| plansulsirenelor a întrebat:

Salutare tuturor! Am o mare problema si am nevoie de cateva sfaturi..am aproape 17 ani si acum aproximativ 2 luni m-am despartit de prietenul meu cu care aveam 2 ani(el a vrut).in acesti 2 ani ne-am despartit de mai multe ori si asta ar fi cea mai lunga durata in care am stat despartiti.de fiecare data m-am impacat cu el pentru ca il iubesc,este prima mea dragoste si stiti si voi cum se spune:prima dragoste nu se uita niciodata. Ultima oara cand ne-am despartit mi-a zis sa incerc sa il uit. nu am mai vorbit cu zilele,am vazut ca si-a facut prietena si mi-am zis ca este momentul sa trec peste, avand in vedere ce mi-a zis el si faptul ca isi gasise alta prietena.S-a ivit ca un baiat sa se simta atras de mine si am zis ca este o ocazie bun-venita sa imi incep o alta viata si sa il uit pe fostul.Baiatul acesta are 23 de ani si este din alta localitate, dar a venit pana in localitatea in care stau eu doar pentru a ma cunoaste si continua sa vina in weekend-uri...Am crezut ca l-am uitat pe fostul si ca pot sa o iau de la capat, dar nu a fost asa..de aproape o luna,am inceput sa vorbim iarasi,sa imi spuna ca nu mai e la fel fara mine,ca e prost ca m-a pierdut,ca ma vrea inapoi, ca ma iubeste si ca vrea sa ne impacam.Eu stiu ca il iubesc mult,dar imi e frica sa nu se intample ca datile trecute.Mi-a zis ca se poate schimba pentru mine si adevarul este ca de cand am reinceput sa vorbim este total schimbat fata de mine(intr-un sens bun).Imi este foarte greu pentru ca pe fost inca il iubesc, iar pe actual il plac,inca nu e iubire... As vrea sa ii am pe amandoi, dar sunt constienta ca trebuie sa fac o alegere asa ca..va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti ce ati face in locul meu, avand in vedere povestioara pe care am spus-o mai sus. Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| IloveME a răspuns:

Sfatul meu este sa lasi trecutul deoparte si sa incepi un viitor cu acest baiat! cred ca asta spune si mintea ta!
Daca asculti inima si te impaci cu fostul, iti vei da seaama ca a jucat treatru, doar ca sa te desparta de acest baiat! daca tinea la tine cum spune nu mergea cu alta!
Plus ca ati avut un lung sir de despartiri! odata va trebui sa se puna capat acestor certuri!
Nu-ti asculta inima, iti vei da seama imediat ce te-ai impacat cu fostul ca ai gresit! poate la inceput va fi bine, dar te va lasa din nou cu aceiasi poveste!
Vezi-ti de viata ta!

9 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Alege-l pe actualul

| Azµre a răspuns (pentru mona):

+1 Tot cu actualul rămân. Fostul e un terminat, nici nu merită atenția.

Răspuns utilizator avertizat
| Alexandru0007 a răspuns:

Cu actualul nu va merge.impaca-te cu fostul, dar ai grija

| Raiiiisa a răspuns:

Uita-te bine la amandoi si ia singura o decezie. Orice am spune noi, stiu ca sufletul iti spune sa ii mai dai o sansa fostului prieten pentru ca in privinta actualului nu esti hotarata deloc, iar decat sa fii cu el si sa te gandesti tot timpul la celalalt mai bine nu. Daca vrei sa te impaci cu el gandeste-te si la faptul ca intr-o zi va veti desparti iarasi.Prietenul tau profita de toate sansele pe care i le dai tu, dar nu stie ca intr-o zi acestea se vor evapora si va ramane si el asa cum te-a lasat pe tine de prea multe ori.Fii tare si nu te lasa influentata de dragostea prea mare pentru ca cu timpul si aceasta va disparea si atunci vei sta de 2 ori sa te gandesti cine merita si cine nuhappy

| WildDream a răspuns:

Fostul avea nevoie de ceva nou, de o mica schimbare, si-a gasit pe alta, nu a mers cu aia si se intoarce la tine ca doar l-ai primit mereu inapoi. Plus ca poate e gelos ca ai putut sa-ti gasesti si tu pe altu.
Eu zic sa-l alegi pe actualu, fostul mi se pare un prefacut.

| Anaaaaaaaa a răspuns:

Pai eu zic sa-l alegi pe al doilea..Fostu tau prieten poate este gelos pe actualul si poate vrea sa va desparte daca te iubea cu adevarat nu te lasa pentru nici o fata..Incearca sa-l iubesti pe actualul si sa-l uiti pe fostul ca si cum n-ar exista si cel mai bine ar fi sa nu mai ramaneti prieteni pentru ca o sa-ti fie mai greu de uita (crede-ma am trecut si eu prin asta dar pana la urma l-am uitat n-am mai vb si na)...Deci eu chiar iti urez Baftahappy

| Tudor_Chindris_1997 a răspuns:

Pfuai de viata mea da ai scris ceva nu gluma laughing
pai sincer eu nu prea sunt trecut prin astea am doar 15 ani big grin dar hmm eu in locul tau l-as alege pe actualul (in cazul meu acutala) happy laughing big grin avand in vedere ceea ce ai spus u mai sus legat de fostul straight face sincer mie mi se pare cam nesimtit sad straight face iar actualul avand in vedere ca sta in alta localitate si vine in a ta doar ca sa te cunoasca mai bine
as putea presupune ca este atras de tine si daca va continua sa faca acest lucru inseamna ca va incepe sa tina la tine. sper ca raspunsul meu te va ajuta happy (sa decizi) dupa cum am spus adineauri am 15 ani..eu nu prea sunt trecut prin asteastraight face si eu am probleme in dragoste. unele mai mari si unele mai micistraight face ca oricine.

| Tudor_Chindris_1997 a răspuns:

Toti sunteti de-acord cu mine fratilor? laughing dupa cum am spus nu am prea mare experienta cu astea ca am 15 ani dar totusi happy big grin vad ca am avut o alegere buna big grin happy