| anonim_4396 a întrebat:

Acum cateva zile am intrebat un prieten ce parere are de persoanele care fac parte din comunitatea lgbt si el mi-a spus ca i se par scarboase. Ideea e ca si eu s-ar putea sa fiu bisexuala (inca incerc sa imi dau seama) si nu stiu cum i-as putea spune acest lucru fara sa pierd prietenia cu el. Ceva sfaturi?

P.S: Nu as vrea raspunsuri de hate deci sa raspunda doar cei care nu au nicio problema cu lgbt. Multumesc ^^

4 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Daca e prieten, inseamna ca este baiat. Daca este baiat, cred ca nu vrea o prietena bi sau lesbiana.
Daca prietenia este doar la acest nivel, ar trebui sa te inteleaga. In prezent sunt mai multi tineri - in special baieti - care se declara bi.
Recomanda-i sa citeasca despre scara sexualitatii, sa vada cati oameni sunt pur hetero.

| RKBlue a răspuns:

Prietenia inseamna ca accepti si esti acceptata exact pentru cine esti.
Daca tine la prietenia voastra, nu va avea o problema sau daca are, nu o va lasa sa stea in calea prieteniei.
Daca iti e frica si simti ca se va indeparta, poti sa nu ii spui...
Nu este o minciuna, ci practic ascunzi o parte din tine(acest lucru de fapt te va afecta pe tine)
Ce sanse sunt insa daca ii spui?
1)Nu are o problema fiindca te stie de mult.
2)Are o problema, dar nu o prea arata.
3)Are o problema si incheie prietenia.
Cam acestea sunt cele 3 sanse.
Poti insa sa nu ii spui deocamdata, pana te lamuresti exact( treaba cu sexualitatea poate fi atat de confuzatoare uneori, asa ca nu te grabi)

| Michaeel a răspuns:

Un prieten adevărat te va accepta asa cum ești. Comunitatea LGBTQ+ este încă un subiect taboo in Romania. Fac parte din ea și nu mi-e rușine sa spun la prieteni, cine vrea sa comenteze nu are decât ca pe mine nu ma afectează cu nimic căci un prieten adevărat nu ma va judeca. Acceasi gândire trebuie sa o ai și tu. Dacă el începe sa își bata joc de tine, renunță la el, nu trebuie sa fii înconjurată de persoane toxice.

| lore9384 a răspuns:

Din punctul meu de vedere, e ceva obisnuit sa ai alta orientare sexuala.Asa esti tu, in timp te descoperi. Daca tine la tine te va accepta indiferent de ce orientare sexuala ai. Daca nu te accepta, nu merita sa te chinui.Nu esti de vina pentru ceea ce simti si pana la urma faci ce simti. Daca tine la tine, te va accepta.Nu te ingrijora.