| Winners10 a întrebat:

Salutare. Vin si eu cu o intrebare / " problema ".

Am intalnit si eu o fata prin intermediul unui prieten si pot spune ca imi place foarte mult de ea din momentul in care ne-am vazut. La momentul respectiv nu am schimbat prea multe vorbe insa vreau sa recuperez acum. Mentionez ca nu suntem din acelasi oras dar nu e o problema pentru ca este din zona de unde merg si eu la bunici la tara.

Revenim. Sunt genul putin mai timid pana ajung sa cunosc persoana respectiva iar in momentul de fata sigura cale prin care as putea comunica cu ea sunt retelele sociale (bune si ele pana ne vedem din nou fata in fata). Insa cum spuneam sunt putin mai timid. Intrebarea este: cum sa initiez discutia si mai ales cum sa o continui? Subiecte de discutie etc?
Stiu ca nu e o intrebare ok dar asta e situatia si doresc sa o schimb.

P.S. Daca se poate doar raspunsuri serioase as aprecia. Fara glume, mistouri si restul.

O zi buna va doresc

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, cu timiditatea ta si distanta dintre voi, relatia nu va putea merge. Mai dificil de atat, nu se putea!
Cauta-ti macar o fata langa casa ta, ca tot este mai bine sa o intalnesti mai des, mai ales cand nu prea vorbesti.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum sa initiez discutia.
- Salut. Ce mai faci?
si mai ales cum sa o continui?
Improvizează.
Subiecte de discutie etc?
Exact asta. etc. Nu are importanță ce.

| Werrich a răspuns:

Salutare, baiatul acesta le spune foarte bine, spune pas cu pas ce sa faci la prima intalnire:
https://www.youtube.com/watch?v=WTFcmSSJ6_A

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!

Nu este o rețetă, trebuie doar să fii tu nu să încerci să pari altcineva.

Te hackuiesti pe tine când faci asta, pentru că fata va vi dezamăgită ca nu esti cum te-ai dat

Doar fi tu și dacă te place și tu o placi e superb

Iar dacă nu, e ok pentru că nu va pierdeti timpul

Vorbeste despre ce iti place tie, vezi ce îi place și ei si ce subiecte va fac să dați curs discuțiilor

Succes!

| RainbowD a răspuns:

Eu, zic sa nu te grabesti. Mai un like la o poza mai veche, mai una alta, etc, etc. Chestii subtile, care sa ii atraga atentia. Apoi, iti faci curaj si ii scrii. Studiaza prima data terenul pe care urmeaza sa joci, obtine ceva informatii despre ea, daca ai de unde. Si ii dai bataie. E important sa nu fi insistent, si sa ii oferi timp sa "digere" conversatia. Incearca sa nu te lungesti mult la discutii, mai ales primele zile. Ii scrii vorbiti cat vorbiti, lasi 1 sau 2 zile sa treaca, ii ma scrii un "Buna, Iulia. Ce faci? (exemplu).
Ii oferi timpul necesar, nu bati apropouri, fara misto, mai un compliment unul altul, dupa un timp poti incerca cu tachinari in limita bunului simt. Inca un lucru interesant, autoironia merge destul de bine. Dar! Incearca sa nu te rezumi la online, daca vezi ca merge treaba si incepe sa iti scrie si ea, nu sta mult, o inviti la un suc, si purtati discutii. Aflii ce ii place si ii dai bataie. Nu ai de pierdut absolut nimic. Nu stiu ce subiecte de discutii sa iti propun, iti vor veni atunci pe moment, sunt sigur. tongue

Eu, asa am cunoscut-o pe fosta. Ne-am vazut la un eveniment, am facut cateva schimburi de priviri, nimic mai mult. Culmea, s-a imprietenit la eveniment cu o prietena de-a mea, si am aflat mai multe despre ea. Dupa o saptamana si ceva i-am scris pe Facebook, apoi dupa inca o saptamana am invitat-o in oras la un suc (era tot din alt oras), apoi incet, incet s-a legat treaba.

Important este sa fii cat mai natural, si daca e, totul va curge de la sine. Ai sa vezi. Lasa timiditatea, asa am fost si eu. Pana la urma acesta este rolul nostru. De a curta. Ca mai luam si cate un reject? Se mai intampla. laughing
Bafta! Stiu ca poti!

| SociopatuI a răspuns:

Asta cu internetul nu o recomand. Este foarte riscant si risti sa o iei in freza. De ce? Pai pentru ca se va trezi dintr-o data cu mesaje de la tine ce se vor intensifica imediat.
Cum ti s-ar parea ca dintr-o data o fata sa-ti dea mesaje dar tu sa nu ai tangente cu ea, doar sa o cunosti din vedere si ca nume? Mie cel putin mi-ar parea ca o putina graba de a face o relatie.
Cel mai bine ar fi sa te cunosti in realitate cu ea. Este mult mai ok asa. Ai spus ca un prieten ti-a facut cunostinta cu ea. Pai e perfect. Vorbeste cu el, explica-i situatia asta si intelege-te cu el sa te ajute sa o cunosti mai bine fara sa ii spuna ei ce ati planuit. Cum te-ar putea ajuta prietenul? Pai sa va invite pe amandoi sa iesiti ziua, seara, noaptea in grup. Voi trei si chiar si alte persoane. Cu atat mai bine. Iar atunci este momentul tau oportun sa o bagi in seama si sa incepi sa conversezi cu ea. Iar de acolo tu poti sa treci si la conversatia pe internet pentru ca deja va veti cunoaste destul de bine.
Si inca un lucru. Ti-o spun din multele situatii pe care le-am vazut si auzit. Poate sa-ti dea reject, sa te bage in friend zone, TU NU TE LASA. Multi au luptat luni intregi, luni de zile in care au fost refuzati si in scris in verde in fata si dupa atatea luni au inceput sa se indragosteasca fetele de ei. Iar unele dintre aceste lupte au rezultat ca fata sa se intragosteasca obsesiv si chiar paranoic incepand sa aiba gelozii inutile. Nu sunt bune geloziile, dar arata clar 100% ca lupta de luni bune a dat roade.

| luffypk a răspuns:

Ai mai pus intrebarea asta si ai primit ceva raspunsuri, de ce insisti cu intrebarea?

| SoboSlobo a răspuns:

Prima ta f

| SoboSlobo a răspuns:

Prima ta greseala este ca esti timid.
Du-te la sala si ia-o si pe ea cu tine.
Arata-i ca se poate simtii in siguranta cu tine.