| Villy09 a întrebat:

Salutare tuturor.In ultimele mele intrebari v-am vorbit despre o fata,ei bine,am reusit pana la urma sa fim impreuna,ea s-a indragostit de mine iar eu de ea, pot sa zic ca e o relatie aproape perfecta.Singura problema sunt eu, o persoana foarte geloasa uneori din motive tampite.Mereu ma supar cand aud de alti baieti.In majoritatea cazurilor e vorba de celebrul site Facebook,o prostie,imi pare rau ca am ajuns sa imi fac cont,dar e prea tarziu.Pur si simplu nu suport ca alti baieti sa o bage in seama,sa ii faca complimente pe facebook sau orice ar fi legat de alti baieti.Ei sunt singurul motiv de cearta,in rest nu avem probleme.O data chiar a sters comentariile de pe la poze pentru mine iar acum nu mai vrea,spunand ca daca le sterge,eu o sa fac iarasi la fel,dar atata timp cat vad ca ea le sterge din propria initiativa,de ce m-as mai supara? Mi-a spus ca de cand e cu mine abia daca mai vorbeste cu altii, de iesit nu iese deloc cu baieti.Astazi s-a ivit o alta problema,a venit vorba de faptul ca acusi incepe scoala( e primul an in care vom fi impreuna la aceeasi scoala ) iar ea spune ca n-ar trebui sa ma supar daca in pauze mai vorbeste cu alti baieti, ca poate doar vor sa ii spuna ceva sau o intreaba ce face.Nu ma deranjeaza daca le raspunde,nu am pus-o sa intoarca capul daca o baga cineva in seama,dar vreau sa ramanem doar noi doi, atat.Mereu ii zic ca e totul pentru mine si ca am nevoie doar de ea pentru ca de multe ori imi zice ca ea nu ar fi geloasa daca eu as mai vorbi cate putin si cu alta fata,pentru ca are incredere in mine, dar eu nu sunt asa mai ales ca nu am sa vorbesc cu alte fete pentru ca imi e de ajuns ea.Intrebarea mea este,ce as putea sa fac sa nu mai fiu asa de gelos? Poate totusi reusesc sa o fac sa ma inteleaga,sa vada ca nu pot fara si nici accepta alti baieti,chiar daca sunt doar prieteni,insa asta nu inseamna ca nu ar trebui sa ma schimb si eu,uneori ma satur de mine,de cat de suparacios si gelos sunt, dar chiar nu stiu ce sa fac.Ma puteti ajuta?

13 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Tu ai pretentii prea mari. Pana acum ai pupat-o?

| Villy09 explică (pentru neutrino):

Daca am zis ca imi ia telefonul de fiecare data cand ne intalnim, nu e logic?

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Asa cum ti-ai dat seama, tu esti partea importanta a problemei in aceasta relatie.

Ma bucur ca ati reusit sa va cuplati.

Partea nasoala este gelozia. Dar asta rezulta din alte chestii de ordin psihologic. As face cateva sedinte cu un psiholog (eventual al scolii) pentru a rezolva problema cu gelozia.

Sau poate vei reusi sa o rezolvi singur, desi ma indoiesc puternic ca o sa si reusesti usor.

Te-as sfatui sa cauti ajutor specializat. Gelozia este un simptom de viata nefercita.

| Oana92 a răspuns:

Las-o sa respire pentru ca altfel se va satura si te va parasi(si pe buna dreptate!). O relatie presupune si incredere, iar tu nu ii oferi asta. Daca vorbeste cu alti baietii nu inseamna ca vrea ceva mai mult cu ei. Gandeste-te cum vei fi privit tu daca ea inceteaza brusc relatia cu amicii ei de gen masculin, fix dupa ce a inceput relatia cu tine...

Si inca ceva, treaba asta cu ea e totul pentru mine nu e deloc sanatoasa. Nu trebuie sa lasi niciodata pe cineva sa devina "totul" pentru ca nimic din lumea asta nu iti garanteaza ca ea va fi acolo mereu!

Răspuns utilizator avertizat
| PeFuga a răspuns:

E normal sa fii gelos, dar incearca sa nu sari calul... la asta nu poti ajunge decat prin auto-cenzura. Te abtii de la cometariile care stii ca nu fac decat sa o supere si care sunt starnite de fapte irelevante (ca o complimenteaza cineva)...

| Blamely a răspuns:

Gelozia nu-i nimic rău cât timp nu o sufoci. E un sentiment complet normal.

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Gelozia isi trage radacinile din egoism. Trebuie sa te deschizi un pic mai mult, si sa nu-ti consideri partenerii ca pe un bun personal. Au si ei vietile lor.

| 1cristian1990 a răspuns:

Vaaii! Vaaii! Gelozia cea mai mare boala a iubyrii, dorinta de posesivitate! In primul rand ma bucur ca ti-ai dat seama de aceasta problema si in al 2-lea rand iti e mai simplu sa o ''tratezi'' daca stii care e problema, altii nu isi dau seama de asta! Tu si cu ea, formati un cuplu, bazat pe iubire reciproca, INCREDERE si respect...sa sti ca dinaia stai cu cineva nu din ura, neincredere si dispret, in felul asta te poti descotorosi de o relatie, nu ai nevoie de ea, mai bine stai singur si nu ai nici un stres!
Gelozia este posesivitate, adica tu consideri ca prietena ta ti se cuvine tie, dar nu e asa, ea e o fiinta total libera si poate face absolut ce vrea, dar tu deoarece esti gelos ii construiesti o cusca in care ea este prizoniera, nu mai e libera si nu se mai simte libera! De aici apar problemele! Solutii nu prea sunt, solutia esti tu si felul cum gandesti! Imi pare rau dar nu exista tratament, trebuie sa iti faci ordine in ganduri si sa ai incredere in ea! Si comunicati deschis, spuneti-va problemele si incercati sa le rezolvati!
Solutia ar fi sa ai incredere in iubirea ei pentru tine! Sa ai incredere in ea.punct.si de la capat.

| ciocolatacupiperrosu a răspuns:

Gandeste-te ca daca o sufoci cu atata gelozie si nu ai voie aia nici aia o sa se sature cat de curand si ai sa o pierzi. Zici ca te iubeste si e dispusa sa faca unele sacrifici pentru tine atunci nu mai fi atat de posesiv si pisalog ca daca vrea sa te insele o face si cu tine de mana. Si mai e si vorba aia nu o tine prea din scurt ca daca scapa se duce ca vaca in lucerna.

| MonstruletulDinBomboaneExpirate a răspuns:

Este necesar sa intelegi ca ea te respecta destul incat sa iti dea putin spatiu. Trebuie sa inveti sa ai incredere in ea, pentru ca pe asta se baseaza o relatie. Daca nu poti avea incredere in ea, in timp ce ea are incredere in tine, pot intervenii niste complicatii in relatia voastra. Invata sa intelegi ca nu toti cei cu care vorbeste sunt indragostiti de ea sau viceversa. Da-i putin spatiul. Intr0o relatie conteaza si libertatea oferita de partener

| MonstruletulDinBomboaneExpirate a răspuns:

E normal sa fii gelos, dar ofera-i spatiu, explica-i sincer ce simti. Succes cu fata! happy

| Villy09 explică:

E normal sa aiba mai multa incredere in mine din moment ce de fiecare data cand iesim, imi cere telefonul, se uita pe facebook messenger si vede acolo 2 fete dintre care una mi-a multumit ca i-am dat like pentru un concurs iar alta m-a intrebat ceva despre liceu.