| Winners10 a întrebat:

Salutare. Vin si eu cu o intrebare / " problema ".

Am intalnit si eu o fata prin intermediul unui prieten si pot spune ca imi place foarte mult de ea din momentul in care ne-am vazut. La momentul respectiv nu am schimbat prea multe vorbe insa vreau sa recuperez acum. Mentionez ca nu suntem din acelasi oras dar nu e o problema pentru ca este din zona de unde merg si eu la bunici la tara.

Revenim. Sunt genul putin mai timid pana ajung sa cunosc persoana respectiva iar in momentul de fata sigura cale prin care as putea comunica cu ea sunt retelele sociale (bune si ele pana ne vedem din nou fata in fata). Insa cum spuneam sunt putin mai timid. Intrebarea este: cum sa initiez discutia si mai ales cum sa o continui? Subiecte de discutie etc?
Stiu ca nu e o intrebare ok dar asta e situatia si doresc sa o schimb.

P.S. Daca se poate doar raspunsuri serioase as aprecia. Fara glume, mistouri si restul.

O zi buna va doresc

3 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Pur si simplu o întrebi ce mai face si daca te mai stie.Si de acolo puteti incepe o conversație despre locul unde sta, ca doar il sti si o întrebi chestii despre ea.

| Iunicu a răspuns:

Eu zic să îți faci curaj și să îi spui direct că o placi foarte mult și ai vrea sa ieșiți împreună în vacanță.
Vezi tu, adolescent fiind, am ratat câteva șanse de a avea relații cu fete frumoase.
M-am reîntâlnit cu ele acum când fiecare suntem la casele lor. Le-am mărturisit dragostea mea secreta de atunci pentru ele.
Am rămas surprins sa aflu că aproape toate se simțeau atrase de mine dar nu au îndrăznit pentru că eu nu păream interesat de ele.
Ai să ajungi să îți pară rău.
Curaj, nici nu știi cât de important este să îți comunici sentimentele.
Măh, și dacă nu te place, dacă află de la tine ce simți 80% șanse să își reconsidere felul în care te privește.
Poți să scrii așa:
Bună, aș vrea să îți vorbesc, de fel sunt un timid, cum ai văzut și tu. Dar simt că trebuie să spun asta. Mă tem sa nu irosesc ocazia. Îmi place foarte mult de tine, mă gândesc să îți propun să ieșim împreună în vacanță când vin la bunici.
Ce zici?

| luffypk a răspuns:

E cam aiurea situatia ta, de ce? Tu vorbesti cu ea prin mesaje, sa zicem, dar ea, in acelasi timp, poate iese pe afara, socializeaza cu alti baieti, iar tu stai ca fraierul si doar vorbesti cu ea prin mesaje. Consideri ca merita efortul? Eu zic ca nu, e o pierdere de timp, mai ales pentru tine care iti faci sperante degeaba si te agati de ele, relatiile la distanta niciodata n-o sa tina fata de relatiile in care cei doi se vad constant, fac activitati impreuna etc... Totusi, daca chiar ti s-a pus pata in ultimul hal pe ea si chiar nu ti-o poti scoate din gand, incearca sa o abordezi printr-un mesaj online pe Facebook/Instagram, ii dai mesaj si ii explici faptul ca va cunoasteti si ii explici de unde (asta in cazul in care a uitat ca va cunoasteti sau nu a dat importanta), iar dupa incerci sa discuti cu ea absolut orice (ca sa o cunosti mai bine, sa ii cunosti modul de gandire, sa ii cunosti placerile, pasiunile etc). Daca totul a mers bine pana aici si, totusi, ajungeti sa tineti legatura cat de cat, atunci cand treci pe la bunicii tai, fa-i o propunere sa iesiti impreuna pe afara, iar de acolo stii si tu ce-ai de facut. Succes!