| JohnnyMk13 a întrebat:

Salutare, tuturor!
Înainte ca soția mea să dea naștere copilului nostru, viața noastră sexuală era foarte activa dar de când a rămas însărcinată deja nu am mai ajuns în punctul de a face sex, avem aproape 3 ani de când nu am mai făcut sex! Îmi iubesc soția, îmi iubesc băiatul pe care îl avem împreuna și nu îmi doresc sa crească fără tată langa el, am discutat și am comunicat problema asta de multe ori, dar din păcate nici un rezultat sau vreun pas mic de "bebelus" pentru a rezolva ceva. În general sunt o persoana calma, atent cu ea, încerc sa ofer afecțiune oricând pot, o ajut tot timpul cu cel mic (cand sunt acasă, aproape uita ca are copil deoarece preiau toate sarcinile), nu beau, nu îi vorbesc urat sunt vesel chiar dacă sunt trist, nu își face griji în privința multor lucruri, muncesc pe brânci pentru ei și totuși nu mai ajungem acolo. La psiholog, sexolog, terapeut nu vrea sa meargă, am propus varianta de pastile pentru libidou sau geluri lubrifiante dar tot nu vrea sa folosească, pare ca interesul pentru sex a dispărut pentru totdeauna și nu, nu mă Înșeală am fost "detectiv" mult timp! Simt ca nu mai pot și totuși nu vreau sa divortez! Mulțumesc!

19 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Dar cand ai intrebat-o direct de ce nu vrea...ce ti-a raspuns?

| ania a răspuns:

Poate accepta sa mergeți la un preot.
Inceecati sa. mergeti și la un curs de dans. Încercați sa discutați poate cu niște prieteni de familie care au și ei copii.

| ania a răspuns:

Daca e credincioasa poti sa îi arăți ce scrie in Noul Testament:Soțul să îsi îndeplinească față de soție datoria de soț și tot așa să facă și soția față de soț. Soția nu este stăpâna pe trupul ei ci soțul.Tot astfel nici bărbatul nu este stăpîn peste trupul lui ci soția.Să nu vă lipsiți unul pe altul de datoria de soți decît prin bună invoială. apoi să vă împreunați iarăși ca să nu vă ispitească satana din cauza nestăpînirii voastre.1 Corinteni 7.306

| suntserios a răspuns (pentru ania):

" Soția nu este stăpâna pe trupul ei ci soțul."

Cum poti promova tampenii de genul?
Adica inteleg ca tu traiesti intr-un anturaj bolanvicios si habotnic in care este sclava barbatului, dar nu trimite si alte femei acolo.

Răspuns utilizator avertizat
| MarianWLF a răspuns:

Nu e normal sa nu mai vrea sa aveti contact sexual, te-ai gandit ca poate nu mai simte nimic pentru tine si vrea sa plece dar nu poate din cauza copilului? E un scenariu negativ, dureros, dar trebuie sa te intrebi si asta, adica bai, 3 ani lungi, nu exista sa nu fie nimic, are o nemultumire, dar nu iti recunoaste, nu mai crede daca iti spune ca totul e ok pentru ca te minte.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca deja ati trecut prin toate discutiile si refuza sa mearga la medici, atunci poate-i bine sa-i comunici ca doresti divortul, sa vedem daca se trezeste la realitate, la auzul acestei decizii.

Daca te iubeste, va accepta sa mearga medic sau terapie, poate chiar la un endocrinolog, fiindca poate fii in depresie, sau poate avea ceva rau in sistemul ei hormonal.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum simți că nu mai poți? Fă rost de o amantă.

| mihai69 a răspuns:

Mă tem că dacă de vorbă bună nu pricepe, divorțul este unica soluție.
Sau o amantă, dar ar fi cam urât așa.

| relian a răspuns:

Nu vrei sa divortezi? Atunci stai asa cum esti, mergi la fetite, fa-ti treaba, vii acasa si dormi linistit laughing
Dar mai tirziu o sa constati ca stai in casa cu un tablou, copilu va creste, va pleca in drumul lui, tu vei ramane in casa cu menajerea si atit laughing o sa te intrebi ce dracu ai facut tu atitia ani linga femeia aia.

| JohnnyMk13 explică (pentru relian):

Întocmai, nu vreau sa ajung aici dar sigur într-un final v-om ajunge la divorț.

| sammie a răspuns:

" Simt ca nu mai pot si totusi vreau sa divortez "

Ar fi absurd si de prost gust sa divortezi din cauza ca nu mai face ea sex cu tine.

| sammie a răspuns:

Poate are vreo problema. Si pana la urma nu te gandi numai la propria persoana gandeste-te la copilul ala. Daca tu divortezi ce sa-i spuna ma-sa cand creste mare. Ca a avut un tata care a lasat-o doar pentru ca nu-i facea ea pe plac?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate sa fie vorba despre o depresie postnatala prelungita, din care nu și-a revenit încă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este posibil sa isi fi pierdut atractia sexuala pentru tine, din cauza ca te-ai ingrasat. Chiar daca si ia sa ingrasat, tu nu esti superficial, dar ea fiind femeie, este. Ea are tot dreptul sa fie grasa si nervoasa. Tu trebuie sa fi tras la sala si calm. Nu este vina sotiei tale, este vina mass media/ social media, care in ultimii 10 ani promoveaza un feminism aberant. Sa iti explic. Tu ca barbat daca esti gras, esti gras si libidinos, ea daca este grasa, este frumoasa, tu daca esti falit, esti ratat, ea daca este falita, este victima, ea daca are high body count este experimentata, si-a trait viata, tu daca ai high nody count, estu un porc si un depravat. Sotia ta isi doreste un chad, asa cum vede pe Instagram / tiktok. Viseaza la din aia gen justin biber/ brad pitt/ dorian popa. Situatia ta este grava, in locul tau i-as da un ultimatum. Cu siguranta daca te va pierde, va plange dupa tine, pentru ca nu o sa mai gaseasca un provider.

Răspuns utilizator avertizat
| liliana77any a răspuns:

Acum a crescut interesul pentru copii si viata de familia.
Incearca sa fi dragastos cu ea si sa ii comunici dorintele tale si ca iti doresti asta foarte mult si ca vrei sa-o simti aproape.
Poate se simte putin diferit dupa ce a nascut, poate corpul ei s-a schimbat, comunicarea este cheia.
Comunica cu ea si intreab-o ce s-a intamplat, de ce numai functioneaza viata de cuplu asa cum functiona inainte?
Vezi ce iti raspunde si ce se mai poate remedia.