| BritishShorthair a întrebat:

Voi întreba direct, fac parte din lgbt și iubesc o persoana de același sex, straight (cel puțin asa cred) (cel mai bun prieten). Ideea e ca ma simt prost din cauza asta și nici nu as vrea sa-i spun, ar fi... prea ciudat. Dacă sunteți anti lgbt și aveți o părere anume, cel mai bine ar fi sa o țineți pentru voi. Am venit aici sa cer ajutor, nu sa primesc hate!

Răspuns Câştigător
| RKBlue a răspuns:

E cam greu.
Deci, ai 2 optiuni:
1)Ii spui ca-l placi.
2)Nu-i spui.
Daca ii spui, se pot intampla mai multe lucruri:
-Te place si el(deci e bi, probabil)
-Te place si el, dar ca prieten
-Se va simti putin ciudat
-Poate(nu prea cred) se va enerva
Totul depinde de tine.
Nu ai cum sa ii spui ca il placi, fara sa te simti incomfortabil.Dar asta se intampla cand incerci sa spui oricui ceva din inima, asa ca e normal.
Daca crezi ca v-ar afecta prietenia in sensul ca s-ar putea sa se distanteze de tine(in caz ca nu stie ca esti gay si s-ar simti ciudat), mai bine nu spui nimic.
Daca te-ai simti foarte ciudat sa-i spui, nu trebuie sa spui nimic (aici te-ai putea baza ca sentimentele vor disparea pana la urma)
Daca vrei sa fii sincer cu el si "sa-ti iei o piatra de pe inima", atunci spune-i.
Alegerea e a ta.Trebuie sa faci exact ce trebuie si ce simti ca trebuie sa faci.
Tu iti cunosti prietenul, te cunosti si pe tine si poti sa iti dai seama cel mai bine ce ar trebui sa faci.
Mult succes!

2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Ai putea sa i spui. s-ar putea sa simtă la fel. Stii, toți sunt bi doar ca nu toți descoperă asta
Sau poate va vrea doar sa încerce și atat
Apoi te va uita și poate iti dorești afecțiune.
rămâi la prietenia cu el dacă nu

| Matteo1234 a răspuns:

Incearca, fratimiu e gay si i-a zis unui tovaras ca.i place de el (baiatul fiind straight) si nu a zis nimic, nu s-a suparat, e aceiasi prietenie nu s.au certat sau ceva gen, spune.i si tu dar vezi ca asa poti sa.ti distrugi prietenia cu baiatul ala