| maxx1 a întrebat:

Salutare TPU
vin cu o problema am 21 de ani si nu se decaloteaza penisul cand este in erectie dar trebuie sa il fortez cu mana sa se decaloteze.Ce varianta sa fac sa apelez la operatia de circumcizie?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Dacă îl poți decalota (chiar dacă ceva mai greu) nu e nevoie de nicio operație, ci de mule repetiții și folosirea unei creme emoliente care să te ajute la lărgirea deschiderii prepuțului până ce decalotarea va deveni ușoară.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar si in erectie maxima preputiul continua sa acopere suprafata glandului aproape in totalitate. Decalotarea se completa a penisului se realizeaza doar cu ajutorul mainii sau prin antrenarea automata a preputiului de catre vagin in momentul penetrarii acesteia. Poti fi absolut sigur ca glandul penisului este complet decalotat in momentul in care a intrat in vagin. Numai in cazul in care penisul este afectat de o fimoza destul de grava, apare situatia/posibilitatea de a NU se putea realiza decalotarea glandului in momentul in care penisul este apasat pentru a fi introdus mai mult sau mai putin fortat in vagin. In nici un caz nu este recomandata recurgerea la circumcizie. Multa sanatate!

| Warthon_Dax_1997 a răspuns:

Iti recomand cucul mecanic. Este o varianta bionica, testata in laboratoarele medicale. Fiind o tehnologie noua, poate fi inlaturat si de un membru al familieicu varsta minima de doi ani.