune! Bafta ( nu tie, prietenuluiwinking )

| Ichnat a răspuns:

Spune-i prietenului tau, ca daca fata nu il place asa cum este el atunci nu poate fi o atractie completa si nu se vor intelege foarte bine in viitor.