| Anonim951 a întrebat:

Salutare, vreau sa va povestesc pe scurt viata mea de relatie & doresc niste staturi legate de aceasta problema.
Asa, am stat impreuna cu o fata (la distanta, jucam acelasi joc si stateam zilnic peste 10 ore impreuna la telefon, skype). Inainte de sarbatori cand trebuia sa ne vedem pentru prima oara, am avut niste crize de nervi si i-am dat papucii. Pana dupa anul nou (a 3-a zi cam asa) nu am vorbit deloc, apoi cand am vorbit amandoi dadeam semne de impacare. Eu m-am reatasat imediat si am devenit extrem de gelos. In timpul asta noi mai vorbeam dar numai eu ii faceam avansuri, aseara am aflat ca ea are o alta relatie cu un baiat de 6 zile. Nu stiu ce sa fac, sunt disperat. Nu vreau sa ii despart dar eu am primele semne ale depresiei si mereu ma gandesc la ce pot face ei impreuna si faceam eu alta data. Am incercat sa uit si sa imi gasesc alta ocupatie decat aceea de a face chestii legate de ei dar pur si simplu nu pot. Ea e de acord sa mai vorbim din cand in cand (nu sa ne impacam, doar ca si amici). Imi spune tot felul de chestii, aud cum ii spune te iubesc si chestii si eu mor de gelozie si regret. Ce pot face sa scap de suferinta? Azi noapte nu am putut dormi singur si am sunat-o pe ea, a fost de acord sa stea cu mine intelefon si in 2 ore a reusit sa ma calmeze sa pot dormi. Relatia dintre ei doi e tot la distanta dar au mai multe posibilitati sa se vada.

6 răspunsuri:
| uninvited66 a răspuns:

Omule lasa netul... Iesi in oras cu prietenii, agata fete noi, nu pe skype. Din proprie experienta si o viata sexuala activa de peste 9 ani... la distanta nu merge nimic. Bine nici una care te tine pe strada de mana nu sti daca te inseala. Renunta sa suferi dupa avioane si vise pe pereti.

| Darinutza a răspuns:

Sincer,incearca sa vorbesti cu ea! Stiu, nu prea cred ca vrei sa ii spui ADEVARUL dar asta e singura sansa! Fii sincer cu ea si incercati sa vedeti ce se intampla cu ea! Depinde si varsta ta! Daca esti amre de exemplu 17 ani poti spune ca o iubesti dar daca ai 10-11-12 ani atunci ar fi prea devreme! Incearca sa iti ocupi timpul cu alt ceva si sa nu te mai gandesti la ea! Fa-ti o pasiune pentru ceva, si vei vedea ca o sa incepi sa uiti de ea! Daca nu, atunci vorbeste-le parintilor tai despre acest lucru! Iti vor da sfaturi, pe placul tau sa nu! Daca tot nu merge atunci fara suparare incearca la un psiholog daca spui ca observi primele semne ale depresiei! Cu placere!

| mona a răspuns:

Nu stiu ce relatie are fata dar daca tu o placi sa nu renunti la ea, momentan sunteti amici dar nu se stie niciodata cand o sa deveniti un cuplu...

greece12
| greece12 a răspuns:

I-ai ars inima, acum ti-o arde si ea tie...sunteti la varsta la care o relatie e ca un concurs, unul neaparat trebuie sa castige...asa functionati.

Uita-te si tu cat de indiferent ai scris "Inainte de sarbatori cand trebuia sa ne vedem pentru prima oara, am avut niste crize de nervi si i-am dat papucii."
Dupa care 3 zile n-ati vorbit.
Nu e relatie asta,e frustrare,e incapatanare,e obsesie,e ce vrei tu,dar nu relatie.

Fata a vazut ca ai aruncat-o ca pe-un fir de par din mancare si si-a vazut de viata ei,te-a lasat sa-ti faci numarul si n-a mai contat ce faci tu,increderea in tine si-a pierdut-o.

Asa ca,unul din sfaturile pe care le am pentru tine este sa faci exact ce a facut ea,e un exemplu bun,adica sa-ti vezi de viata ta.
Si al doilea sfat,sa lasi calculatorul si sa iesi intre oameni,c-o sa ajungi sa stai fata in fata cu o fata frumoasa si n-o sa poti articula un cuvant!

Pentru ca viata nu se traieste virtual, ci live!

Imi pare rau daca te-am suparat cu raspunsul meu, dar cineva trebuia sa-ti spuna adevarul. Daca intelegi ce ti-am scris, tu ai de castigat, nu eu.

| Alcyon a răspuns:

Cati ani ai? Daca ai sub 14 ani, te sfatuiesc sa lasi fetele si jocurile pe calculator, c-o sa ramai corigent pe vara. Daca ai peste 14 ani, nu-ti mai cauta prietene pe internet.

| Chamberlin a răspuns:

Ce vrei sa iti facem daca te-ai despartit de ea. Daca tineai asa de mult la ea nu ii dadeai papucii.