| Denis_1354 a întrebat:

Nu stiu ce se intampla cu mine, am 15 ani sunt baiat si din vacanta asta am inceput sa fiu mai degajat sa ies in oras, sa ma dau la fete pe strada cu alte cuvinte sa am tupeu mai mult, ca inainte eram timid si nu stiu imi era frica sa merg la scoala, sa ma dau la fete sau din astea. Acum ma duc la liceu in primul an si in vacanta dabia asteptam sa inceapa scoala sa-mi cunosc colegele, si acum cand incepe scoala nu stiu parca mi-e frica, mie teama nu stiu ce o sa se intample(mentionez nu-mi cunosc nici un coleg de clasa) intrebarea e ce pot sa fac sa am aceiasi mentalitate ca in vacanta si dc asa de brusc mi s-a dus tot entuziasmul. Ce propuneti sa fac sa fiu ca inainte

5 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Era bine cum erai inainte.De ce ai dat-o acum la intors?waiting
Gandeste-te numai cat de bine era cand scapasei de masca timidatii si fa astfel incat sa ai asta in fata mereu cand iti vine sa dai inapoiwinking

| Djlsghtnquuw a răspuns:

Relaxeaza'te.imagineaza'ti ca e inca vacanta si ai tupeu laughing. te duci la scoala, faci cunostinta cu noii colegi si incearca sa fii cat mai relaxat.Nu ai de ce sa iti fie frica oh go on, iesi cu prietenii in oras cat mai ai timp si o sa vezi ca o sa privesti dupa altfel aceasta problema.

| doar.pt.voi. a răspuns:

Eu una iti zic sa fi ca inainte.Nu fi timid la liceu pentru ca baietii mai mari o sa se ia de tine...ca esti timid, ratat si mai multe. Daca nu vrei sa fi in situatia asta, capul sus si vezi-ti de drumhappy Sper ca ti-am fost de folos:* bafta in clasa a9ahappybatting eyelashes

| kattya96 a răspuns:

Toti adolescentii se maturizeaza si-si schimba atitudinea chiar daca unii nu observa, sau la unii li se intampla asa brusc happy.
Cred ca vacanta aceasta ai fost sigur de succes te-ai simtit liber si plin de forta si de multe alte lucruri pe care in timpul scolii nu le simteai asa ca ai inceput sa te distrezi impreuna cu prietenii tai care aveau aceeasi parere si erau la fel de distrati ca tine happy.
Toata lumea cand asteapta sa se intample un lucru este foarte fericita si pregatita pentru orice, cand este aproape de a ajunge acolo sau de a incepe dintr-o data se emotioneaza asa de tare incat ar vrea sa dea inapoi. E ca la un examen... toata lumea vrea sa-l dea sa scape odata de el cand este pe punctul de a incepe uita tot, unii isi amintesc ce au de facut, altii nu.
Ar trebui sa fii HAPPY, adica mergi la liceu acolo totul se schimba nimeni nu te cunoaste este ca un nou inceput. Stii ce greseli ai facut in trecut si stii cum sa te feresti de ele. Emotiile nu trec decat dupa ce te obisnuiesti cu ele, toata lumea este ca tine in primul an de liceu multi pun intrebari si incearca sa afle cum e, nu esti singurul deci porneste mai incet, ai destul timp sa-ti dai drumul pe parcurswinking
SUCCES! happy

| Denis_1354 explică:

Multumesc pentru ajutor, am inteles, aveti dreptate nimeni nu ma cunoaste si incerc sa nu mai fac greselile pe care le faceam in trecut, dar cel mai mult o sa incerc sa-mi fac prieteni care sa ma ajute sa trec peste acest moment(prieteni la liceu). si incerc sa nu mai imi fie frica, dar acum mi-am dat seama ca nu mai am nici dc pentru ca nimeni nu ma cunoaste.Multumesc mult