| Andreiii1903 a întrebat:

Buna, TPU
Am 13 ani si am o problema ....penisul meu se decaloteaza usor cand e culcat dar cand e in erectie il decalotez usor pana la jumatate dupa accea trebuie sa fortez pentru ca, capul sa fie scos complet. Kmi spuneti va rog ce poate fi? Am citit pe internet si mi-e frica sa nu am o usoara fimoza chiar daca eu cred ca este din cauza faptului ca sunt virgin. Help.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

,, Am citit pe internet si mi-e frica sa nu am o usoara fimoza chiar daca eu cred ca este din cauza faptului ca sunt virgin. Help.''
Fimoza reprezinta in realitate o stare de afectiune a penisului, adica o boala a penisului care exista in cazul a circa 15% din numarul total al baietilor. Mai multe informatii, folositoare vei gasi in urmatorul raspuns :
Penisul care nu se poate decalota in stare erecta, este afectat de boala care in termen medical este numita fimoza. In functie de marimea suprafatei decalotate, de pe care poate fi retrasa pielea preputului, adica a gradului de decalotare (dezvelire/dezgolire) a glandului penian (capul penisului) aflat in starea normala adica cea flasca cat si in cazul in care penisul este in stare de erectie. In functie de marimea suprafetei decalotate, clasificarea fimozei d.p.d.v. medical este prezentata si precizata dupa cum urmeaza in urmatorul tabel :
Clasificarea fimozei:
Fimoza Gradul I - preputul complet retractabil cu inel stenotic in teaca
Fimoza Gradul II - preput partial retractabil cu expunere partiala a glandului
Fimoza Gradul III - preput partial retractabil doar cu expunerea meatului
Fimoza Gradul IV - fara retractibilitate.
Informatiile complete si explicatiile necesare in legatura cu aceasta afectiune a penisului sunt prezentate in articolele :
https://www.romedic.ro/fimoza-si-parafimoza
https://ro.wikipedia.org/wiki/Fimoz%C4%83
Iti indic sa citesti cu atentie si raspunsul urmator in intregime si pe urma sa tragi concluziile care sunt valabile in cazul tau :
https://www.tpu.ro/......-14-cm-nu/
Multa sanatate!

| Andreiii1903 explică (pentru corbulalbrosu):

Am citit si nu prea cred ca am. in stare de erectie se poate decalota usor pana la jumatate si dupa mai greu, dar se poate. Multumesc

3 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Faci mai des decalotarea și își va da drumul pana sa se poată da complet pielea în jos sub cap.

| Andreiii1903 explică:

Gata.