| nooolimits a întrebat:

Salutare tuturor! Acum aproape un an adica in martie 2018 am cunoscut o fata foarte frumoasa, am vorbit la telefon ne-am intalnit, ne-am iubit pana a aparut o problema intre noi, eu tot o invitam in oras si nu putea sa iasa tot timpul ba ca avea de invatat pentru sesiune ba pentru permisul de conducere iar prin luna mai m-am suparat pe ea si am sters-o de pe Facebook si nu a mai vorbit deloc toata vara. Ea cu examenele, eu la fel, iar prin septembrie i-am trimis cerere pe Facebook si a accpetat cererea, i-am trimis mesaj ca-mi pare rau si am inceput sa vb din nou cam vreo luna si am intrebat-o de un baiat si atunci m-a blocat direct pe Facebook, nu mi-a mai raspuns la telefon si am stat si m-am gandit cu ce am gresit. Din nou i-am dat flori, ciocolata, ne-am plimbat prin parc chestii simple pe care ea le iubea iar acum 3 saptamani ne-am intalnit in gara din greseala fata in fata si cam s-a speriat dar nu am vrut sa vb cu ea ca poate ma crede vreun nebun, dar observ ca dupa ce ne-am intalnit in gara m-a deblocat de pe Facebook.Ce ar putea sa insemne asta? Sa ma risc sa-i mai trimit o cerere de prietenie din nou sau fac o mare greseala? Voi ce spuneti fetelor, ce ati face in situatia ei? Precizez ca ea are 22 iar eu 26... (am scris aceasta poveste cu speranta ca cineva poate o sa-mi dea o idee ce sa fac in continuare si as dori sa-mi raspunda fetele chiar si baietii care au intampinat o povestea asemanatoare ca a mea )

3 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Sincer, ai facut cam multe greseli pana acum.

Tu te-ai despartit de ea, tot tu ai cautat-o, si asa mai departe.

Adic serios frate, tu ai cunoscut-o in martie 2018, te-ai "despartit" de ea in mai 2018, sa fim realisti, ceea ce a fost intre voi nici macar nu se poate numi o relatie, si totusi, deja exista mai multa drama decat intr-o relatie de un an, drama creata de tine, deci tu esti ala mai "atasat" sau pardon, "disperat" in toata relatia.

Treaba e ca voi nu ati fost impreuna, adic, totusi, de cand ai cunoscut-o, pana v-ati despartit, au trecut doua luni, ce relatie e aia?

Mai departe.

Tu ai renuntat destul de usor la ea, bun, dar uite ca acum, a trecut timp, si o cauti din nou...

Ce spune asta despre tine?

Ca esti un tip care nu stie ce vrea, ai orgoliu prostesc, esti si disperat dupa ea, sau cel putin, nu ai alte "variante", iar mai mult, mai esti si gelos, si nu prea suporti sa pierzi.

Altfel spus, ai bifat din start o multime de imperfectiuni, imperfectiuni care te fac sa pari neatractiv in ochii lor.

Ca tot ziceai ca ai stat si te-ai gandit la ce ai gresit, eh, uite ca ti-am spus-o eu, si mi-am dat seama de asta doar din cateva randuri, in realitate, sunt sigur ca ai facut mult mai multe greseli pe care le-ai omis, sau le-ai considerat nesemnificative.

Daca si ea vede situatia cum o vad eu, e clar ca nu-si doreste nimic cu tine, la naiba, poate e chiar speriata si crede ca o urmaresti, poate de asta te-a si scos de la block, crezand ca ai ceva de lamurit.

Recomandarea mea, e sa lasi lucrurile asa cum sunt, iar, daca totusi vrei sa-i dai mesaj, desi nu-ti recomand, ar trebui sa o faci in asa fel incat sa recunosti ca ai avut un comportament penibil, si sa nu o faci ca si cum ti-ai cere scuze, ci, sa te amuzi pe seama asta.

Ii poti spune ceva gen "Cand te-am vazut in gara, m-am intrebat de ce nu sunt acolo langa tine, si mai apoi am realizat ce penibil m-am comportat, de zici ca eram unul din flacaii aia disperati, dar nu de asta ti-am dat mesaj.
Adevarul e ca de atunci, am o intrebare in minte, si anume, de ce nu m-ai oprit? Esti oare chiar atat de sadica incat iti place sa vezi baietii cum se chinuie in ipostaze penibile? laughing Doar atat vreau sa stiu, dupa ce-mi raspunzi la intrebare, promit ca te las sa-mi dai block"

Daca faci asta, nu-ti promit ca o vei recastiga inapoi, adic totusi, de multe ori, cand vrei o persoana inapoi, o faci doar din orgoliu sau din lipsa de alternative, deci nici macar tu nu stii daca o vrei cu adevarat, sau doar orgoliul ranit din tine nu-ti da pace, insa, daca-i dai un mesaj de acest gen, ii vei transmite ca ai realizat ca ai gresit, ca ai trecut peste, ba chiar esti impacat cu greseala astfel incat iti permiti sa te amuzi pe aceasta greseala, si mai mult, iti permiti chiar sa faci o aluzie ca ei i-ar placea sa vada baietii in posturi penibile. Iar mai mult, in incheiere, ii spui ca poate sa-ti dea block, asta, te face sa pari un tip increzator, sigur pe situatie, nu un tip disperat si obsedat dupa ea.

Daca faci asta, si o faci bine, vei avea doar de castigat, prin aceasta atitudine, vei incepe sa impui si sa ceri respect.
Esentialul, e sa pastrezi conversatia cat mai scurta, cat mai relaxata, sa nu mai fii acel disperat care ai fost odata, daca o faci bine, vei vedea ca ceva se schimba in modul ei de a-ti raspunde, dar chiar si asa, nu te lungi prea mult la discutie, vorbeste cateva minute cu ea, apoi spune ca trebuie sa mergi sa faci orice altceva.
Daca ti-ai jucat cartea bine, te va cauta ea peste un timp, deoarece va realiza ca e posibil sa existe o diferenta intre modul in care esti si modul in care te-a perceput ea, si asa, va vrea sa se convinga ce fel de tip esti.
Daca o va face, cred ca stii cum trebuie sa te comporti, sa fii la fel de relaxat, la fel de increzator in sine.

Daca nu o va face, atunci inseamna ca nu este interesata de tine, si ca ai face bine sa treci mai departe.

Cam asta e tot ce ar fi de spus in si despre situatia ta.
Numai bine.

| bunicutasaolin a răspuns:

Daca te mai intalnesti in gara cu ea ii spui,, nu am timp de tine tirfo skrr,, si faci un dab si de arunci de pe pod

| Anastasia1212 a răspuns:

Buna! Nu am intampinat o poveste asemanatoare, e posibil ca ea acum sa vrea atentie de la tine daca te-a deblocat. Eu iti recomand sa ii dai cerere, dar sa nu ii scrii nimic. Asa nu pare ca esti "disperat" dupa atentia ei si o lasi putin in suspans, iar daca dupa un timp nu iti scrie, ii mai lasi cate un like ceva, dar sa nu pari prea abordabilbig grin