| wolfy_7097 a întrebat:

Buna seara TPU, de recent am inceput sa am o problema in actuala relatie care este de un an doar, toate sunt bune si frumoase atat timp cat eu si prietena suntem impreuna dar la distanta bine nu prea mare doar asa ocazional nu ne vedem cate o zi in rest stam impreuna eu am 27 si prietena 18, problema este ca imi interzice sa stau pe Facebook desi eu vreau doar sa mai vb cu prietenii spre exemplu astazi doar ca sa fac un server impreuna cu un prieten am stat mai mereu pe Facebook si am discutat ce si cum, prietena mea are si parola mea desigur, si cand merge acasa mai intru pe Facebook in lipsa de ocupatie desi chiar nu vorbesc cu nimeni mai ales fete de multe ori intru si mai joc ceva si ramane deschis, ea sta mai mereu pe Facebook si tot imi reproseaza, problema e ca imi spune mai mereu ca s-a saturat ca vb cu altele 100 pe la spate si ea simte asta, nu stiu ce sa fac ca tin la ea dar nu este zi care sa nu imi dea papucii din cauza asta, si sa mai intamplat recent ca eu sa renunt o data in acest timp din cauza mai multor lucruri si a doua zi accepta deja pe alt baiat sa ii faca avansuri gen sa o faca fericita sa se intalneasca desi nu s-au intalnit dar ma vorbea la el de lucruri din casa care doar noi le-am trait de exemplu eu lucram mai mereu si nu aveam timp sa imi spal blugii si sa stau sa o ajut la gatit mai mereu ca plecam la 7:30 si veneam la 8 sau in cel mai fericit caz la 7 si ea nu le facea pentru mine ma vorbea si ma insulta putin ciudat asa pentru o persoana la care tin si o iubesc, o scot mai mereu la pizza la un film cinemau e la 100km de noi si eu imi dau silinta fara sa ii cer vreun leu ne plimbam zilnic cu masina, mergem la pationar si ea zice ca tot nu fac anumite lucruri doar ca am evitat sa iau ceva de craciun si adevarul ca asa este dar nu imi pot permite mai tot timpul sa le fac pe toate, in vara cand ne-am certat o data si m-am dus pe neveu la ea sa vb cu ea sa ne impacam astepta pe un coleg deja sa vina la ea si a venit si m-am simtit prost si acum cu ala de m-a vorbit si baiatu mi-a zis ca m-a facut "jegos" de ce face asa? de ce fetele mereu a doua zi trebuie sa fie cu altul si sa dea papucii mai mereu, as putea si face eu asta dar eu incerc sa vad altfel lucrurile spre bine si sa sper ca poate varsta ei e inca de vina si poate va deveni mai intelegatoare cu timpul dar ma face sa ma simt prost tare uneori, ce sfat imi puteti da?

Multumesc Cry

Răspuns Câştigător
| Bishopp a răspuns:

Salut! Imi pare rau sa te anunt, dar am citit toata povestea ta si nu se poate intelege decat ca, aceasta copila de 18 ani nu simte intocmai ce simti si tu.
Ea este la varsta la care vrea sa se afirme, varsta la care crede ca toata lumea este la picioarele ei si detine puterea.
Fata aceasta nu te merita, nici macar nu este constienta de faptele tale.
Te inteleg ca o iubesti dar trebuie sa iei o decizie radicala.
Ori nu mai investesti nimic si mentii in continuare relatia asa cum e, incerci sa nu te mai consumi, sa nu ti mai pese, pentru ca orice ai face ea nu o sa fie multumita asa sunt unele fete la varsta aceasta si ai putea avea rabdare 1 an 2 pana se maturizeaza. Ori pui punct si in felul acesta ii dai o lectie. Stiu ca iti este greu, dar e clar din tot ce ai scris ca nu stie sa te aprecieze. Nu te merita. Tu nu ai voie sa faci anumite lucruri dar ea da. Nu asa stau lucrurile intr-o relatie. Ai putea sa ii explici si ei lucrurile astea. Ai putea. Dar degeaba. Ea nu poate sa inteleaga anumite lucruri, are 18 ani si este un copil rebel.
Nu ai ce sa ii faci, chiar nu poti sa o schimbi.
E o varsta critica a omului in care apar tot felul de schimbari iar adrenalina este foarte puternica, isi permite sa faca orice ii sta in minte.
Parerea mea e ca tu meriti o pauza. Daca ai prieteni cu atat mai bine. Parerea mea e ca iti poti gasi o fata care sa te merite cu adevarat. Sau daca o lasi isi va da seama ce a pierdut si se va intoarce mult mai inteleapta.
Orice ai face trebuie sa iei o decizie. Incearca sa te gandesti ca esti om si ai si tu totusi o demnitate. Daca vrei sa mi mai scrii detalii poti sa mi scrii in privat. Bafta multa!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu mi se pare normal ca ea sa te controleze si sa detina parolele tale, asa ceva nu face nici barbate-miu dupa 30 de ani de casatorie.
Apoi, daca hotarati un lucru, faceti-l impreuna, inchideti-va conturile de FB, in felul asta nici ea nu are contact cu prietenii si nici tu.
Mi se pare ca fata asta este genul de control freak. iti imaginezi ce fel de nevasta ar putea fi, daca acum, cand sunteti in "luna de miere" cand ar trebui sa fiti indragostiti si sa va acceptati cu usurinta orice problema, unul celuilalt, ea nu se poate stapanii sa nu fie rautacioasa?
Cum vezi tu o asemenea casnicie peste 5 ani? dar peste 10?
Pentru ca eu vad o mare amaraciune peste 5 ani si cel mai probabil divortati, cu mult inainte de 10 ani.
Asemenea casnici nu rezista, iar daca rezista de dragul copiilor, nici unul nu-i fericit in relatia aia.
Parerea mea este ca voi doi nu sunteti compatibili!

| vocea a răspuns:

Salut, am citit cu greu ce ai scris si imi pare rau dar nu meriti asta si trebuie sa pleci din aceasta relatie, daca te complaci in situatie iti meriti soarta, fetei ar trebui sa ii fie rusine si Dumnezeu o sa vada.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Eu am 17 ani si prietenul meu are 27. Noi suntem intr-o relatie la distanta si deseori vb pe Facebook ca ne este mai usor. S-a întâmplat sa-i mai reprosez si eu din cand in când ca vb si cu alte fete, nu numai cu mine...nici eu nu credeam ce îl intrebam... oricum ideea este ca relatia noastră e bazata pe încredere. Niciodată n-as putea sa-i cer parola de la Facebook. In momentul in care îmi zice ca nu mai vb cu alte fete, nici nu ma indoiesc de asta. Dupa ce ca prietena ta iti detine parola de la Facebook si practic iti controlează miscarile, iti mai si reproseaza ca tu nu-i esti fidel. Eu nu inteleg de ce mai stai cu ea, daca iti face scenele astea. Inteleg ca tii la ea si o iubesti, dar eu consider ca nu ar trebui sa continui daca ea nu simte la fel. Adica pana la urma o relatie înseamnă: încredere, iubire, intelegere si toata astea din partea amândurora. Pana la urma decizia e a ta, dar sper sa o iei pe cea care trebuie. Ideea e sa nu suferi mai apoi, asa ca ai grija ce faci.

| AdelaElena88 a răspuns:

Wow, deci.Îți spun părerea mea tonguerietena ta mi se pare ca este de o imaturitate crasa la cei 18 ani ai ei. Faptul ca are mereu pe cineva de rezerva când va certați, pare-mi-se ca nu e lucru bun, și în niciun caz dovada de iubire.Mai mult, te mai și jignește în fata respectivului ceea ce este foarte înjositor și urat; Nu știe sa comunice cu tine ( probabil tot din imaturitate) și simte nevoia sa aibă mereu o roata de rezerva pentru ca nu vrea sa fie singura. Mai mult; nu mi se pare deloc în regula ca îți știe parola de Facebook, înseamnă că nu are încredere în tine ( cum de altfel tu ai în ea ) - o relație fără încredere e 0. Avand în vedere ca e și geloasa și paranoica, dar are mereu pe cineva de rezerva, cred ca ea are tendința sa își oglindeasca comportamentul ei, și evident tendința de a fi necredincioasa fata de tine, vorbitul cu alte persoane, prin reproșurile la adresa ta. Daca ai avut o perioada mai puțin plăcută și au fost probleme cu banii, trebuia sa ii explici calm și frumos : Uite iubita, am niște probleme financiare momentan, și îmi e teama ca nu îți pot lua cadoul la care visezi Crăciunul asta, îmi pare rău. Promit ca o sa ma revanșez" Și dacă te respecta și iubea te înțelegea. mai mult, nu mi se pare ok ca tu plătești de fiecare data, din bun simt și respect pentru eforturile tale, sa plătească și ea uneori, sau dacă nu, jumate jumate; În concluzie, eu zic ca trebuie sa stați de vorba serios, sa ii spui ce te deranjează, ca nu ți se pare ok comportamentul ei și dacă nu are de gând sa se schimbe, rupeți orice legătură ( Respecta te puțin, nu lasă o astfel de fata sa de manipuleze și joace cum vrea ea, nu este OK! Multa sănătate!